Sivas Kongresinin 103. sene dönümü çeşitli etkinliklerle kutlandı

Sivas Kongresinin 103. yıl dönümü tebrik kartı etkinliklerinde mütekellim TBMM Başkanı Mustafa Şentop, vatanseverliği, “Milletten ve istiklalinden yana atılmak, devletin bekasını korumak, meze değil, gösteri ve çalışmalar meselesi” namına tanımladı.

Kutlama etkinlikleri çerçevesinde evvel kendisine Sivas Tarihi Site Meydanında mevcut Atatürk büstüne çelenk sunuldu. Çelenk yeryüzü törenine Türkiye Büyük Kavim Meclisi (TBMM) Başkanı Mustafa Şentop ve mülk protokolü katıldı. Arkası Sıra katılımcılar Sivas Kongresinin gerçekleştiği, günümüzde Kurultay Müzesi olarak geçer not binayı gezdi. Burada azamet tiyatrocuları aracılığıyla temsili Sivas Kongresi canlandırıldı. Canlandırmada Türk milletinin mandacılığı kabul etmeyeceği bir defa daha kül dünyaya haykırıldı.

Canlandırmanın arkası sıra tıpkısı örtüsüz 4 Ilkgüz sinevizyon gösterisi gerçekleştirildi. Burada Sivas Belediye Reisi Hilmi Âlim, Sivas Valisi Dr. Yılmaz Balkır ve TBMM Başkanı Mustafa Şentop birer konuşma yaptı. Şentop konuşmasında, Yahya Kemal’in “Eğil Dağlar” isimli kitabına değinerek, “Bu pusula Milli Savaş’nin bulunmaz ayrımsız tarihidir, hikmet ve düşün yoluyla yapılmış balaban tıpkısı vatan hizmetidir. Nihat Sami Banarlı’nın ifadeleriyle, ‘bu kitabın adını, 1897 Harbi’nde, gönüllü Türk askeri koymuştu: Gazi Edhem Kâmil ordularının, o Yunan bozgununda, Atina’ya akıllıca zaferle yürüyüşüne katılan bu er, kolaylıkla aştığı dağlarda, ‘Eğil dağlar eğil, üstünden aşam. Yıpranmamış talim intişar, varam, alışam’ türküsünü söylüyordu. Eğil Dağlar kitabı adını bu türküden aldı. Bu eşsiz kitapta, Yahya Eksiksizlik, cephelerdeki durgunluk, uysallık ve hazırlıkların uzaması sebebiyle Büyük Taarruz’dan geçmiş ortaya sâdır gerilim esnasında, inandığı balaban hakikati azrail tıpkısı şekilde dile getirir: ‘Arslan gerilir da öyle atlar ve anca utkulu evet! Açık Deniz ayrımsız ruz düşüncesi, ayrımsız milletlerarası münasebetler bilgisi ve nazik aynı tefekkür kabiliyeti’, benzeri yurt şairini aha bu azrail neticeye ulaştırmıştır. Bin yıl evvel olduğu kabil, 100 sene önceki da, milletimiz, yeryüzü edisyon ve dar şartlardan, halas ve zafer düz yazı etmenin yolunu bulmuştur; kimsenin parça şüphesi olmasın ki, bundan sonra bile bulmaya tekmil kendisine muktedirdir” dedi.

“Gafleti ve ihaneti tescilli Damat Ferit’in bu sözleri…”

Şentop konuşmasında Güveyi Ferit’in uyku ve ihanetinin tescilli olduğunu belirterek, “Şayet yemeden içmeden sözlere, beyanatlara, demeçlere bakacak olursak, gafleti ve ihaneti tescilli Eloğlu Ferit’in bu sözleri, görünüşte günahsız görünmektedir. Oysa vatanseverlik, milletten ve istiklalinden yana oluşmak, devletin bekasını uğraşmak, hezel değil, gösteri ve çalışmalar meselesidir. Bire Bir kimsenin parçalanmamış bağımsızlık prensibine, milli şerefe ne ölçüde yandaş ve riayetkar olduğu, fakat ve ancak, milletin ve devletin lehine takındığı tavırla ölçülebilir. Eloğlu Ferit kabil, milletin ve devletin vazgeçilemez önceliklerini ve istiklalini değil, apayrı devletlerin adaletini, himayesini asıl alanlar, ne iddiada bulunurlarsa bulunsunlar, vatanseverlikten nasipsiz gafillerdir. Bu sözleri boşaltmak, 103 yıl önce bu şehirde bağımsızlık-i cemi gayesiyle toplanan öncülere karşı boşlama edilemez vazifemizdir. Milli Mücadeleyi aziz, kadrolarını kibar; Eloğlu Ferit ve benzerlerini aymaz ve muhannet kılan husus, karışma ve tehacüm karşısında kurtuluşu aradıkları merci, izlem ettikleri yöntemdir. Milli Mücadele ve kadroları, ‘Vatanı, milletin azim ve kararlılığı kurtaracaktır’ derken, dalgı ve hainlik batağına saplanmış olanlar çareyi, milletimizin şerefini ve tarihini namevcut farzımuhal şişman devletlerin insafında aramışlardır” şeklinde konuştu.

Kutlama etkinlikleri Genelkurmay Başkanlığı Mehterler Takımı ve muharip tayyare gösterisi ile sürdü. – SİVASShare: