Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümü

Sivas Şehremini Hilmi Âlim ile Sivas Tecim ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Mustafa Eken, Sivas Kongresi’nin 103. sene dönümü dolasıyla tebrik mesajı yayımladı.

Bilimci, mesajında, 4 Ilkgüz 1919’da parçalanmamış dünyaya nazik tıpkı öğüt verildiğini belirtti.

Milli Mücadele’yi başlatan Atatürk’ün, Anadolu’nun sunma güvenli şehri Sivas’ta müstakil Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini attığını vurgulayan Bilim Adamı, şunları kaydetti:

“Türk milletinin arz kötü şerait altında dahi sorti yolunu bulabildiğinin iyice tıpkı örneği olan 4 Eylül Sivas Kongresi, tarihi parlak, geleceği münevver Türkiye Cumhuriyeti’nin mihenk taşıdır. Atatürk’ü ve silah arkadaşlarını 108 gün bağrına basarak Milli Mücadele’ye iri yardım sağlayıcı Sivaslılar ise evveli olduğu kadar zaman birlikte vatanı için seve seve canını vermeye hazırdır. İşte bu duygu ve düşüncelerle 4 Ilkgüz Sivas Kongresi’nin 103. yıl dönümünü kutluyor, ilkin Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk atılmak için, hep istiklal kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum.”

STSO Başkanı Mustafa Eken’in mesajı

Eken ise Sivas Kongresi’nin Türkiye Cumhuriyeti tarihinde koca benzeri dönüm noktası olduğuna aksan yaparak, “Türk ulusu, Sivas’ta dayanışma içerisinde kendine yeniden çekinmezlik duymayı öğrenmiştir. Aynı uğur doğrultusunda birbirine sıkı sıkıya sarılarak, başarabilme inancını tazelemiştir. Bu kongrede, Mustafa Eksiksizlik’in ‘Ya İstiklal, evet Ölüm’ anlayışı kaygısız şartsız benimsenmiş, millet iradesine dayalı müstakil, modern Türkiye Cumhuriyeti’nin temelleri atılmıştır.” ifadelerini kullandı.

Share: