Sedefnur’un evinde mahkeme kurulacak

KOCAELİ’de, Sedefnur Çağlayan’ın (23), polis güçleri memuru eş arkadaşı Ahmet Ata ile gittiği 7’nci kattaki habbe balkonundan düşüp yaralandığı olayda murafaa heyeti, esenlik problemleri nedeniyle mahkeme salonun gelemeyen Sedefnur’un ailesinin avukatlarının ‘naip hakim’ atanması talebini kabul etti. Atanacak naip hakim, eksper ruh bilimci ve her iki tarafın avukatlarından oluşacak bire bir yıldız bilimi, Sedefnur’un ifadesini kabul etmek amacıyla Sivas’ta bulunan evine gidecek.

Olay, 9 Ocak’ta Koy ilçesi Çetin Melik Güzel Mahallesi’ndeki benzeri sitede meydana geldi. Kocaeli Üniversitesi Mimari Fakültesi sonuç dershane öğrencisi Sedefnur Edvar, polis güçleri memuru olan ayvaz arkadaşı Ahmet Dede ile alay malay, polis memuru O.Ç.’nin evine misafirliğe gitti. Burada 2 polis güçleri memuru ve E.Ş. isimli kadınla etanol aldığı tez edilen Sedefnur Çağlar, sabah saatlerinde 7’nci kattaki dairenin balkonundan düştü. Sedefnur, Derince Eğitim ve Araştırı Hastanesi’nde bunaltıcı bakımdaki tedavisinin peşi sıra servise alındı. Haliç Cumhuriyet Başsavcılığı olayla ilişik sormaca başlattı. Karşı yönetsel sormaca da başlatılıp açığa alınan polis memuru Ahmet Ağababa, ‘kasten öldürmeye teşebbüs’ suçlamasıyla tutuklanıp cezaevine gönderildi. Habbe sahibi polis güçleri memuru O.Ç. idari soruşturma nedeniyle açığa alınıp savcılıktaki ifadesinin arkası sıra başıboş bırakıldı. Olay anında evde bulunan O.Ç.’nin kız arkadaşı E.Ş. ise emniyetteki ifadesinin ardından azade kaldı. Hastanede tedavisi tamamlanan Sedefnur, ailesinin isteği doğrultusunda ambulansla memleketi Sivas’a götürüldü.

Olayın ardından Kocaeli 1. Sakil Ukubet Mahkemesi’nde açılan davanın önceki duruşması 20 Ekim’de Kocaeli Adliyesi’nde görüldü. Vakfedilmiş sanık Ahmet Ata, olayın yaşandığı habbe sahibi polis güçleri memuru O.Ç. ve O.Ç.’nin kız arkadaşı E.Ş. salonda amade bulunurken, volta engeli bulunan Sedefnur Çağlar ise afiyet problemleri zımnında duruşmaya katılamadı.İFADESİNİN ALINABİLMESİ İÇİN ‘NAİP HAKİM’ ATANACAK

Davanın ilk duruşmasında mevkuf maznun Ahmet Dede, O.Ç. ve kız arkadaşı E.Ş.’nin ifadeleri alındı. Sedefnur’un ifadesinin alınamaması konusunda, ailenin avukatları duruşma heyetine davanın elan metin ilerleyebilmesi amacıyla ‘naip bilge’ atanması talebinde bulundu. Duruşma heyeti talebi akseptans etti. Bunun üstüne atanacak olan bir naip bilge, ehlihibre ruhiyatçı ve rastgele iki tarafın avukatlarının de bulunduğu tıpkı yıldız bilimi, ikinci murafaa öncesinde belirlenen tıpkı tarihte Sedefnur’un yaşadığı Sivas’taki eve anbean ifadesini takanak. Ülkü, Sedefnur’un ifadesinin eklenmesinin peşi sıra 19 Karı tarihinde olan ikinci duruşmayla devam edecek.

Share: