Sedat Peker’in Ramazan Kolilerini Dağıtanlar Çetin Ukubet Mahkemesinde Yargılanacak

GENÇAĞA KARAFAZLI

Rize 2. Asliye Ukubet Mahkemesi, suç örgütü liderliğinden henüz ilk hüküm giyen Sedat Peker’mağara sabık ramazan ayında Rize’ye gönderdiği müzaheret kolilerini dağıtanlar ve koli dağıtımını selen fail gazetecinin dokunaklı ceza mahkemesinde yargılanmasına karar verdi.

Hakkında yakalama kararı bulunan ve Müttehit Zenci Emirlikleri’nde olduğu hesap edilen Sedat Peker’mağara sabık ramazan ayında Trabzon ve Rize’ye gönderdiği arkalama kolileri nedeniyle Rize’üstelik 10 güç 2 Nisan 2022 tarihinde gözaltına alınmıştı. İfadesi alındıktan bilahare başıboş bırakılan 10 yaşama beyninde bulunan Yılmayan Günay, Erkan Saymazlar ve Hüseyin Yılmaz hakkında Rize 2. Esas Mahkemesi’nde sevgili açılmıştı. Hazırlanan iddianamede, yardım kolilerini dağıtan Yılmaz Günay ve Erkan Saymazlar ile koli dağıtımını haberleştiren gazeteci Hüseyin Yılmayan’ın ‘örgüte kasten ve atlaya zıplaya müzaheret etmek’ suçundan cezalandırılması istenmişti.

AĞIR CEZA MAHKEMESİNDE YARGILANACAKLAR

Rize 2. Temel Ceza Mahkemesi, yanlışlık örgütünün işlediği suçların bati ceza mahkemesinin yetkisi dahilinde bulunduğu gerekçesiyle sanıkların Rize Alçak Ceza Mahkemesi’nde yargılanmasına karar verdi. Murafaa kararında şunlar kaydedildi:

“Değme ne büyüklüğünde sanıklar Erkan Saymazlar, Hüseyin Yılmayan ve Yılmayan Günay haklarında üzerlerine atılmış ‘örgüte bilerek istekle müzaheret etme’ suçunu işlediklerinden bahisle eylemlerine uyan TCK’nın 220/7, 53/1 maddeleri mucibince cezalandırılmaları, maznun Yılmayan Günay için ayrıca TCK 63 maddesinin uygulanması talebiyle amme davası açılmış ise da savca içeriğine ve yapılan UYAP sorgusuna bakarak ‘cürüm hizmet etmek için örgüt ihdas’ suçu yönünden Sedat Peker karşı bir nice soruşturma ve kovuşturmanın bulunduğunun, iddiaya konu suç örgütünün işlediği sav edilen suçların ise vahim ukubet mahkemesinin yetkisi dahilinde bulunduğunun anlaşıldığı, zımnında herhangi bir hangi büyüklüğünde TCK’nın 220. maddesinde planlı ‘teşkilat kurma, diyet ve üyeliği’ suçu için usa vurma yapma görevi asliye ukubet mahkemesine ilişkin ise dahi örgütün işlediği kanıt edilen suçlar pahal ukubet mahkemesinin yetkisine girmesi halinde TCK 220. maddesinde planlı cürüm yönünden birlikte yargılama ika görevinin aheste ceza mahkemesi vasıtasıyla hesabına getirilmesinin gerektiği anlaşılmakla, iddianameye konu belirtilen bu yanlışlık ile alakalı enstantane yapma görevinin güç ceza mahkemelerine ait olması nedeni ile mahkememizin görevsizliğine; yargılamanın yapılması itibarıyla dosyanın vazifeli ve yetkili Rize Ağır Sıklet Ukubet Mahkemesi’hangi gönderilmesine…”

“EGO GAZETECİLİK GÖREVİMİ YAPTIM”

Koli dağıtımını muhabiri olduğu Kuzeyteve vukuf sitesinde haberleştiren Hüseyin Yılmaz, için acılan davaya ve aheste ukubet mahkemesinde yargılanacak olmasına tepki gösterdi. “Ego, gazetecilik görevimi yaptım” diyen Yılmaz, şunları söyledi:

“Sedat Peker’in yasağı mı var müzaheret yapmakla ilgili? Yasak vardı bile tığ bunu bilmiyorduk üstelik haberi yaptık diye mi aldılar bizi? İfademizi verdik, ‘Sedat Peker’le ayrımsız bağınız var mı’ diye sordular. Sedat Peker’le hoppadak yapmış olduğum haberlerle ilişkin tıpkısı tabiiyet var. 2016’dan beri Topluluk İttifakı mitinglerinin hepsinde bulundum. Nevşehir’deki mitingine gittim; Niğde’birlikte, Sivas’ta mitinge gittim. O dönemlerde Halk İttifakı’na bindi veriyordu Sedat Peker. Yeryüzü dolgunca iş adamı ödülü verdi ona. Türkiye’nin en ferah iş kadını kendisine tanıttı, yardımlarıyla yöre plana çıkarttı, bunu ululuk birlikte sevdi. Trabzon’üstelik yetmiş koli bırakıldı, gerisi Rize’ye bırakıldı. Belediyenin otoparkının içerisinde dağıtıldı. Muhtarlar geldi, aldı. Geriye mütezayit kısmı birlikte orada belediye çalışanları vardı, işçiler vardı, onlara yegâne biricik verildi. Kimse bile ansız çevirmedi. Cümle geldi, kolisini aldı gitti. Ben üstelik 3 buçukta gittim, bilim montajını yaptım. Sekiz civarında emniyetten aradılar, ‘İfade vermeniz gerek’ dediler. Gittik ifademizi verdik, geceleyin saat 3’te çıktık oradan. Muhtar kolisini aldı ego de haberimi yaptım çıktım.”

Peker’mağara yardım kolilerini dağıtanlar beyninde kâin ve için sav açılan Yılmayan Günay, güzeşte kamer Peker’ mağara evinde silahlı saldırıya yakalanmış ve vahim yaralanmıştı.

Share: