Stoltenberg, İstanbul’daki musahabe biter bitmez mesajı yayınladı: Erdoğan’a tahıl anlaşmasındaki dirimsel rolü zımnında teşekkürname ettim

NATO Genel Sekreteri Stoltenberg, Reisicumhur Erdoğan ile İstanbul’birlikte yaptığı görüşmeyi toplumsal medya mesajında değerlendirdi. Erdoğan yoluyla ağırlanmaktan duyduğu memnuniyeti belirten Stoltenberg, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Ukrayna hububat anlaşmasının devam etmesindeki dirimlik rolü zımnında teşekkürlerimi ilettim.” ifadesini kullandı.

İSVEÇ VE FİNLANDİYA MESELESİ

Erdoğan ile görüşmesinde ayrıca Finlandiya ve İsveç’in NATO üyelik başvurularının sonuçlandırılmasını ele aldıklarını aktaran Stoltenberg, iki ülkenin üyeliğinin ittifakı güçlendireceğini kaydetti.

DÜN DA VEKIL ÇAVUŞOĞLU İLE GÖRÜŞTÜ

Öte yandan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg ile eş matbuat toplantısı düzenledi. Toplantıda tahıl anlaşmasıyla ilişik açıklamalarda mevcut Çavuşoğlu, “20 bölüm bilahare gene yenilenmesi gerekiyor. Akıcı benzeri şekilde bitmeme etmesi üzere çabalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” dedi.

“TÜRKİYE GIDA KRİZİNİ ÖNLEDİ”

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Türkiye’nin NATO’nun önemli bir müttefiki olduğunu söyledi. Stoltenberg, Cumhur Reisi Erdoğan’ın hububat krizi konusunda devreye girmesiyle ilgili “Türkiye acun azık krizini önledi” dedi

“TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜRNAME EDİYORUM”

Stoltenberg konuşmasını şöyle sürdürdü: “Türkiye’nin kocaman beklentileri var İsveç ve Finlandiya ile yapılan muhtırada. Ego de bu beklentilerinizi paylaşıyorum. Finlandiya ve İsveç terörle mücadelede Türkiye ile işbirliklerini artırdılar. Henüz aşkın iadeli ve hudut dışı olayları olmaya başladı. Kısıtlamalar kalktı. İttifaka ruhlu desteği için Türkiye’ye tıpkısı misil elan teşekkür gelmek istiyorum.

“TÜRKİYE’NİN KRİTİK ROLÜ BİR ÖĞÜN ELAN ORTAYA ÇIKARDI”

Milyonlarca adam Ukrayna’dan ati tahıla ihtiyaç duyuyor. Eğer bu dış satım gerçekleşmezse milyonlarca koca kıygın evet, milyonların beslenmesi buna tutkun. Hafta sonu yaşanan bu sorunun giderilmesi ve hububat anlaşmasına dönülmesi haddinden fazla önemliydi. Erdoğan’a aynı öğün takdirlerimi iletiyorum. Türkiye’nin oynadığı eleştiri rolü benzeri misil elan ortaya çıkardı. Antrparantez Türkiye esir takasında de önemli roller oynadı. Esas anlamda sorunun çözülmesi tabiatıyla savaşın sona ermesi ile mümkündür. Mütezayit fiyatlar savaşın kendisinin bir sonucudur.”

Share: