Soluk çizelge başbuğ adayı Biner: “Tek listeye destek vermeyeceğiz”

Van Ticaret ve Sanayi Odası (VAN TSO) ‘Sarı’ cetvel başkan adayı Faruk Biner, “Gelinen aşamada hangi listenin seçileceğinin cemiyet nezdinde hiçbir kıymeti olmayacaktır. Son ne olursa olsun seçimin üzerindeki şaibeyi kaldırmayacaktır” dedi.

Van’da aylarca gündemi çalışır eden 19 patika grubunun bulunduğu VAN TSO seçimleri 22 Teşrinievvel tarihinde yapıldı. Intihap akşamı car edilen sonuçlara bakarak ‘Beyaz’ liste 10, ‘Mavi’ cetvel ise 9 grup kazanırken zerrin, kırmızı, yeşil çizelge ise tek ekip kazanamamıştı. Seçimlerde şaibe olduğu ve düzme izin belgesi ile fikir kullanıldığı iddiası üstüne parafin, sarı ve mavi çizelge vasıtasıyla İpekyolu İlçe Seçim ve İl Intihap Kuruluna itirazlar işlenmiş, bulunan delik başkanının seçim akabinde yaptığı matbuat toplantısında intihap sürecinde 500’ü çok yapmacıklı bitirme belgesinin kullanıldığını belirtmesine rağmen yapılan itirazlar sonucunda takkadak semavi listenin talebi akseptans görmüş ve 1. takım (Ekincilik ve Hayvancılık) fesih edilmişti. Böylece mahkeme vasıtasıyla mavi ve beyaz zehir listenin 9’ar grup kazanarak seçimi tamamladığı belirtilmişti. Oysa beyaz zehir, solgun ve kırmızı çizelge komutan adayları izah yaparak 19 grupta seçimin tekrarlanması yönünde talepleri olduğunu dile getirmiş, yapılan bütün itirazların ardından İpekyolu 2. İlçe Intihap Oturmuş Başkanlığı aracılığıyla tahrip edilen 1. takım seçiminin 17 Ara 2022 tarihinde yapılması yönünde değişmeyen çıkmıştı.

“Şehrimize ve tacirimize reva bire bir buut ortaya çıkmamıştır”

Soluk çizgilik başkan adayı Faruk Biner dahi yenilenecek 1. takım seçimi öncesi, açıklamalarda bulundu. Seçme sürecinin esasen itibaren belirgin bire bir süreç yürüttüklerini belirten Biner, “22 Ekim 2022 tarihinde yapılan VAN TSO bakış orga seçimlerinde ‘Sarı’ çizelge adına hazırlandık. Bu süreçte ilkeli, tamam, diyapozitif ve adaletli ayrımsız anlayışla çalışmalarımızı sürdürdük. Seçme sürecinde, kazanmamız durumunda kentimizin gerçekleri ile yüzleşerek yapabileceklerimiz üzerinden mesajlar vererek kentimizin birleştirici bire bir gücü konumunda saha kabul etmek bütün dile getirdik. Site yararına yapılması müstelzim kül planlamalarda düzlük alabilecek ve yapabilecek öngörüye cemaat tıpkısı dalavere anlayışını belgi edindik. Bizler açışından baştan sona slayt ve demokratik bire bir süreç ilerlerken rakiplerimizin seçme öncesi ve seçim esnasında yaptıkları şehrimize ve tacirimize reva tıpkısı ebat ortaya çıkmamıştır. Cidden seçme haset ve sonrasında yaşananlar kamuoyu vasıtasıyla bilinmektedir” dedi.

“Ne listenin seçileceğinin topluluk gözetiminde hiçbir kıymeti olmayacaktır”

Van Ticaret ve Uran Odası’nın itibarının zedelendiğini üstelik anlatım fail Biner, “Seçimin şaibeli aynı şekilde yapıldığı, cali mezuniyet belgeleri ile rey kullandığı, seçme öncesinde ise meslek kadro yerleri ile oynandığı kamuoyu yoluyla bilinmektedir. Kentimizin yer iri sivil topluluk olan Van Ticaret ve Endüstri Odası’nın bu denli itibar zedelenmesi yaşadığı bire bir intihap dönemi olmamıştır. Sonuç adına yapılan seçim sonucunda 19 grubun tamamında şaibe olmasına karşın seçme yerleşmiş kararıyla takkadak 1. patika grubunun iptaline ve seçimin tekrar yapılmasına değişmeyen verilmiştir. Gelinen aşamada ne listenin seçileceğinin cemiyet gözetiminde hiçbir kıymeti olmayacaktır. Sonuç hangi olursa olsun seçimin üzerindeki şaibeyi kaldırmayacaktır. Bu nedenle 17 Boşluk 2022 tarihinde yapılması kararlaştırılan Van Ticaret ve Uran Odası 1. patika grubu seçimine karışan olmayıp hiçbir listeye destek vermeyeceğimizi de kamuoyu ile ısınmak isteriz” diye niteleyerek konuştu. – VAN

Share: