Tarımın başkenti Konya, demincek bile gastronominin başkenti olacak

Tarımın başkenti Konya, şimdi dahi gastronominin başkenti olacak

KONYA – Hazreti Mevlana’nın şehri ve tarımın başkenti Konya, demincek gastronominin başkenti atılmak üzere kolları sıvadı. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Amaç İbrahim Altay, Konya’nın 10 bin almanak kemirmek kültürünün tanıtımı amacıyla bu yıl ikincisini gerçekleştirdikleri GastroFest’in aheste bağ gördüğünü söyledi. Başbuğ Altay, “Konya, tarımın başkenti olduğu kabilinden daha çok inşallah gastronominin da başkenti olacak. Benzeri başkent kent kendisine bu konuda üstümüze sakıt sorumluluğu en bol şekilde beğenmek amacıyla çabalama gider ediyoruz. Herkesi GastroFest için Konya’ya nida ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Konya’nın aşındırmak kültürünün tanıtımına yardım uydurmak üzere bu yıl ikincisini düzenlediği Konya GastroFest, Kalehan Ecdat Bahçesi’nde seçkin dönüş on binlerce haz tutkununu ağırlıyor. Büyükşehir Şehremini Gaye İbrahim Altay, Konya’nın Çatalhöyük’ten itibaren çok sayıda medeniyete familya sahipliği eden, üreten bire bir kent olduğunu belirterek, bu yönünü gelen misafirlere aktarma etmek istediklerini anlatım etti. Başkan Altay, “Hepinizin bildiği gibi haddizatında bire bir madde nerede üretiliyorsa orada yenir. Zımnında Konya, bu ürettiklerini bildirme adamakıllı şekilde sofraya sunmak için çokça ciddi tıpkısı hız sarfiyat etmiş ve 10 bin yıldır oluşturduğu kültürü şu zaman itibariyle tığ üstelik gastronomi festivaline gelen ziyaretçilerimize sunmaya mücahede ediyoruz. Haddinden Fazla kırıcı benzeri katılım var. Hele şehir dışından çok ağırbaşlı tıpkı katılım var. Bu vesileyle özellikle toprak coğrafyamızdan; Ankara’dan, Eskişehir’den, Aksaray, Karaman, Niğde’den misafirleri beklediğimizi hele terennüm etmek isterim” dedi.

“Bu festival Ateşbaz-ı Ege Hazretlerine ithafen düzenleniyor”

Planlı festivalde anne temanın Ateşbaz-ı Iye Hazretleri olduğuna aksan özne Başkan Altay, “Konya denilince akla ilk mevrut Hazreti Mevlana’dır. Hazreti Mevlana’nın aşçısı dahi Ateşbaz-ı Veli Hazretleri… Esasen gastronomi festivalimizi Ateşbaz-ı Iye Hazretleri’ne ithafen düzenliyoruz. Bizlere seçme antlaşma bu konuda bindi olan Emine Erdoğan hanımefendinin ve Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanımızın katılımıyla Ateşbaz-ı Veli Hazretleri Türbesi’nden getirilen tuzu Toyga Çorbası Çorbası’na katarak başlangıcı gerçekleştirdik. Emine Erdoğan hanımefendiye ve bakanımıza katılımları için hemşehrilerim adına teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Konya gastronomisi yalnız etliekmekle ilişkin değil”

Konya’nın kadim aynı yemek kültürüne cemaat olduğunu ancak daha çok etliekmekle tanındığını dile getiren Başbuğ Altay, “Konya denilince sunma balaban kemirmek etliekmek. Hepimizin de sunu haddinden fazla sevdiği Ama Konya’yı çabucak etliekmekle sınırlamak balaban tıpkı yanlışlık tamam. Konya’nın coğrafi işaretli ürün müracaat sayısı 100. Şu asıl kadar 60 coğrafi ürünün işaretini almış olduk. Zımnında gastronomi festivaline geldiğinizde etliekmeğin dışında; su böreğimizi, fırın kebabımızı, yağ somunumuzu, köhne peynirden yapılan yemekleri, börekleri görebileceğiniz kabil sac arası özellikle tutmak amacıyla; höşmerim helvası üzere tatlılarımızı ve içeceklerimizi de görebileceğiniz tıpkısı curcuna hazırladık” diyerek konuştu.

Gastrofest elden bedenleri değil gönülleri de doyuracak

Bu sene ikincisi planlı GastroFest’te yemek dışında türlü içtimai etkinliklerin dahi hazırlandığına belen eden Komutan Altay açıklamasında, “Çabucak bedenleri doyurmak yetmiyor. Bunun için az buçuk de gönülleri doyuracak amal birlikte yapıyoruz. Hele ayrıntılar amacıyla mefret aktiflik alanları oluşturduk. Mevrut ziyaretçilerimizi, çocuklarımızı uyumlu benzeri seksiyon bekliyor. Münasebet akşamına büyüklüğünde Konya’bile gastronomi hesabına seçkin madde var” ifadelerini kullandı.

“Konya 365 devir ziyaret edilebilecek bire bir kent”

Başkan Altay, gelişen ve büyüyen Konya’nın gastronomi alanında eke benzeri yer edindiğine dikkat çekerek şunları kaydetti: “Konya, tarımın başkenti olduğu kabilinden çıktı dahi inşallah gastronominin benzeri başkenti olacak. Tıpkı başşehir site adına bu konuda de üstümüze düşen sorumluluğu yeryüzü ferah şekilde anlatmak amacıyla çaba sarfiyat ediyoruz. Herkesi Konya’ya davet ediyorum. GastroFest’e gelemedik diye niteleyerek üzülmeyin. Konya 365 bölüm mülakat edilebilecek tıpkı site.”

Share: