TDP Umumi Başkanı Sarıgül gündemi değerlendirdi

Türkiye Değişim Partisi (TDP) Genel Başkanı Mustafa Sarıgül, Türkiye Şişman Millet Meclisini perçinlemek için mikro havza tercihli görüş sistemine geçilmesi gerektiğini savundu.

Çeşitli programları kapsamında Giresun’a mevrut Sarıgül, partisinin Görele İlçe Başkanlığında yaptığı konuşmada, TDP’nin gerekseme üzerine kurulan ayrımsız öğür olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kamudaki sözleşmeli personelin kadroya alınmasına yönelik açıklamasıyla ilgili soru üstüne Sarıgül, şu değerlendirmede bulundu:

“Ömre Bedel benzeri düşüncedir. Akla Yatkın bire bir düşüncedir. Ama tamamını kapsaması lazım ki kimse ekşimsi kalmasın. Bu noktada özellikle ve özellikle Milli Defans Bakanımızdan de ricamız şudur; kontratlı vatan görevi olanaksız. Ehlihibre çavuşlarımız var. Bilirkişi çavuşlarımız bayrağımızı ve toprağımızı destek olmak amacıyla nazik uğraş veriyorlar. Uzman çavuşlarımızın dahi muhakkak kadroya geçirilmesini kayıt kendisine görüyorum.”

Sarıgül, dün altılı ganyan masanın açıkladığı temel değişikliği önerisiyle ilgili TDP’nin görüşlerini ve düşüncelerini aktarma etmek istediğini dile getirerek, “Hele yansız cumhur reisi, hayat dolu Meclis ve bağımsız milletvekili hız, Türkiye Değişim Partisi yerine bizim kuruluştan bu yana söylediğimiz sözlerdir. Biz istiyoruz ki cumhurbaşkanımız etkisiz olsun, aktif Meclis olsun ve hür önem olsun.” diyerek konuştu.

Meclisi, milletvekillerinin güçlendireceğini rapor eden Sarıgül, “Milletvekillerini güçlendirdiğimiz ant Meclisi henüz bile güçlendiririz. O nedenle hele Türkiye Şişman Millet Meclisini pekiştirmek için sıkı kesim tercihli rey sistemine tevdi etmek geçişsiz. Halkla yurttaşlarımızla irtibatı sıfır milletvekillerinin kesinlikle parlamentoda olmaması lazım.” değerlendirmesini yaptı.

Sarıgül, altılı masanın açıklamış olduğu kanunuesasi değişikliği önerilerinin kâffesi bakımından Türkiye Değiş Partisi’nin programından alındığını savunarak, şunları kaydetti:

“Türkiye Değişim Partisinin yapılış amacı itibarıyla bir nice eş şeyleri aylardan beri söylüyoruz amma altılı ganyan masadan ve bütün politik partilerden dileğimiz şudur; sıkıntılı toprak tercihli görüş. Mikro toprak tercihli oyda milletvekilleri tek siyasi parti farkı gözetmeden vatandaşlarımızla bu arada olacak. Bu sistemde milletvekillerini göremiyoruz. Türkiye Değiş Partisi iktidarında Giresun milletvekili Giresun’üstelik oturacak. Giresun saylav Giresunluların oyunu alıp de Ankara’da gelgel atmayacak, gösteriş satmayacak.”

Mustafa Sarıgül, ilçe esnafı ve vatandaşlarla aynı araya gelerek arkadaşça etti.

Share: