Tatvan’da onlarca çocuk güreşle tanıştı

Cahillik ve Spor Bakanlığı yoluyla hayata geçirilen ‘Yaz Spor Okulları ve Bulutsuz Yaz Spor Okulları’ projesi çerçevesinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde onlarca bala güreşle tanıştı.

Yaz Spor Okulları ve Berrak Spor Okulları, gençleri zehir alışkanlıklardan uzak burulmak, ebeveynlerde sporu meleke haline tefhim etmek ve ilçede yetenekli sporcuları keşfederek milli sporculuk seviyesine ifade etmek üzere eğitimlerine devam ediyor. Yaz Spor Okulları ve Celi Spor Okulları çerçevesinde Tatvan Spor Salonu’nda 5-18 yaş arası kollar yaz tatillerini spor yaparak değerlendiriyor. Spor okullarına katılım sağlayan torunlar keşfedilerek güreş sporuna yönlendiriliyor. Güreş Antrenörü Öz Saygı Öztemiz’in nezdinde güreş sporuyla tanışan torunlar, antrenmanlara katılarak milli sporcu başlamak amacıyla yavaş yır ile çalışmalarını sürdürüyor.

Amaçlarının çaplı çocukları keşfedip milli takıma, olimpiyatlara ve dünya şampiyonluklarına atmak olduğunu dile getiren Güreş Antrenörü Onur Öztemiz, “Burada yetiştirdiğimiz gençlerle yer çaplı sporcuları oralara gönderip et kafalı mütezayit sporcularımızı de çalıştırıcı, beden terbiyesi öğretmeni üzere branşlara yönlendiriyoruz. Bakanlığımızın açmış olduğu Yaz Spor Okulu ile dışarıda olan 10-11 gözyaşı aralığındaki yeteneklerini keşfettiğimiz sporcuları bünyemize alıp kış süresince eğitimlerimize devam ediyoruz. Yaz Spor Okulu’nda 100 öğrenciye ulaştık. Bu öğrencilerden yeryüzü az 60 sporcu müsabakaya katılacak seviyeye geldi. Çocukların özgüvenleri ve fiziki yapıları geliştiği amacıyla kendilerini henüz rahat anlatım edebiliyor. Herkes çocuğunu spora yönlendirsin. Hoppadak güreş üzere değil, bütün spor dalları üzere çocukların yönlendirilmesini istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Sportif ve fiziksel anlamda evolüsyon sağladığını dile getiren milli sportmen Doğan Taş bile, “Dışarıda bir nice eş görüyorum ve boş boş gezenler oluyor. Güreş sporu bana balaban ayrımsız yardım sağladı. Sportif ve fiziksel anlamda bayağı bir gelişmem oldu. Amacım, gitgide dünya şampiyonasına ve olimpiyatlara gitmek istiyorum. Günümüzdeki Keyif Kayaalp ve Taha Akgül üzere sporcular ile çalışmak istiyorum. Ferdî sporlarda genişlik mebzul gelebileceğim düzlük olan güreşi seçtim. İleride olimpiyat şampiyonluğuna karışmak istiyorum. Aşama yaparsam şayet aileme üstelik yardım hatırlamak istiyorum” şeklinde konuştu. – BİTLİS

Share: