SELIM Tümen Grup Başkanvekili Turan gündemi değerlendirdi Açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan, başörtüsüne anayasal garanti teklifi üstüne, “Dayanıklı, ayrıksı partilerin ortaya koyduğu kanaatlerle revize ediliyor, henüz sonra ait kurullarımızla konuşacağız ve kamuoyuyla paylaşacağız.” dedi.

Turan, Divan’te gazetecilere gündeme ilişik değerlendirmelerde bulundu, soruları yanıtladı.

Başörtüsüne anayasal garanti üzerine kanunuesasi değişikliği teklifi çalışmalarını anlatan Turan, süreci CHP’lilerin başlattığını, Türkiye’nin böyle tıpkısı gündemi olmamasına rağmen bu tartışmayı açtıklarını söyledi.

CHP’nin verdiği başörtüsü teklifinin, beceri namına yanlışları ve başörtüsünü yasaklamaya başlık açan tarafları bulunduğunu dile getiren Turan, apayrı bir partinin evet birlikte anlayışın, Türkiye’nin gündemine gine getirmemesi amacıyla başörtüsü konusunu Anayasa değişikliğiyle çözmek istediklerini belirtti.

AK Fırka heyetinin, Sedir’te grubu mevcut politik partileri ziyaretini hatırlatan Turan, “Özge partilere düşünülerek yasa teklifi metnini götürmedik. ‘Elimizde kip var, alın buna peki deyin’ söylemek YANLIŞSIZ Tümen geleneğine yakışmadığı için diğer partilerin kanaatlerini aldık. Bu kanaatleri bu hafta Cumhurbaşkanımıza sunduk. Bu görüşmelerin sonucunda farklı partilerin yaklaşımıyla metinde rötuşlu olacak.” diye niteleyerek konuştu.

Teklifi basına vererek rey istemeyi sığ bir yaklaşım namına nitelendiren Turan, “Tam partilere kanaatlerimizi aktarıp onların kanaatlerini alarak metni buna bakarak doğrultmak haddinden fazla daha nadir. Yapılan ziyaretlerde ara sıra partiler ‘Neden mütehammil bulunmayan?’ dedi. Metni yazıp götürmeyi hazır bulmadık. Götürülebilirdi üstelik amma kopça değerlendirmeyi demokratik usullere elan makul değerlendirdik. Demin diğer partilerin ortaya koyduğu kanaatlerle stabil düzeltilmiş ediliyor. Daha sonradan ilişkin kurullarımızla konuşacağız ve kamuoyuyla paylaşacağız.” ifadelerini kullandı.

CHP’nin, anayasa değişikliği üzerine önyargılı olduğunu dile getiren Turan, şöyle konuştu:

“CHP, ‘Anayasa değişikliği yapmayız.’ diyor. Meğerse CHP, birçok konuda girişim atıp yıllar bilahare ‘helalleşme’ isteyen, Türkiye’ye karşılık ödeten aynı burun ortamında. CHP’nin, ‘Metni getirin, şu şartlara ilgi edin, bizim da kanaatimiz budur.’ demesini beklerdik. ‘Metni görelim.’ deyip ‘evet’ yahut ‘hayır’ deselerdi haddinden fazla elan bulunmaz olabilirdi. Metni gıyaben ‘hayır’ demenin bir anlamı namevcut. Bu ülkenin referandumla, erken seçimle bugüne değin hangi kadar denk ödediğini biliyoruz. Bu yüzden bu konuların referandum konusu olmasını makul bulmuyoruz fakat çözüm buysa milletimize gururla götürürüz, referandumu yaparız. CHP başta oluşmak üzere bilcümle partilerin bu konuya akıllıcasına yaklaşarak ‘Ne 400’ü, 600 oyla Meclis’ten geçirelim. Bu konuyu benzeri elan açılmamak üzere kapatalım.’ demesini beklerdik.”

“Ayvaz erkeğe ve avrat kadına evlilik dayatılırcasına gündem oluyor”

Eş bütünlüğüne ilişik düzenlemenin ağız dalaşı konusu olduğu rapor edilerek değerlendirmesi sorulan Turan, şunları söyledi:

“Kâh konular konjonktüreldir. 100 yıl evvel Türk Medeni Kanunu yazanların aklında hakeza bir gündem olmadığı için akıllıca olarak sadece teknik konular merkum. Gelinen yerde, açın ecnebi kanalların dizilerini; her kanalda, dizide, romantik film, çekişme, yüklülük ve içtinap etmek filminde bu, ısrarla özendirilen bir bahis oldu. Tek ruzname olmaması müstelzim yerde erkek erkeğe ve eş kadına dünyaevi dayatılırcasına ruzname oluyor. Bu yüzden aileye ilgili göz açımızın hangi olduğunu Kanunuesasi’ya uygun ayrımsız ifadeyle harıldamak bugünün konjonktürüne akıllıca değil mi? Tamam partilerle paylaştık, metnimizde 2-3 kelimelik, ailenin kimlerden kurulacağını rapor fail tıpkı aranjman var. ‘Sülale birliği, avrat ve erkekten oluşur.’ diyoruz. Meseleye hakeza baktık.”

“CHP’nin, seçimlerde iki sandığın yanına üçüncü sandığın koyulması konusunda çekincesi” olduğu belirtilerek değerlendirmesi sorulan Turan, “Çekince olmaması lazım; millete gitmekten mübrem, çekinilmez. El hangi diyorsa baş ayn üzerine. Hakeza bire bir rezerv varsa CHP bizi şaşırtsın, 100 yılda akla yatkın tıpkısı hisse senedi yapsın ve metne ‘peki’ desin, ne referandumu hangi üstelik üç sandığı konuşalım.” dedi.

İnsan haklarına bağlı konuların referandum konusu olmasının falsolu bulunduğu yönündeki tartışmalara de değinen Turan, şöyle devam etti:

“Önerdiğimiz dokuz canlı, ‘Başörtüsü azade olsun mu, olmasın mı?’ tarzında tıpkı âdem hakkının kamuoyuna, millete sorulması havadan değil. Çünkü alelade eş hakkı olan konular referandum konusu olanaksız. Bir insanın dem alma, dirilik hakkını referandum konusu yapamayız. Laf, benzeri eş hakkının var olması yahut yok olması sorusu değil, bilakis usulü soruyoruz. ‘Bu konuya ilişik aranjman yapılsın mı, yapılmasın mı?’ diyoruz. Laf ayrımsız insan hakkının oylanması değil, usuli bir işlemin tartışılması. ‘Başörtüsü serbest olsun mu, olmasın mı?’ sorusunu sormuyoruz. Türkiye’de kimsenin giyiminden, kuşamından belde kıygın olmamasını istiyoruz.”

DÜRÜST Parti heyetinin HDP’yi ziyareti

SELIM Tümen heyetinin, HDP Sedir Grubu’nu görüşme etmesinin tartışıldığını tamlayan Turan, “HDP’ye baktığımız kayran zerre değişmiş değil. HDP’ye toplumun balaban aynı demokratik yüreklilik verdiğini ama bunların bu krediyi heba ettiğini, saz çalma görüntüsü verirken derli toplu çekmeye büyüklüğünde benzeri sürecin işlediğini görmüş olduk. HDP’ye tıpkı yerden bakıyoruz. HDP, keşki bu demokratik krediyi kullanabilseydi dahi silahların susturucusu doğmak namına silahların susturulmasını öngören bir sürecin öncüsü olsaydı. Bunu yapmadı, yapamadı. Listelerini, konuşmalarını, asıl politikalarını Kandil belirliyor, bunu dizge biliyor.” ifadelerini kullandı.

Meclis’te grubu mevcut siyasi partilerin, gelişigüzel salı haset TBMM’nin gündemini görüştüklerini ifade eden Turan, HDP ile yapılan görüşmenin, “usuli” olduğunu, Anayasa bağlamında yapılan tıpkısı çalışmanın takvimlendirilmesi üstüne görüşüldüğünü söyledi.

“SELIM Fırka ile MHP arasında HDP’nin ülfet edilmesi konusunda bire bir gerilim yok değil mi?” sorusunu yanıtlayan Turan, bu konuyu keyifle izlediklerini belirterek, “İttifak anlayışını rakiplik değil refiklik kendisine düşünüyoruz. MHP bizim rakibimiz değil, refikimiz, kat arkadaşımız. Tabii ki anne konuları görüşürken, belirlerken danışma edeceğiz, kanaatleri alacağız. Biri ortaya bir taş attı, ‘Sayın Bahçeli salı günü ne diyecek, haddinden fazla alçalma ediyoruz.’ şeklinde bire bir yaklaşım ortaya koyuldu. Tamlık anne konuları MHP ile değerlendiriyor olmamız herkesin bildiği benzeri gerçeklik.” karşılığını verdi.

” Türkiye Yüzyılı, 20 yılı inşa ederken referans aldığımız benzeri vecize”

SELIM Öğür Kadro Başkanvekili Turan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “Türkiye Yüzyılı” vizyonunun lansman toplantısında dalan sağı çağrıştıran ayrımsız açar kullandığı anlatım edilerek, “Bu çıkışın sonu yeniden saylav sisteme periyot evet mu?” sorusunu üstelik yanıtladı.

Turan, şunları söyledi:

“Reislik sistemi olmasaydı Sayın Kılıçdaroğlu, başörtüsü teklifini vermezdi. Reislik sistemi olmasaydı Kılıçdaroğlu, düne büyüklüğünde ‘Sivas’ı yaktın.’ dediği Ana Karamollaoğlu ile ayrımsız masada ortak olmazdı. Başkanlık sistemi partileri de makulleştirdi, normalleştirdi. Başkanlık sistemi bambaşka bir süreci başlattı. ‘Riyaset sistemi bitti, mankafa dönelim.’ tarzı tıpkısı yaklaşımı konuşmayı boş buluyorum. Türkiye Yüzyılı, hepimizin keyif aldığı, DÜRÜST Öğür’nin 20 yıllık balaban dönüşümlerden bilahare yine benzeri 20 yılı inşa ederken referans aldığı bire bir ülger. Bunu nadir buluyorum.”

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ” Ekrem İmamoğlu’nu yedirmeyiz.” sözünü de değerlendiren Turan, “İmamoğlu’nu ki niye yesin? Kendi kendini tüketici benzeri âdem. Kaldı ki İmamoğlu’nu aşındırmak isteyen bir tane can varsa o üstelik Eksiksizlik Kılıçdaroğlu’dur.” dedi.

“Iri tıpkı yarar ve adalet”

TBMM Genel Kurulunda, cemevlerine müteveccih düzenlemeler içeren kanun teklifinin görüşmelerine başlandığı hatırlatılarak, “Tıpkısı inancın Ekin ve Turizm Bakanlığına bağlanmasının falsolu olduğu yönünde aynı tutum var. Sizin görüşünüz nedir?” sorusu üstüne Turan, şöyle konuştu:

“Arasında bol niyetle atılmış tıpkı hamle var. Bu adımı atarken bilcümle Alevi kesimleriyle, kurumlarıyla görüşülen benzeri süreç var. Bunu, ‘Benzeri bakanlığa bağlamak’ olarak çekmek balaban sorumluluk evet. Alevilerin sorunlarına çiğin çevirmek amacıyla ofis başkanlığını kuruyoruz. Maslahat Alevileri benzeri kuruma angaje etmek değil aksine Alevilere imdi hizmet edecek bire bir mekanizmayı oluşturmak. Bu, tıpkı aşama antrparantez kafa birlikte diyebiliriz. Yarın gine değerlendirilir, konuşulur. On Paralık olmayan bir müesseseydi, demincek karşılarında muhatap var. Cemevlerinin statüsüne ilgilendiren muhteşem bir müracaat, şişman ayrımsız avantaj ve türe. Değme adımın tartışılan, eksik olan tarafı cins ama özelde haddinden fazla eşsiz ayrımsız hamle. AK Tümen’nin toplumun tamam kesimlerinin dertlerine eğiliyor olması çokça kızıl.”

“Sayın Erdoğan’ın iri bire bir farkla seçimi alacağını düşünüyorum”

Bülent Turan, CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun MEMLUK ve İngiltere gezisine birlikte değinerek şunları kaydetti:

“Kılıçdaroğlu’nun, ‘SELIM Tümen kazansın.’diye hususi yerine çalıştığını düşünüyorum. ABD gezisi bilcümle bir fiyasko, kepazelik. İngiltere gezisi… Amberin Zaman ve Şanlı Çevrimli Başarır ile görüşmek amacıyla 4 bin kilometre sefer gidilir mi? Cemiyet dolma geçiyor, bu konularla ilgili sitem ediyor. Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan kazansın.’ diyerek şişman mücahede harcıyor. Sayın Kılıçdaroğlu’na teşekkürname borcumuz var. ABD, İngiltere gezisi, başörtüsü çıkışı, mızrap iddiaları, Türkiye’nin akseptans etmediği gündemler. Bu yüzden Sayın Erdoğan’ın bu zaman büyük bir farkla seçimi alacağını düşünüyorum.

Sayın Kılıçdaroğlu, düne büyüklüğünde ‘kara para’, ‘yabancı sermaye’ diye niteleyerek suçlama ediyordunuz. Bugün onu bulmaya gidiyorsunuz. Ne sıfatla, niçin buluyorsunuz? Hangi şartlarda buluyorsunuz? O koca ne şartlarda parayı buraya getirecek? Bunların hiçbiri muhtemelen değil. Herkes biliyor ki Sayın Kılıçdaroğlu, bunu Türkiye’nin geleceği amacıyla değil 6’lı masada kişi geleceği amacıyla yapıyor amma son alacak mı? Göreceğiz.”

Share: