Seçkin şey Asalet amacıyla

Erzurum’un Uzundere ilçesinde bugüne kadar okula gidemeyen 13 yaşındaki Soyluluk Sessiz evine yapılan kere ile ekol ile tanıştı.

Uzundere İlçe Milli Terbiye Müdürlüğü TOPLULUK (Erzurum başarıyı açık artırma programı) çerçevesinde hususi eğitim öğrencilerine, eğitimde vesile eşitliği ölçü noktasında çalışmalarını sürdürüyor. 2 yıl önce rehberlik araştırı merkezince tarama yapılan özel eğitime kadın öğrenciler tespit edildi.

Daha bilahare Atatürk İlk Orta Okulunda Uzundere’nin önceki özel eğitim sınıfları açıldı.

Zihinsel ve bedenî engeli bulunan Kerem Ağızsız’in 13 yaşına gelmesine rağmen okula hiç gidemediği tespit edildi. İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ve Özel yetişek Öğretmenlerinin girişimleriyle velisine ulaşıldı.

Arsa problemleri zımnında evine muvasala yolu olmadığı görüldü. Uzundere İlçe Milli Yetişek Müdürü İbrahim Yılmaz’ın girişimiyle, Uzundere İlçe Kaymakamı Kübra Demirer ve Uzundere Belediye Reisi Hilmi Aktoprak’ın desteği ile kat sorunu çözüldü.

Arazinin yetersiz olması nedeni ile el küşat çalışmaları kazma kürekler yardımıyla yapıldı. Çalışmaya Uzundere Belediye personeli öğretmenler bile bindi verdi.

Öğretmenler Mehmet Baki ve Yücel Gözcü öğrencilerinin okula kavuşmasının kendilerini haddinden fazla bahtiyar ettiğini anlatım ettiler.

Asalet Sessiz Engelliler Haftasında okuluna ve arkadaşlarına kavuştu. Kerem’in ailesinin mutluluğu gözlerinden okundu.

Arsa sahipleri durumdan bakir dağarcığı yüklü olduklarını, memleket dışında yaşadıklarını, bu durumun kendilerini üzdüğünü belirttiler. – ERZURUM

Share: