Sarıkamış’ta “Silvikültürel Uygulamaları” eğitimi

Sarıkamış’ta “Silvikültürel Uygulamaları” eğitimi

KARS – Sarıkamış’ta, ormancılara ‘Silvikültürel Uygulamaları’ eğitimi verildi.

Erzurum Orman Nahiye Müdürlüğü sahalarında 23-25 Ağustos 2022 tarihleri arasında Orman İşletme Şeflerine yönelik “Silvikültürel Uygulamalar” konulu Kuramsal ve Kılgılı bakım içi terbiye programı düzenlendi.

Sarıkamış Orman İşletme Müdürlüğü sahalarında gerçekleşen eğitimin 1’inci gününde, ormanların sürekliliğini bulmak ve ati kuşakların faydalanabileceği haddinden fazla fonksiyonlu ormanlar dayamak için ağaçların ihtiyaçlarına, biyolojik özelliklerine ve yetişme şartlarına göre toyluk bakımı, ekin bakımı, sıklık bakımı, geçmiş aralama, tabiatıyla tensil ve protez tensil konuları karşı kılgısal bilgi verildi.

Planlı ormancılık yaklaşımına dair olan silvikültür, ormandan bir iki masrafla sunma efdal nitelik üstelik çok taraflı işaret oluşturmayı, devlet ekonomisinin orman ürünleri ihtiyacını sürekli karşılayacak nitelikte, dış etkilere dayanabilen verimli ormanlar oluşturmanın ayrıntıları anlatıldı.

Erzurum Orman Mıntıka Müdürü Oktay Ayatay, ormanlarda yapılan silvikültürel müdahalenin doktorun hastaya yaptığı müdahaleler üzere kırılan ve muhteşem olduğunu söyledi.

Ayatay, “Yapacağımız her soy pratikte nasıl ayrımsız doktorun hatalı tıpkısı müdahale ile hastayı cani, yada sakat tevdi riski varsa bizde da silvikültür bizim için haddinden fazla oylumlu. Nedeniyle inşallah bu eğitimde arkadaşlarımız 2020 yılında başlayan beceri personelimiz var. Tığ burada arkadaşlarımızla gelişigüzel elimizden geldiği kadar zat imkanlarımızla uygulamalara gidiyoruz. Ormancılığımız açısından sunturlu şeylere imza atacağımızı düşünüyorum” dedi.

Eğitime katılan Orman Genel Müdür Yardımcısı Recep Çığlık, işlerin bihakkın yapılması, mesleği ongun bellemek üzere ormanlarla çöz içe olunması gerektiğini belirtti.

Kırıcı, “Bunun altını yeniden çiziyorum. Onun patenti ona ilgilendiren aynı lügat, ‘ziyafet sofrası’ gerçekten kul onunla yaşadığım bu kök tatbikatlarda bir ziyafete gelmiş hissederdim kendimi, sizlerde bugün bire bir ziyafet sofrasındasınız. Orman mühendisiniz ve mesleğinizde sizi orman mühendisi fail bildirme koskocaman hikmet budur” diyerek konuştu.

Eğitime, Orman Genel Müdür Yardımcısı Recep Çığlık, Silvikültür Dairesi Başkanı Alp Temur, Silvikültür Dairesi Komutan Yardımcısı Yılmaz Zaman, Şube Müdürleri Murat Tüfekçioğlu, İsmail Hakkıbari, İsmail Cengiz Stabil ve Orhan Yazıcı’nın eğitimci olarak katıldığı eğitime, Erzurum Orman Toprak Müdürü Oktay Ayatay, Nahiye Müdür Muavini Şehriyâr Demir, Ağaçlandırma ve Silvikültür Büro Müdürü Haydar Cengiz, Sarıkamış Orman İşletme Müdürü Mustafa Altptekin Gelegen, Bölge Müdürlüğünde vazifeli birlik Orman İşletme Müdür Yardımcıları ile 65 Orman İşletme Şefleri katıldı.Share: