Sivas’a yıpranmamış ayrımsız ‘Kadın Konukevi’ kazandırılacak

Sivas Belediyesi ile Ocak ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü arasında ‘Karı Konukevi’ yapılmasına dayalı protokol imzalandı.

Kadına yönelik şiddet olaylarına cebin kadınların varsa çocukları ile gelişigüzel korunmasını icat etmek, bu dönemde gayret mağdurlarının ruhsal, sosyal ve hesaplı sorunlarının çözülmesini icat etmek amacıyla Sivas Belediyesi yoluyla şehirde yıpranmamış ayrımsız Kadın Misafirhane inşa edilecek. Meydan tahsisi yapılan proje Sivas Belediyesi yoluyla tamamlanarak Karı ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğü’hangi devredilecek. Mevcut konukevinin güçlükle olması cihetiyle 5 bin metrekare alanda inşa edilecek olan 40 yatak kapasiteli eskimemiş projede; yaşam odaları, keyif odası, 0-6 gözyaşı aktiflik ve bala oyun odaları, araştırı odası, müşahede odası, engelli odası, sosyal etkinlik alanları, çamaşır ve ütü odaları, teras, bahçe ve balkonlar kayran takanak. Bu çerçevede düzenlenen tören düzeni imza törenine Sivas Valisi Yılmayan Parıltı, Sivas Belediye Başkanı Hilmi Âlim, Familya ve Içtimai Hizmet İl Müdürü Harun Fecir katıldı.

“Karı konukevimizin inşasını üstlenmiş bulunmaktayız”

Sivas Şehremini Hilmi Âlim, Içtimai Azamet ve Toplumsal Belediyecilik gereği devletin birçok alanda mağdurların, sevgili ruhlu dezavantajlı grupların yanlarında olduğunu ifade ederek, “Bu anlamda üzerimizi düşen hangi fariza varsa kurumlar arası işbirliği içerisinde çözüme kavuşturmaya çalışıyoruz. Zaman bu protokolü imzalayarak hayata geçireceğimiz Avrat Konukevi dahi bunlardan tıpkı tanesi. Mülkiyeti hazineye ait olan yerey, Eş ve Toplumsal Hizmetler İl Müdürlüğümüze tahsis edildi. Tığ da Belediye olarak eş konukevimizin inşasını üstlenmiş bulunmaktayız” dedi.

“Yaşlılar Hayat Merkezi yapacağız”

Avrat konukevinin arkası sıra Yaşlılar Hayat Merkezi projesine başlayacaklarını söyleyen Bilim Adamı; “Yine ayrımsız bölgede mülkiyeti hazineye ait olan eksantrik ayrımsız arsanın da tahsisini biz alarak Yaşlılar Yaşam Merkezi yapacağız. Bu projeyi önümüzdeki yıllarda hayata geçirmeyi planlıyoruz. Kurumlarımızın işbirliği içerisinde çalışmasını, şehrimizin kalkınması ve ihtiyaçlarının giderilmesi konusunda önemsiyoruz. Şehrimize kazandıracağımız projelerimizin uz olmasını irade ediyor, Valimizin şahsında Harun Müdürümüz ve ekibine teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

“Ülkemizde benzer ayrımsız eş konukevi namına bakım verecek”

Sivas Valisi Yılmayan Balkır, yapılacak avrat konukevinin ülkemize emsal olacağını belirterek, “Bugün güzel tıpkı iş birliği için benzeri aradayız. Sivas Belediyemiz ile Ev ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğümüz beyninde Kadın Mihman Evi yapılmasına dair protokolü imzalayacağız. Bilindiği için ilimizde 2012 yılından itibaren mergup 20 nefis Karı Konukevi binamız hizmet vermekte idi. Ancak fiziki koşullarının dar olması kadar nedenlerle bakir aynı Avrat Misafirhane ihtiyacı doğdu. Bu çerçevede mülkiyeti hazineye ilişik olan ancak Sivas Eş ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ne tahsis edilen arazi üzerinde bin 500 metrekaresine yerleşim yeri 3 bin 500 metrekaresine üstelik bahçe gelmek amacıyla hep 5 bin metrekare alanda 40 yatak kapasiteli eskimemiş tıpkısı avrat konukevi ile tefrişini Sivas Belediyemiz ika kararı aldı. Yapımı ve tefrişatının arkası sıra Sivas Ocak ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğüne devri gerçekleşecek olan 2 katlı mecmu korunaklı bina, ülkemizde yaşıt tıpkısı karı misafirhane yerine bakım verecek. Bu vesileyle bu denk tesisin hayata geçmesinde Sivas Uray Başkanımız Sayın Hilmi Bilgin’e nezaketinden ve duyarlılığından ortalık teşekkürname ediyorum” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Karı Misafirhane amacıyla hazırlanan tören düzeni imzalandı. – SİVAS

Share: