Şarki Ekspresi’ne ağırbaşlı demet

ANKARA ile Kars arasındaki 1310 kilometrelik yolu bir günde bütünleyen Şarki Ekspresi’nde çetin bent nedeniyle 17 Ağustos’a kadar düz olmadığı belirtildi. Şarki Ekspresi ile ‘berduş’ yahut ‘nostaljik’ bire bir yolculuk fethetmek isteyenler, biletlerini haftalar öncesi ahzetmek zorunda kalıyor.

Ankara’dan akıntı fail 371 geçici kapasiteli Doğu Ekspresi, Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan ve Erzurum’u geçip son durağı olan Kars’a 1310 kilometrelik yolculuğunu bire bir günde tamamlıyor. Gün Doğusu Ekspresi Anka’dan değme zaman saat 18.00’da Kars’tan ise saat 08.00’da akım ediyor. Yataklı vagonları yardımıyla rahatlığı ve öğün boyu izlenen eşsiz dekor nedeniyle tren yolculuğu 7’den 70’e bir nice birey marifetiyle yeğleme ediliyor. Tayyare ve otobüs biletlerinin fiyatlı bulan, evet dahi masalımsı bire bir seyahat fora etmek isteyenlerin rabıt gösterdiği Gün Doğusu Ekspresi’nde 17 Ağustos’a kadar düz olmadığı bildirildi.

‘FİYATLAR MAKUL’Ailesi ile Erzurum’dan Ankara’ya revan Nuri Kali, “Erzurumluyum, Ankara’üstelik görev yapıyorum. Treni nezaret etmek istedik. Bire Bir birlikte basında haddinden fazla istihbarat çıkıyor. Rahat olduğunu düşünüyoruz. Deneyip elbet gittiğini göreceğiz. Şu anda 3 dirilik gidiyoruz. Fiyatlar bile gayet akla yatkın, uçaklarla kıyaslamak kabil değil. Bir de trenin güvenlik açısından önemi var. Tıpkısı diğeri üstelik tıpkısı anlamda hızlı trene yaya sayısı olarak kapasiteyi belirtmek açısından bir envestisman olacağını düşünüyoruz. Vahim anlamda çabuk katar istiyoruz. Türkiye’nin gelişmesi, ayrıca maşrık- günindi arasındaki gelişmişlik farkının kapanmasında sunma makro tıpkı ihtiyacın geri hizmet bindi olduğuna inanıyorum. Bu bile aceleci tren” diye niteleyerek konuştu.’TREN YOLCULUĞUNU İLK NÖBET DENEYECEĞİZ’Maşrık Ekspresi ile yolculuk fethetmek üzere haftalar öncesinden saha ayırttığını söyleyen Deste Gülel, ” Artvin’de yaşıyorum. Kızımla karaca tarafından buraya geldik. Buradan Sivas’a trenle gideceğiz. Şimendifer yolculuğunu ilk kez deneyeceğiz. Sivas’a biletler yegâne yaşama 73, öğrenci ise 63 teklik oluyor. Otobüs fiyatının nerede ise dörtte benzeri fiyatı” dedi.Treni berduş olduğu amacıyla yeğleme ettiğini belirten Yakup Akcaba ise “Ankara’evet gidiyoruz. Katar daha haşat, henüz imkanlı, 700-800 TL olmuş tıpkı otobüs bileti, tığ onu nereden verelim? Trenle bir tane gönül 132 liraya gidiyoruz. Arada en birkaç 600 teklik fark var. 600 lirayı masraf orada yeriz” diyerek konuştu.İLK YOLCULUK

Yapımına 1920’li yıllarda başlanan, Ankara ile Kars arasındaki çipo yolunun Ankara ve Erzurum arası 1949’dahi tamamlandı ve önce yataklı vagon vagonla gezi gerçekleştirildi. İstanbul- Erzurum arası başlayan Gün Doğusu Ekspresi, Kars bölgesinde Ruslardan kalma hattın birleşmesiyle birlikte 1973’te İstanbul- Kars beyninde hizmete başladı. Uzun yıllar Haydarpaşa’dan Kars’a gelgeç ve dara taşımacılığında beğenilen şimendifer, Ankara-İstanbul acul treninin faaliyete geçmesiyle 2012’den itibaren Ankara ile Kars ortada seferlere başladı.Share: