TBMM Genel Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin grup önerileri kabul edilmedi

TBMM Umumi Kurulunda CHP, HDP ve İYİ Partinin gündeme ilişik grup önerileri kabul edilmedi.

Umumi Kurulda İYİ Partinin “hoca atamaları”, HDP’nin “eş cinayetleri”, CHP’nin ise “Akkuyu Nükleer Santraline kurulması planlanan sevkitabii sistemi” konularında verdiği araştırı önergelerinin dolay görüşmelerinin bugün yapılmasına ait önerileri ele alındı.

İYİ Parti Adana Milletvekili İsmail Koncuk, Cumhurbaşkanlığı kreşinde fariza fail bire bir öğretmenin, usulsüz tıpkı şekilde Keçiören’deki tıpkı okula İngilizce öğretmeni olarak atandığını argüman etti.

Türkiye’birlikte 500 bin öğretmenin atama beklediğini savunan Koncuk, “Konuyu hem Milli Terbiye Bakanı Mahmut Özer’e hem üstelik Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a sorduk amma cevap bulunmayan. Ataması yapılmayan 500 bin ülke evladı öğretmen dirsek çürütsün, KPSS kurslarına gitsin, 3-5 yıl nasıp beklesin amma kreşte işe başlayan bire bir birey Ankara’nın göbeğindeki benzeri okula atansın. Atama usulleri belli. Bu nasıp, hiçbir usul kapsamına girmeyen üçkağıt ayrımsız atamadır. Vicdanınız varsa kadın bunu araştıralım.” diye konuştu.

CHP Ankara Milletvekili Saika Kayaç, kendisinde bile benzer şekilde ataması yapılan 4 kişinin isminin bulunduğunu ve bunun yıllardır yapılan aynı usulsüzlük olduğunu istikbal sürerek, TBMM’nin bu konuyu banko araştırması gerektiğini söyledi.

AK Tümen Konya Milletvekili Orhan Yiğitlik, atamanın sözleşmeli öğretmenlik kapsamında yapıldığını, temas usulsüzlüğün söz konusu olmadığını belirtti.

“Eş cinayetleri araştırılsın” çağrısı

HDP’nin takım önerisi üstünde saraka düz Muş Mebus Gülüstan Koçyiğit, avrat cinayetleri ve nahoş karı ölümlerinin araştırılması üzere elan önce yaptıkları çağrıları yinelediklerini dile getirdi.

İYİ Tümen Ankara Saylav İbrahim Halil Ağızcıl, kadın cinayetleri üstüne iktidarın karnesinin vurgun olduğunu öne sürerek, İYİ Parti iktidarında kadına şiddet ve avrat ölümlerinin engellenmesi amacıyla temas makule tedbirin alınacağını söyledi.

CHP Denizli Milletvekili Gülizar Biçer Kişmiri, eş hakları amacıyla Türkiye’nin acilen İstanbul Sözleşmesi’ne baştan karışma olması gerektiğini savundu.

SELIM Öğür Balıkesir Mebus Sarih Uygur, DÜRÜST Tümen iktidarında kadınların insancasına, siyasal, konuşu ve toplumsal alanda güçlenmesi için hayata geçirilen uygulamalardan örnekler vererek, HDP’nin kadro önerisinin samimi olmadığını dile getirdi.

“Milli asayiş sorunudur”

CHP’nin ekip önerisi üzerinde bayram alan Mersin Ağacı Saylav Uca Çevrimli Başarır, Akkuyu Nükleer Santrali’ne Rusya yoluyla sevkitabii sistemi kurulacağını, bunun bile ayrımsız milli asayiş sorunu olduğunu savundu.

Akkuyu Çekirdeksel Santrali ile ait 12 yıldır umum çekinceleri ortaya koyduklarını anlatan Başarır, “Bu radar mevzusunu alim var mı? Neyin radarı? Tıpkı düzenlilik sorunundan bahsediyoruz. Üyesi olduğumuz NATO’dahi güvenlikle ait bir karar alınacaksa bir tane bire bir büyüklük ‘hayır’ deyince karar alınamıyor ama benim topraklarımda tıpkısı Acımasız şirketi 10 milyon metrekare araziye tıpkı santral kuruyor ve kişi radarını kuracağını söylüyor. Bu tıpkı milli düzenlilik sorunudur. Radar sisteminin ulusal güvenliği tehlikeye sokup sokmayacağı araştırılmalıdır.” dedi.

DÜRÜST Parti Konya Milletvekili Nur Altunyaldız, Akkuyu Nükleer Santrali’nin yapım sözleşmesinin bariz ve transparan olduğunu anlatım ederek, “Bu konudaki iddialarınız desteklenmemiş ve narin. Temas husus kontrol ve hile altında. Endişelenecek benzeri husus namevcut.” diye niteleyerek konuştu.

İYİ Tümen, HDP ve CHP’nin ekip önerileri kabul edilmedi.

Daha bilahare ekonomiye ilişkin tensikat içeren Dirimsel Vergisi Kanunu ile Gâh Yasa ve Kanun Mesabesinde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dayalı Kanun Teklifi’nin birinci bölümünün topu topu üzerindeki görüşmelere geçildi.

Share: