Taliban yönetimi, Türkiye’de bulunan Afgan mülteciler üzere heyet gönderiyor

Afganistan, Türkiye’deki Afgan mülteciler amacıyla harekete geçti. Taliban, Afganistan Göç ve Mülteciler Bakanlığı’ndan bire bir heyetin Afgan mültecilerin durumunu aramak üzere gelecek hafta Türkiye’ye gideceğini açıkladı. Afganistan Kafile ve Mülteciler Icra Vekili Yardımcısı Mohammad Arsala yaptığı açıklamada, Afgan mültecilerin durumu ve Afganistan’a dönüşleri üstüne Türk makamlarıyla yaptıkları görüşmelerde aynı sonuca varmadıklarını tabir ederek, bu konuda elan benzeri anlaşmanın olmadığını aktardı.

SON DURUMNLARINI VE SORUNLARINI ÖĞRENECEKLER

Arsala, Türkiye’den taleplerinin, mültecilere maruf arsıulusal hukuk ve kayırıcı hakları temelinde Türkiye’deki Afgan mültecilere basitçe sağlanması olduğunu belirterek, ati hafta içerisinde Afgan mültecilerin durumunu ve sorunlarını aramak için Türkiye’ye gideceğini açıkladı.

DÖNÜŞLERİYLE İLGİLİ DETAYLAR DAHI ELE ALINACAK

Mültecilerin dönüşü, yaşadıkları mesail ve onlara yardım üstüne seçme konuda ayrıntılı görüşmeler yapılacağını nâkil Arsala, tüm sorunların dikkate alınacağını tabir etti.

Taliban, Afgan göçmenlerin zorla sınır dışı edilmesini engel olmak amacıyla özellikle İran ve Pakistan tevessül etmek için yandaki ülkelere heyetler gönderdi. Türkiye’deki Afgan Mültecileri Sübvansiyon Derneği’nin istatistiklerine göre, Türkiye serencam 7 ay içinde yaklaşık 40 bin Afgan mülteciyi hudut dışı etti.Share: