Serencam zaman haberleri | Türkiye’de 8 ayda 1469 dirilik, gidiş geliş kazalarında öldü

EMNİYET Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı verilerine göre ağustos ayında meydana mevrut 44 bin 179 trafik kazasında 289 gönül hayatını kaybederken, 29 bin 840 güç da yaralandı. Yılın önceki 8 ayında ise gidiş geliş kazalarında hayatını kaybedenlerin sayısı 1469’a yükseldi.

Güvenlik Umumi Müdürlüğü Trafik Başkanlığı, ağustos ayında meydana mevrut trafik kazalarına ilişkin verileri ve mobese kameralarına yansıyan görüntüleri paylaştı. Türkiye genelinde 221’i beniâdem, 18 bin 969’u yaralanmalı, 24 bin 989’u hasarlı atılmak üzere hep 44 bin 179 gidiş geliş kazası meydana geldi. Kazalarda 29 bin 840 kişi yaralandı, 289 yaşama da görüngü yerinde hayatını kaybetti. Yılın önce 8 ayında gidiş geliş kazalarında ölenlerin sayısı 1469’a çıktı. Ağustos ayında arz çok kaymakamlık trafik kazası İstanbul’da oldu. İstanbul’da anatomi, yaralanmalı ve maddi hasarlı toplam 5 bin 128 kaza meydana gelirken, bu kazalarda 19 gönül hayatını kaybetti. İstanbul’u Ankara, İzmir, Antalya ve Bursa izleme etti. Arz bir iki kazanın yaşandığı şehirler ise Ardahan, Tunceli, Hakkari ve Iğdır oldu. Ağustos ayında 20 bin 25 sürücü alkollü kendisine kurgu kullanırken yakalanırken, denetimlerde 1 milyon 761 bin 343 gidiş geliş cezası uygulandı. 117 bin 242 komütatör ise trafikten menedildi.

KAZALAR MOBESE’YE YANSIDI

Gidiş Geliş Başkanlığı, Bayburt, Balıkesir, Burdur, Hatay, İstanbul, Kütahya, Malatya, Muğla, Niğde, Sakarya, Şanlıurfa ile Tokat’ta meydana mevrut ve mobese kameralarına yansıyan trafik kazaların görüntülerini paylaştı. Görüntülerde sürücülerin ve yayaların geçiş üstünlüğü kuralına uymadıkları görülürken, Şanlıurfa’da benzeri sürücüsünün yoldan çıkıp kaldırımdaki yayaya çarpması, sonrasında ise devrilmesi üstelik kameralara yansıdı.

Öte yandan trafik kazalarında bildirme kalın tanıdık çoban hataları, şöyle sıralandı:

‘Araç hızını sefer, gelgel ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak, uç geçit ve kaplamanın az olduğu yerlerde intikal önceliğine uymamak, abdestbozan takip ve değiştirme kuralına uymamak, arkadan darp, dönüş kurallarına uymamak, al mum veya görevlinin dur işaretinde durmamak, kayıt giremez gidiş geliş işareti kâin yerlere kazanmak, sâri ve okul geçitlerinde yavaşlamamak, yayalara geçiş üstünlüğü katetmek, alkollü namına şalter elde etmek, müfrit hemencek açar yutmak, mürur yasağı olan yerlerden sarkıtmak ve kusurlu şekilde veya haram olan yerlere otopark etmek?Share: