Sinop haberi: Sinop’ta Esas Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi’nin maharet müzaheret çalışmaları başladı

Şimal Küçük Asya Kalkınma Ajansı(KUZKA) öncülüğünde Uran ve Uygulayım Bilimi Bakanlığı Kompetitif Sektörler Programı çerçevesinde uygulanan ” Sinop’ta Anne Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi” ustalık arkalama çalışmaları başladı.

Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti desteğiyle Uran ve Teknoloji Bakanlığı’nca düzenlenen Rekabetçi Sektörler Programı çerçevesinde geçerli “Sinop’ta Ana Sektörlerin Rekabetçiliğinin Artırılması Projesi” teknik arkalama ihalesini düz DT Toptan IDEV Europe liderliğindeki ANFACO-CECOPESCA ve ATC-Consultants konsorsiyumu marifetiyle 24 ay süresince ustalık müzaheret hizmeti sunulacak. Teknik müzaheret hizmeti çerçevesinde sağlanacak hizmetlere ilgili Şimal Rum Kalkınma Ajansı’nı (KUZKA) görüşme fail şirketler birliği yetkilileri, teknik müzaheret bileşenleri konusunda Genel Sekreter Dr. Serkan Zihayat ve ünite yöneticileriyle istişarelerde bulundu.

Üç bileşenden oluşan beceri arkalama hizmetlerinde evvel namına Sinop Birleştirme Sanayi Bölgesi’nde yapımında sona yaklaşılan 3 bin ton/yıl kapasiteli akarsu ürünleri el işi, şoklama ve depolama kuma kullanma tesisinin işletmeye alınması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına müteveccih çalışmalar gerçekleştirilecek. Bu çalışmaları müteakip önce bileşen çerçevesinde, bünye im ve hizmet planlaması (iş planı, bakım kılavuzu, genişleme planı), herif kaynakları yönetimi (işe hava, başarım hile sistemi), markalaşma ve ticarileşme hizmetleri, çekirdeksel tesisin balıkçılık ve turizm sektörleri üzerinde etkisinin analizi, balık ürünleri ahzüita araştırması ve strateji raporu hazırlanması ile küşat ve tanıtım toplantıları gerçekleştirilecek.

Sinop’ta kurulacak olan akarsu ürünleri el işi, şoklama ve depolama kuma yararlanma tesisi, KOBI bindi merkezi ve TR82 Bölgesi’nin turizm sektöründe rekabet gücünün artırılmasına müteveccih gerçekleştirilecek ameliyat hakkında ikinci bileşen çerçevesinde, su ürünleri ve turizm işletmelerinin gelişim geliştirme ve girişimcilik faaliyetlerini esermek amacıyla Sinop’ta KOBİ Bindi Merkezi kurulacak. Bu merkezde sunulacak terbiye ve danışmanlık hizmetleri ile işletmelerin istihsal ve hizmet kapasitelerinin iyileştirilmesi amaçlanıyor.

Üçüncü bileşen çerçevesinde ise TR82 Bölgesi sınırlarında kayran kayran Kastamonu, Çankırı, Sinop’ta turizm sektörünün rekabetçiliğin artırılması amacı ile TR82 Bölgesi turizm master planı, turizm destinasyon lansman stratejisi ve biriktirme kez haritası hazırlanacak, TR82 Bölgesinde belirlenecek 5 alanda destinasyon alan planlamaları yapılacak.

24 kamer devamlı beceri arkalama hizmeti ile Sinop ili özellikle kalkışmak üzere TR82 Bölgesinde su ürünleri ve turizm sektörüne yönelik yürütülecek degaje yetenekli çalışmalar ile sektörlerin rekabetçiliğinin artırılmasına ulama sağlanacak. – SİNOP

Share: