Siren sesini duyan bütün evvel bulduğu tehlikesiz alana sığındı

Siren sesini duyan sistem önceki bulduğu emniyetli alana sığındı

Vali Ayyıldız, Müftü Lüzumlu, AFAD Müdürü Bayar ve müftülük personelleri emin alanlara saklandı

Siren seslerinin sona ermesiyle protokol temsilcileri ile müftülük personelleri acul adımlarla binanın dışına çıkarak Evgin Toplantı Alanı’na geçti.

Eskişehir Müftüsü Bekir Lüzum:

“İlimizde 5 bin 500 öğrenci ve 200 personel tatbikata katıldı”

ESKİŞEHİR – Yurt genelinde eş zamanlı namına yapılan Sarsıntı Ajanda, Çök Dek Tutun ve Boşaltma Tatbikatı’nda, Eskişehir’in tören düzeni temsilcileri siren sesleriyle şahsi güvenliğini alarak çatı tahliyesi gerçekleştirdi.

Afet ve Ivedi Boyut Yönetimi Başkanlığı koordinesinde, Ilmek İşleri Başkanlığı ve İçişleri Bakanlığı’nın kuma çalışmaları çerçevesinde güçlükle genelinde bulunan diyanete sınırlanmış kurumlarda ‘Deprem Anı, Çök Numara Tutun ve Tahliye Tatbikatı’ gerçekleştirildi. Eş Anlı adına umum yurtta gerçekleştirilen tatbikata Eskişehir’da diyanete sınırlanmış 270 kurumda bulunan 5 bin 500 mektepli ve 200 personel katıldı.

Eskişehir İl Müftülüğü Hizmet Binası’nda gerçekleşen tatbikatta ise arakçı sirenlerin ardından müftülük makamında mevcut Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, İl Müftüsü Bekir Lüzum, AFAD İl Müdürü Recep Bayar ve müftülük personelleri sakıncasız alanlara saklandı. Siren seslerinin sona ermesiyle protokol temsilcileri ile müftülük personelleri acul adımlarla binanın dışına çıkarak Ivedi Içtima Alanı’na geçti.

“İlimizde 5 bin 500 öğrenci ve 200 personel tatbikata katıldı”

İl genelinde tatbikata katılan mektepli ve personel sayılarını belirten Eskişehir Müftüsü Bekir Lazım, şu ifadeleri kullandı:

“Ilmek İşleri Başkanlığımızın ve İçişleri Bakanlığımızın zaman yan yana ve senkronik namına umum Türkiye’birlikte yönetsel binalar, müftülük binaları, eğitim bilimi merkezleri ve Kur’an kurslarında manevra yapıldı. İlimiz genelinde toplamda 270 Kur’an kursu noktasında, 4-6 yaş ve hafızlık Kur’an kursları dahil 5 bin 500 öğrenci tatbikata kümeli oldu. Antrparantez eğitim merkezi, 1 skor dini önsezi merkezi ve mecmu 15 müftülüğümüzde da 200 personelimiz bu tatbikata munzam oldu. Tatbikat gördüğünüz için gayet kalburüstü bire bir şekilde gerçekleştirildi.”

Share: