TAŞMAK VE ERZİNCAN DEPREMLERİNİ DENEYİMLEDİLER

İZMİR Fuar alanına kurulan AFAD’a ilgili benzetim TIR’ına giren vatandaşlar; 1999 yılında gerçekleşen 7.4 büyüklüğündeki Azmak depremi ile 1939 yılında gerçekleşen 7.9 büyüklüğündeki Erzincan depremini deneyimledi.

Kıran ve Müstacel Genişlik Yönetimi Başkanlığı (AFAD) İzmir İl Kıyamet ve Evgin Buut Müdürlüğü’nün hareket benzetim TIR’ı, İzmir Enternasyonal Fuarı’ndaki (İEF) yerini aldı. Sarsıntı sarsıntısını simule ederek, facia bilinci rekzetmek için kurulan TIR’a vatandaşlar tehlikeli bağ gösterdi. Binlerce kişinin öldüğü 1999 yılında gerçekleşen 7.4 büyüklüğündeki Azmak depremi ile 1939 yılında gerçekleşen 7.9 büyüklüğündeki Erzincan depremini simüle edildi. Vatandaşlara deprem simultane ve sonrasında neler yapması gerektiği anlatıldı. Standa mevrut vatandaşlara kıyamet durumları ile ilişik mütenevvi bilgiler verildi, broşürler dağıtıldı. Antrparantez AFAD müstacel oynak uygulaması ile AFAD gönüllülük projesi tanıtıldı.

‘SİNİRLERİM BOZULDU’

Simülasyonu deneyimleyenlerden mekân mühendisi, iki bala annesi Tuğba Aktepe Tüvana (40), “Talih eseri büyük benzeri deprem yaşamadım. İzmir depreminde kentte değildim. Bataklık depreminde üstelik Bursa’daydım. Koygun elem bire bir şeymiş. Şu dakika onu benzetim TIR’ın bile yaşadım. ‘Sinirlerim bozuldu’ diyebilirim. Simülasyonu oldukça muvaffakiyetli buldum. Şiddetli anlarda donan biriyim. Burada hakeza bir anda neler yapılması gerektiğini öğrendim. Imdi elan tetik olacağım” dedi.

‘FARKLI BİR DENEYİM OLDU’

Simülasyonu deneyen vatandaşlardan Uşak Üniversitesi İşletme 1’inci Dershane Öğrencisi Serkan Kızılkaya (19), “Benzetim TIR’ı benim üzere haddinden fazla değişik bire bir repertuvar oldu. İzmir’imiz eski zamanda çokça iri ayrımsız hareket atlattı. AFAD’ı bu yönde kutluyorum. Deprem TIR’ı simülasyonu ile farkındalık yaratıyor. Mümkün aynı sarsıntı simultane ne yapmam gerektiğini deneyimledim” dedi.

‘GÖLCÜK VE ERZİNCAN DEPREMLERİ SİMÜLE EDİLİYOR’

İzmir İl Kıyamet ve Ivedili Buut Müdürü Kartal Muhcı, “AFAD adına vatandaşlarımıza kıran durumdan neler yapacaklarını anlatıyoruz. Afetlere dayanıklı ayrımsız sosyete lacerem olacağımız yönde eğitimler veriyoruz. Türkiye bir facia ülkesi. Zamanında birçok afet yaşadık. Akıbet kendisine Ege Denizi’nde gerçekleşen 5.1 büyüklüğündeki depremde kıyamet gerçeğini ayrımsız defa daha hatırlattı. Bu nedenden üstelik aynı kozumuz afetlere farkında tutmak. Sayın bakanımızın talimatıyla güzeşte sene afet terbiye yılı car edilmişti. Bu yılda tatbikat yılı ilan edildi. Bu nedenle mutluluk genelinde vatandaşlarımızı bilinçlendiriyoruz. Deprem sırası simülasyonunda de ayrımsız şeyi amaçlıyoruz. Standlarımıza ve yer sarsıntısı simülasyon TIR’ımıza ilişki erdemli. Zira deprem ülkedeyiz. Taşmak ve Erzincan depremleri simüle ediliyor. Serencam depremde afetlerin her an olabileceğini gösterdi. O nedenle bu eğitimler muhteşem. Eksiksiz vatandaşlarımızı dahi fuarın akıbet gününe kadar burada kalacak TIR’ımıza bekliyoruz” dedi.

AFAD gönüllüsü Salih Türhan (60), “Afetlerde insani müzaheret gerektiği için severek fahri oldum. Birçok arkadaşım birlikte benim kadar katılıyor. İnşallah artık kişiyle birlikte yaygınlaşacak” dedi.Share: