Son Teşrin kocaoğlan ateş geçiyordu! Önemli cuma ile baştan dolan otellerde abes vadi keşfetmek imkansız kuzuluk geldi

İranlı turistlerin ahzüita fora etmek ve ümit etmek için geldiği Van’bile bu yıl turizm sezonu verimli geçti. Yaz aylarıyla birlikte kentteki otellerin doluluk oranı yüzdelik 100’e ulaştı. Ekimde İran’da başlayan olaylar ise internetin kısıtlanması nedeniyle otel sahiplerini vurdu. Yüzde 100’e ulaşan otellerdeki doluluk oranı kasımda yüzde 30’a düştü. Kentteki otelcilerin yüzü ‘muhteşem cuma’ ile baştan güldü. İranlı turistler adlı markaların indirimlerinden hissetmek üzere kenti doldurdu. Turistler gündüzleri alışveriş yapıyor, akşamları da eğlence mekanlarında eğleniyor.

“KASIM AYINDAN İTİBAREN OTELLERDE DÜŞÜŞ VARDI”

VANOTED Başkanı Yunus Yüksel, otelciler kendisine çokça bereketli tıpkısı yaz sezonu geçirdiklerini belirterek, “Teşrinisani kocaoğlan başında otellerimizin doluluk oranları haddinden fazla düşmüştü amma şu anda ‘muhteşem cuma’ üzere turistler 3 günlük tatil ve ahzüita yazmak için gelmeye başladılar. İran Gümrük Kapısı’nda 4 bin civarı bekleyen seyyar vardı. Bu turistler da geçiş yaptı. Tığ, 3 günde gelecek seyyar sayısını 10 binden aşkın bekliyoruz. Tabi bu sadece turizm için değil, Van halkı için üstelik çok yararlı olacağını düşünüyoruz. Tek arzumuz, İran’daki ahval ayrımsız an geçmiş durması ve Van eskisi kadar gezici olmaya bitmeme etsin. Van, mevsimlik gezici düzlük benzeri kent değil 12 ay süresince gezgin kayran tıpkı şehir. Şu anda otellerin doluluk oranları yüzdelik 100 çünkü İran halkı, alışverişi haddinden fazla seviyor. Bu nedenle Van’a geliyor” dedi.

“ALIŞVERİŞ YAPIP, ÜLKEMİZE GÖTÜRECEĞİZ”

‘Muhteşem cuma’ için kente mevrut avrat turistlerden bazıları ise Van’ı ve ön insanını çokça sevdiklerini belirterek, “Filhakika biz temas kamer geliyoruz amma bu sefer ‘muhteşem cuma’ için buraya geldik. Alışveriş yapacağız, ülkemize götüreceğiz. Haddinden Fazla faydalı oluyor bizim üzere çünkü orada rastgele şey çok pahalı. Burada çul sakametli. Dörtköşe devir geçiriyoruz. Akşamları dahi eğleniyoruz. Sınırda bahir çok vardı” diye konuştu.

Share: