TBMM Başkanı Şentop, Sivas’ta 19. İmam Hatipliler Kurultayı’nda konuştu: (2)

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “İmam hatipler zaman itibarıyla 98 yıllık ayrımsız geleneğe müstenit çokça güzel kurumlardır. Bu 98 yılda devrin ihtiyaçlarına bakarak vazifesini ödeme etmiş, millete ve devlete bakım etmiştir.” dedi.

ÖNDER İmam Hatipliler Derneğinin ocak sahipliğinde Sivas Cumhuriyet Üniversitesi 4 Eylül Ekin Merkezi’nde planlı 19. İmam Hatipliler Kurultayı’nda konuşan Şentop, önder dil cambazı liselerinin kimi zaman siyasetin tıpkısı malzemesi haline geldiğini gördüklerini dile getirdi.

TBMM Başkanı Şentop, şunları kaydetti:

“Sadece Türkiye Iri Kavim Meclisi Başkanı namına değil, ünsiyet kültürlü tıpkı sosyal bilim adamı olarak, bire bir terbiyeci adına bu okullarda terbiye görmüş birisi olarak şunu açıklıkla söylemek isterim; İmam hatipliler siyasetin konusu, siyasetçilerin malzemesi, arada bir bile kanı almaz söylemlerin, ifadelerin, yasakların, muhatabı olmayı kendileri yeğleme etmediler. Başkaca mortocu hatipliler ve çocuklarını bu okullara gönderen aileleri, bu tartışmaların dışında işlemez olmak amacıyla baştan sona azami benzeri titizlik, dikkat ve çaba göstermişlerdir. Fakat maalesef inancı ve akide hassasiyetini, eğitim konusu olamayacak kadar cılız gören bazıları, daim surette ve bazen insancasına olan değerleri namevcut sayan bağnazlıkla önder hatiplileri siyasal tartışmaların konusu haline getirmişlerdir.”

Katsayı mağduriyetinin böyle tıpkısı bağnazlığın ve uygulamanın sonucu olduğuna dikkati calip Şentop, “Şükür ki daha çok hakeza benzeri nitelik ortadan kalkmış. Izzet, kişi kurumları özellikle da eğitim bilimi kurumları arasında hangi ayrımcılık yapmalıdır ne dahi onlardan aynı kısmını ayrıcalıklı görmelidir. Kanaatim budur. İmam hatip okulları devletin kurumlarıdır. İmam hatipler zaman bakımından 98 almanak benzeri geleneğe dayanan haddinden fazla doğru kurumlardır. Bu 98 yılda devrin ihtiyaçlarına bakarak vazifesini ödeme etmiş, millete ve devlete bakım etmiştir.” diye konuştu.

“İmam dil cambazı okullarından rahatsız olan çevreler var”

Şentop, Türkiye’nin demokratlık ve ana haklar hürriyetler yolundaki gelişimi ile imam hatip liselerinin mektepli sayısı itibarıyla artışı noktasında aynı birlik olduğunu anlatarak şöyle devam etti:

“İmam dil cambazı okullarından huzursuz olan çevreler var. Bunların anne rahatsızlığı imam hatip liseliler değildir. İmam hatip liselerinin muhtevasıyla ait tıpkı illet var. Dine alın, dindarlığa alın, Türkiye’deki milletin temel değerlerine cebin olan husumetlerini, düşmanlıklarını yıldızlı tabir edemeyenler, mortocu hatip liselerine, imam hatip liselerinden çıkışlı olan öğrencilere cebin bunu anlatım ediyorlar. Tabii bunun tıpkısı kısmı bilinçlidir. Benzeri hizip insanlar neyin hangi olduğu bile bile ve düşünülerek bunu yapıyorlar ama balaban benzeri kısmı da kofluk sebebiyledir.”

“Milli Mücadelemiz, milletimizin değerlerine dayanılarak kazanılmıştır”

“İstiklal mücadelemiz, milli mücadelemiz, milletimizin değerlerine dayanılarak kazanılmıştır.” diyen Şentop, batılılaşma ideali üzere milli mücadele yürütülmediğine meni ederek, şunları kaydetti:

“Tığ bu topraklara niçin sahip olduğumuzu, vatan, kavim, ululuk anlayışımızı, ağız ağıza milletimizin binlerce yıldır bu topraklarda var kıldığı değerler etrafında temellendirmişiz, onlar için savaşmışız, onlar amacıyla ölmüşüz, cavlamak de demiyoruz şehit olmuşuz. Zımnında bizim erbap olduğumuz, öğrendiğimiz, hayatımıza pratiğini yansıttığımız milletin değerleri, haddizatında bizi bu topraklarda var eden ve sürgit var olmamızı sağlayacak olan değerlerdir.”

Şentop, kurultayın arkası sıra Sivas Valisi Yılmayan Parıltı, Belediye Başkanı Hilmi Bilim Adamı ve beraberindekilerle, Hamidiye Kavim Bahçesi’nde mevcut Cenk Atları Müzesi’ni gezdi.

(Bitti)

Share: