Tanoğlu: “Lisanssız hareketlilik yönetmeliğinde yapılan değişikliği akilane bulmuyoruz”

Erzincan Tecim ve Endüstri Odası Umumi Heyet Başkanı Ahmet Tanoğlu, 11 Ağustos 2022 tarihli Resmi Gazeteyle Lisanssız Cıvıltı Yönetmeliği’nde yapılan değişikliği akilane bulmadıklarını belirterek, “Bu nahak kararın düzeltilmesi için konunun takipçisi olacağız.” dedi.

Başkan Tanoğlu yaptığı basın açıklamasında sözlerine şöyle bitmeme etti;

“Lisanssız Cıvıltı Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikle, 12.05.2019 tarihinden bugüne kadar kurulan veya inşa etmek için izinlerini düzlük, kurulum aşamasında olan binlerce üyemizin, aksiyon insanımızın tesislerindeki ihtiyaç fazlası enerjinin bedelsiz alınacağı açıklanmıştır. Bu tarihten itibaren averaj 5.000 mw GES müesses olup, kurulacak olan 10.000 civarında davet mektubu bulunmaktadır. Bu insanlar, Devletimize güvenip yenilenebilir enerjiye yatırım yapmışlardır. Bu yatırımı fail hareket adamlarımız bu izinleri EPDK’nın açıkladığı kadar bilime yeraltı kendisine değil, haddinden fazla etraflı bire bir müsaade sürecinden geçerek almışlardır. Bu süreçte tevzi şirketleri, TEİAŞ, TEDAŞ kadar tüm kurumlardan zaruri denetim ve projelendirmeler yapılarak bu yatırımlar yapılmıştır.

Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın sürekli motivasyon ettiği, elan 3 kamer önce sanayicinin yerleşmiş gücünün iki cellat kadar üretim yapabileceğini açıkladığı bu ortamda, EPDK’nın aldığı bu karar, yatırımcıları küstürecek, geleceğe şüpheyle baktıracaktır. Devletimiz 4. Nahiye teşvikleri ile bu yatırımlara büzük vermiştir. Kamu bankaları bu sektöre hususi krediler vererek isteklendirme etmiştir. Dünyanın enerji krizinde olması, yatırımcıları motive etmiş, dünyanın en faziletkâr envestisman maliyetlerine ehil olmamıza rağmen bu yatırımları yapmışlardır. İşin böylece birlik türel kazanımlar ve kurallar çiğnenerek, sanayicinin ve bilcümle yatırımcıların print durumda bırakılması, konuşu sıkıntılara sokulması kabul edilemez bir durumdadır. Buradan sağlık dercetmek envestisman fail temas vatandaşımız hakkıdır. Bu gelire göz inşa etmek ise çokça aksi sonuçlar doğuracaktır. Sürekli yönetmelik değişerek, enerji yatırımlarını istikrarsızlaştıran EPDK, imdi bu konudaki eksper insanları toplayarak, değişmemek üzere çetin bir mücahede yapmalı, kazanılmış haklar yatırımcılarımızın elinden alınmadan doğacak tarihli bire bir aranjman yapılmalıdır.

Güzel ülkemize envestisman işleyen bu yatırımcılarımızın haklarının savunucusu olacağımızı ve bu haksız kararın düzeltilmesi üzere konunun takipçisi olacağımızı da bildirme ediyoruz.” – ERZİNCAN

Share: