Sivas haberi | Anadolu’nun kucak ihtiyacı Sivas’tan karşılanıyor

Rum’nun kucak ihtiyacı Sivas’tan karşılanıyor

SİVAS Sivas’ta kâin Ulaş Ekincilik İşletmesi Müdürlüğünde 72 bin dekar alanda 18 bin Kangal Akkaraman ırkı kucak yetiştiriliyor, Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğü büyüklük ihtiyacının yüzdelik 10’unu karşılıyor.

Sivas’ın Ulaş ilçesinde, Tarım İşletmeleri Umumi Müdürlüğüne vabeste Ulaş Ekincilik İşletmesi Müdürlüğü bünyesinde bulundurduğu 18 bin Kangal Akkaraman koyunu ile dikkat çekiyor. Iri özveriyle bakımı yapılan rastgele 100 koyundan 51’i ikiz doğuruyor. Diğer kucak ırklarından değişik namına iki kaburga kemiği çok olan Kangal Akkaraman koyunu bütün iklim şartlarına adapte olup, uyum sağlayabiliyor. Toplamda 18 bin koyun yetiştirilen Ulaş Tarım İşletmesi Müdürlüğü, Sivas bölgesinin yüzdelik 30, İç Küçük Asya bölgesinin üstelik yüzdelik 10 kucak ihtiyacını karşılayabiliyor. 72 bin dekar arazide yaylımı yapılan koyunlar drone ile havanda da görüntülendi.

“Sair koyunlara göre az buçuk henüz anaç”

Ulaş Ekincilik İşletmesi Müdürlüğü Hayvancılık Şefi ve Ekincilik Mühendisi olan Fatih Parıltı, Kangal Akkaraman koyunu için bilgiler verdi. Balkır, “Halihazırda 9 bin koyun anamız var. Antrenör katımındayız. TİGEM’in yapılış amacı damızlık yetiştiriciliği. Irkımız Kangal Akkaraman. Çarkıt Akkaraman dernekevi tipi olan benzeri ırktır. Geçen yıl itibariyle bakanlık vasıtasıyla tamamen Kangal ırkı namına geçiyor daha çok literatürde. Gayrı koyunlara bakarak az buçuk elan deneyli. Tıpkı kaburganın çok olduğu söyleniyor. Bazılarında görülüyor bazılarında görülmüyor. Diğer koyunlara göre bu ırk henüz faziletkâr. Etkili ağırlığı henüz fazla. İkizlik oranı normalde 18-20 iken bizde 35-40 arasıdır. Tığ biraz henüz mebzul bakıyoruz. En iri özelliklerinden biri bütün abuhava şartlarına adapte olup, uyum sağlayabilir. Herhangi Bir yerde beslenmesi makul olan ayrımsız soy. Zifos el altında 9 bin çıngı temel toplamda 18 bin kesim hayvanımız bulunan. Bu hayvanları tığ yılda 3 bin 3 bin 500 cerrar tohu dediğimiz, güzeşte seneki kuzularını İç Anadolu; Sivas ve bölgesine satmaktayız. Bin bin 500 tanede erkeği çalıştırıcı kendisine satıyoruz” dedi.

“Yüzde 51 oranında ikizlik elde ettik”

Şimşek, yüzde 51 oranında ikizlik elde ettiklerini söyleyerek, ” Yüzde 51 oranında ikizlik elde ettik. 100 koyunun 51 tanesi ikiz doğuruyor. İyi tıpkısı hizmet ve hizmetçi yapılması durumunda fena hâlde benzeri ikizlik elde ediyorsunuz. 300 başa aynı sürücü çalıştırıyoruz. 600-650 başlık sürülerimiz var. Damızlık birliği dediğimiz mevkilerimiz var. Rastgele mevkide ayrı ayrı ahılar tamam. 9 bin temel hayvan dediğimiz kâffesi aynı arada değil. Değişik ayrımlı yerlerde 72 bin dekar olan arazide yayıyoruz. Sivas bölgesinin yüzde 30, İç Anadolu bölgesinin dahi yüzdelik 10 civarında bir karşıladığımız oluyor. Maya birliklerine efsanevi satıyoruz. Konya; Nevşehir, Sivas, Kırıkkale ve Kırşehir, yüzer saksı iki yüzer mir ihtiyaçlar doğrultusunda dağıtımını yapıyoruz” ifadelerini kullandı.

Share: