Site kimliği ve sosyal değiş başlıkları değerlendirildi

Düzce Belediyesi ve Düzce Üniversitesi ortaklığında hayata geçirilen ‘Düzce Şehir Kimliği ve Toplumsal Bütünleşme’ sempozyumunun önceki 4 oturumunda ‘Kent Kimliği’ ve ‘Sosyal Değişim’ başlıkları ele alındı.

Düzce Belediyesi ile Düzce Üniversitesi eliyle gerçekleştirilen ve alanında ehlivukuf 50 akademisyenin katılımıyla şehrin sosyolojik açıdan geçmişi, bugünü ve yarınının ele alındığı ‘Düzce Kent Kimliği ve Içtimai Bütünleşme’ Sempozyumu devam ediyor. Prof. Dr. Erol Güngör Hars Merkezinde bitmeme eden sempozyumda konuşmacılar, ‘Şehir Kimliği’ esas başlığı altında hazırladıklarını sunumları paylaştı.

Göçlerin süreçleri değerlendirildi

Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Dinç moderatörlüğünde gerçekleşen oturumun evvel bölümünde Yalova Üniversitesinden Taner Tatar ‘Site Kimliği, Kimliğin Şehri’ alt başlığıyla bilgi sunumu gerçekleştirirken, ayrımsız üniversiteden Hüsniye Canbay Tatar marifetiyle ‘Şehrin İnsanı, İnsanın Şehri’ başlığıyla tike yapıldı. Düzce Üniversitesi Dr. Akademisyen Fatih Şans, Düzce’nin etnik yapısının teşekkülü noktasında Düzce’ye göçlerin süreçlerini değerlendirdiği sunumuyla Moskof mezaliminden çevre hicret etmek yerinde kalan Kafkas halklarının yerleşimlerinden bahsetti.

Şehirleşmenin neresindeyiz?

Celse Başkanlığını Prof. Dr. Mustafa Talas’ın yaptığı oturumun ikinci bölümünde, Adıyaman Üniversitesinden Doç. Dr. Çokluk Koray Haber, ‘Kent Kültürü ve Kentlilik Bilinci Araştırmalarının Düşündürdükleri; “Şehrim Adıyaman” Projesinden Düzlük Deneyimleri’ üzerine yemek gerçekleştirdi. Kalaba Üniversitesinden Doç. Dr. Murat Yüksel kent kimliğinin oluşmasında sporun rolü noktasında uluslar arası örneklendirmelerle sempozyuma katkıda bulundu. Düzce Üniversitesinden Dr. Öğretim Yardımcısı Izzet Ercan Kızılay ise hazırladığı sunumunda geçmişle bugünü karşılaştırarak şehirleşmenin neresinde olduğumuz sorusuna yanıt aradı.

Hars değişimleri

A salonunda gerçekleştirilen ve Prof. Dr. Abdullah Korkmaz’ın celse başkanlığını yaptığı ‘Kent ve Toplumsal Değişme’ peş başlığı altında başlayan üçüncü oturumunda ise önce konuşmayı Fehamet Bayar Üniversitesinden Prof. Dr. Nazmi Avcı gerçekleştirdi. Avcı konuşmasında, ‘Günümüz Türk Toplumunda Şehirleşme ile Ortaya Çıkan Bakir Dirim Çeşit ve İlişkileri’ konusuna değindi. İnönü Üniversitesinden Doç. Dr. Yaşar Kaya ise ‘Kent, Kültür ve Değişme’ zir başlığıyla örneklendirme yoluyla değerlendirmede bulundu. Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Hatice Şahin, domestik ve göçmen ağızlarının birbirleriyle etkileşimlerinin sunma yüce örneklerinden biri olan Düzce’yi tarihsel noktada değerlendirdiği sunumunu paylaştı. A salonunun akıbet konuşmacısı olan Düzce Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. İlhan Gailesiz ise Düzce’nin Kültürel Değişimini geçmişten bugüne karşılaştırmalar yaparak katılımcılara aktardı.

Yemek ve mutfak kültürleri

Aynı anda B Salonunda ‘Site ve Bütünleşme’ anne başlığı altında sürdürülen celse başkanlığını Prof. Dr. Yusuf Cemalettin Çopuroğlu’nun yaptığı 4’ncü oturumda ise Erciyes Üniversitesinden Prof. Dr. Kasım Yiğit, insanın şehirde kendini tabir etmesi konusunu yeme ve kemirmek kültürüne dair ele alırken, Uludağ Üniversitesinden Prof. Dr. Görüntü Taş, Düzce’bile oluşan mutfak kültürüne dair değerlendirmesini paylaştı. Kerem Bayar Üniversitesinden sempozyuma iştirak sağlayan Doç. Dr. Huriye Uğurlu Önür bile ‘Kent ve Toplumsal Bütünleşme’ başlığı altında sunumuyla katılımcıları bilgilendirdi.

Sempozyumun önceki günü tamamlanan 4 oturumun peşi sıra, katılım belgelerinin takdimi ile sona erdi. – DÜZCE

Share: