Sezonluk ekincilik işçileri Ağrı’da gündöndü mesaisinde

Devlet desteğiyle son yıllarda bitkisel yayın çeşitliliğinin arttığı Ağrı’bile, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nden gelen sezonluk tarım işçileri ayçiçeği hasadı yapıyor.

İl genelinde 23 bin dekarlık bölümü ufuk günâşık, 21 bin dekarı dahi çerezlik yerine ekilen tarlalarda bağ bozumu mevsiminin gelmesiyle hasat başladı.

Şanlıurfa’dan gelerek tarlaların kenarında kurdukları çadırlarda konaklayan mevsimsel tarım işçileri, sabahın erken saatlerinde mesailerine başlıyor.

Aralarında kadınların da bulunduğu işçiler, dolaşma boyu ellerindeki oraklarla günâşık topluyor.

Kestirmece 1,5 kamer burada çalışacak olan işçiler, kazandıkları parayla kışın ailelerinin ihtiyaçlarını karşılayacak.

İşçilerden Mustafa Kaya, AA muhabirine, seçme sene yaz aylarında farklı illere anbean çalıştıklarını, yılın yarısını değişik illerde geçirdiklerini söyledi.

Erzincan’birlikte ayçiçeği çapası, Malatya’birlikte sarıerik hasadının ardından Ağrı’ya ayçiçeği hasadına geldiklerini tamlayan Kaya, “Buraya geleli 15 zaman oldu. Tahminî 45 devir burada kalacağız. Burada çadırlarda kalıyoruz. Geceleyin hava antipatik oluyor. Tıpkısı aileden 15 dirilik burada çalışıyoruz. Sivas’ta de kumpir hasadını yaptıktan sonraları evimize gideceğiz. Hayatımız bu şekilde geçiyor.”

“Gelin Olmak amacıyla mal geçişsiz”

Üniversiteden bu yıl çıkışlı olduğunu vurgulayan Hacer Kaya da 20 gündür orakla gün çiçeği hasadı yaptıklarını anlattı.

Ferhat Kayaç bile sabah erken işe başlayıp akşama kadar çalıştıklarını, mayıs ayından meyan ayına kadar değişik illere giderek dünyalık soldurmak amacıyla çalışma verdiklerini dile getirdi.

Kayaç, “Evlenmek üzere mal lazım ve bu parayı kullanmak amacıyla da çalışıyoruz. Bizim için çalışmanın gecesi gündüzü bulunmayan. İzmir’den başlayıp Kars, Erzincan ve Sivas kabil bir nice ile gidip çalışıyoruz.” ifadesini kullandı.Share: