Sırtında 1 yaşındaki oğluyla Tunceli’nin vadilerinde tabiat yürüyüşüne çıkıyor

Tunceli’de ekol öncesi öğretmeni Gündeş Bozkurt, trekking çantasıyla Munzur ve Pülümür vadilerinde sırtında gezdirdiği 1 yaşındaki oğlunu natür sevgisi aşılayarak büyütüyor.

Kentteki Anafatma Anaokulu’nda görev özne 36 yaşındaki Bozkurt, süt kuzusu nakil aparatlı trekking çantasıyla oğlu Cenup’i okazyon buldukça gezintiye çıkarıyor.

Munzur ve Pülümür vadilerindeki su kıyıları ve ormanlarda giden Bozkurt, doğada piknik yapıyor.

“Oğlumla karışık hayvanlarını doğal ortamlarında izliyoruz”

Çocuğunu internetteki zararlı içeriklerden koruyarak büyütmeyi amaçlayan Çağdaş Bozkurt, AA muhabirine, oğlunu doğaya hazırlamak amacıyla geçmiş namına gücük mesafeli turlar yaptığını söyledi.

Oğlunun alışmasıyla vadilerde gezmeye başladıklarını tabir eden Bozkurt, şöyle konuştu:

“Gezilerimiz sebebiyle oğlum Güney, doğadaki hayvanları etkili görmeye başladı. Aynı gezimizde yamaçtaki melez keçisini ayırt edip bana seslendi. Bu beni haddinden fazla mutlu etmişti. Oğlumla sincap, badi ve güvercin kadar melez hayvanlarını tabii ortamlarında izliyoruz.”

Ailelere “çocuklarınızla doğada aralık geçirin” tavsiyesi

Bozkurt, doğadaki zenginliğin çabucak kağıt üzerinde çocuklara gösterilmemesi gerektiğini vurgulayarak, evde uzun süre küsurat çocukların uygulayım bilimi bağımlılığı üzerine külfet yaşadığını söyledi.

Her ebeveyne çocuğuyla doğada çatlak geçirmesini tavsiye fail Bozkurt, “Çocuklar ayrımsız şekilde teknolojiye bulaşacaklar amma bu durumun minimal seviyeye indirilmesi taraftarıyım çünkü dallar doğadayken iş nakız becerisini ve zengin uyarıcı dediğimiz çevreyi izleyerek kendini geliştirebiliyor.” dedi.

Bozkurt, oğluyla doğada piknik yaparak eğlendiğini belirterek, “Munzur ve Pülümür vadilerinde ahit geçiriyorum. Havaların soğuduğu bu dönemlerde henüz mümasil, yazın ise henüz ırak yerlere çocuğumu götürebiliyorum. Umumi itibarıyla dolaşma mesafemiz çocuğuma vabeste olabiliyor. Şimdiye kadar günde 6 kilometre sefer yürüdüğümü hatırlıyorum.” diye konuştu.

Share: