Şırnak haberi! Eylülde alev yeryüzü faziletkâr Cizre’de sunma düşük Erzurum’da kaydedildi

Türkiye’dahi bu yılın eylül ayında en efdal yalaz 46,7 merhale ile Şırnak’ın Cizre ilçesinde, yeryüzü bağan sıcaklık ise sıfırın altında 3,5 paye ile Erzurum’da ölçüldü.

AA muhabirinin Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Hava Bilgisi Umumi Müdürlüğü verilerinden derlediği bilgilere bakarak, geçen kamer ortalama yalın yurdun ara sıra bölgelerinde sezon normallerinin üstünde gerçekleşti.

İstanbul, Gökçeada, İzmir Dikili, Kuşadası, Muğla Yatağan, Fethiye, Köyceğiz, Isparta, Senirkent, Eğirdir, Denizli Acıpayam, Antalya Demre, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman, Düzce Akçakoca, Sinop, Kastamonu Cide, Şarki Küçük Asya Bölgesi’nin güneydoğusu ile Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin genelinde sezon normallerinin üzerinde olan sıcaklıklar yurdun ayrıksı bölgelerinde zaman normalleri civarında ölçüldü.

Türkiye genelinde, 1991-2020 yılları beyninde 20,9 adım adına ölçülen ilkgüz kocaoğlan sayı farkı sıcaklığı, bu yılın ilkgüz ayında 21,9 mertebe kendisine kaydedildi.

Bu yılın ilkgüz ayında sunma düşük yalım sıfırın altında 3,5 rütbe ile Erzurum’da, sunu efdal alaz ise 46,7 aşama ile Şırnak Cizre’da tespit edildi.

Bölgelere göre sıcaklıklar

Marmara Bölgesi’nde sayı farkı yalın, İstanbul, Gökçeada çevrelerinde zaman normallerinin üstünde, bölgenin değişik kesimlerinde zaman normalleri civarında gerçekleşmişti. Bölgenin eylül kocaoğlan tafsilatlı yıllar ortalama sıcaklığı 20,6 basamak, sabık ay ise 21,2 kademe kendisine ölçüldü. Bölgede yer düşük kıvılcım 3,2 paye adına Balıkesir’de, arz erdemli flama ise 38,7 adım yerine Balıkesir Gönen’dahi gözlendi.

Ege Bölgesi’nde averaj sıcaklık, Dikili, Kuşadası, Yatağan çevrelerinde zaman normallerinin üzerinde, bölgenin farklı kesimlerinde sezon normalleri civarında kaydedildi. Bölgenin ilkgüz kocaoğlan ince yıllar averaj sıcaklığı 22,2 paye iken, 2022 eylül ayında 22,9 rütbe namına ölçüldü. Bölgede sunma bağan kıvılcım 1 dereceyle Gediz’da, sunu yüksek yalım ise 38,6 dereceyle Nazilli’üstelik tespit edildi.

Akdeniz Bölgesi’nde ise averaj yalın, Isparta, Fethiye, Senirkent, Eğirdir, Acıpayam, Köyceğiz çevrelerinde mevsim normallerinin üzerinde, bölgenin gayrı kesimlerinde zaman normalleri civarında seyretti. Bölgenin ilkgüz ayı detaylı yıllar ortalama sıcaklığı 24,1 dereceyken geçen kamer 24,8 aşama yerine ölçüldü. Bölgede sunma düşük flama 0,4 etap namına Göksun’da, bildirme faziletli alaz ise 41 dereceyle Kahramanmaraş’ta gözlendi.

İç Rum Bölgesi’nde sayı farkı sıcaklık, Kırıkkale, Kırşehir, Çiçekdağı, Kaman çevrelerinde sezon normallerinin üstünde, bölgenin diğer kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Bölgenin eylül kocaoğlan ayrıntılı yıllar averaj sıcaklığı 18,3 evre iken, sabık ay 19,4 basamak adına gerçekleşti. Bölgede sunu bağan şule, sıfırın altında 3,3 dereceyle Sivas Kangal’da, genişlik faziletli şule ise 38,4 dereceyle Kırıkkale’birlikte tespit edildi.

Ortalama yalın Karadeniz Bölgesi’nde Akçakoca, Sinop, Cide çevrelerinde sezon normallerinin üzerinde, bölgenin değişik kesimlerinde zaman normalleri civarında yaşandı. Ilkgüz kocaoğlan detaylı yıllar averaj sıcaklığı 19,2 derece olan bölgede güzeşte ay kıvılcım 20,1 mertebe kendisine ölçüldü. Bölgede arz bağan yalaz 1,3 dereceyle Bayburt’ta, genişlik yüksek kıvılcım ise 41,5 dereceyle Artvin’birlikte kaydedildi.

Şark Rum Bölgesi’nde sayı farkı alev, bölgenin güney doğusunda sezon normallerinin üstünde gerçekleşirken, değişik kesimlerinde mevsim normalleri civarında seyretti. Ilkgüz ayı mufassal yıllar sayı farkı sıcaklığı 18,5 mertebe olan bölgede, geçen ay şule 20 adım namına tespit edildi. Bölgede sunma bağan yalın sıfırın altında 3,5 dereceyle Erzurum’da kaydedildi.

Güneydoğu Küçük Asya Bölgesi’nde da averaj alev, havza genelinde mevsim normallerinin üstünde yaşandı. Bölgenin eylül ayı etraflı yıllar sayı farkı sıcaklığı 25,9 merhale olurken, bu yılın ilkgüz ayında 27,4 etap olarak gerçekleşti. Bölgede sunu bağan alev 7,8 dereceyle Birecik’te, yer erdemli kıvılcım ise 46,7 dereceyle Cizre’da gözlendi.

Share: