TBB KOMUTAN YARDIMCISI AMASRA’DA, ANKET VE YARGILAMA AŞAMASINDA TEMAS ALANDA VADI ALACAĞIZ

TÜRKİYE Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suçiçmez, Bartın’ın Amasra ilçesindeki maden ocağında 41 kişinin yaşamını yitirdiği grizu patlamasına ait, ‘Barolar Birliği yerine, soruşturma ve yargılama aşamasında her alanda düz alacağız. Burada gelişim kazalarının ve gelişim cinayetlerinin önüne kesecek etki kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ dedi.

Türkiye Taşkömürü Kurumu Amasra Poz Müdürlüğü’ne ait eroin ocağında 14 Teşrinievvel’de meydana gelen grizu patlamasında 41 işçi hayatını kaybetti, 11 işçi yaralandı. Faciayla ilgili soruşturma sürerken Türkiye Barolar Birliği Başkan Yardımcısı Sibel Suiçmez ile Artvin, Bolu, Bursa, Diyarbakır, Giresun, Kars, Kırıkkale, Sakarya, Samsun, Sinop, Tekirdağ ve Zonguldak baro başkanları, Amasra Adliyesi’nde soruşturmanın başında olan Bartın Cumhuriyet Altını Başsavcısı Faruk Töz’ı ziyaret etti. Suiçmez ve baro başkanları, Üs ile sormaca ile ait görüştü. Adliye çıkışında açıklama özne Sibel Suiçmez, ‘Türkiye adalet tarihinde Amasra’daki bu gelişim katliamının, hareket cinayetinin eke bir dönüm süreci yaratacağına inanıyoruz. Türkiye’de vatandaşlarımız çıktı adaletin gerçekleşeceğine inanmıyor, tekmil bile bu noktada, yargının cemi sacayaklarına sakıt görevi vatandaşın bu duygusunu ortadan kaldıracak, canlı bire bir anket yürütülmesi, soruşturma sonuçlarının dahi yargıya iletilmesi olacaktır. Bu anlamda bizler barolar ve baro başkanları namına, tabii soruşturma aşamasından yargılamanın diğer süreçlerine ulama sunarak, katılan olacağız ve yapılması gerekenleri ısrarla söyleyeceğiz’ dedi.

Suiçmez hareket kazalarının ve cinayetlerinin önünü kesecek etki kararlarının çıkacağına inandıklarını rapor ederek, ‘Şunun bilinmesini istiyoruz ki; Türkiye’de artık tek vatandaş savunmasız bırakılmayacaktır. Türkiye Barolar Birliği’nin ve 81 baromuzun bu konuda görüşü budur. Dolayısıyla tığ zaman burada sayın başsavcımızla ve Bartın baromuzla yaptığımız derinti ile soruşturmaya ilgili iletmiş bulunuyoruz. Eminim burada yapılacak bu anket hepimiz üzerimize yaptığımız noktada hak yerini bulacaktır. Burada bizler görmeyenin gözü, duymanın kulağı, konuşamayanın sesi olacağız. Şayet ayrımsız yerlerde seslerini çıkartılmasını engel olacaklar vardıysa bilin kim Barolar Birliği bunlara ses ve kandil olacaktır. Barolar Birliği namına, sormaca ve yargılama aşamasında seçkin alanda meydan alacağız. Burada iş kazalarının ve hisse senedi cinayetlerinin önünü kesecek geçerlilik kararlarının çıkacağına inanıyoruz’ diye niteleyerek konuştu.

VALİLİKTEN 3 GÜNCE YASAK KARARI

Bu arada Bartın Valiliği, eroin faciasıyla ilişik eylemlere akmak için kente geldiği değerlendirilen kişilerin bireysel veya şişko tıpkısı şekilde araçlarla Amasra ilçesine girişleri 3 dönme süreyle yakalandı. Valilik’ten yapılan açıklamada şöyle denildi

’14 Ekim Cuma günü saat 18.15 sıralarında ilimiz Amasra ilçesi Amasra Taşkömürü Azamet Müdürlüğü’ne ilişik beyaz zehir ocağında meydana gelen beyaz zehir kazası ile ilgilendiren adına ilimize toprak dışından değişik grupların gelerek değişik eylemlerde bulunabilecekleri bilgisi edinilmiştir. Bu bağlamda, mevzuat doğrultusunda; değişik eylem ve etkinliklere akmak amacıyla ilimize geldiği değerlendirilen şahısların, ferdî yahut şişman ayrımsız şekilde ayrı cinsten araçlarla Amasra ilçesi mülki sınırları içerisine girişleri, 22 Teşrinievvel haset saat 00.01’den 24 Teşrinievvel haset saat 23.59’a kadar 3 zaman süre ile yasaklanmıştır.?

Share: