Sarıkamış’ın antagonist işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü törenle kutlandı

Kars’ın Sarıkamış ilçesinin düşman işgalinden kurtuluşunun 102. sene dönümü nedeniyle tören düzenlendi.

Sarıkamış Hükümet Konağı önündeki törene, Sarıkamış Kaymakamı Doğan Kemelek, 9. Komando Er Tugay Komutan Vekili Topçu Miralay Ünsal Bilir, İlçe Belediye Başkanı Harun Hayali, gaziler, kat amirleri, askeri erkan, siyasi parti ve STK temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan törende, tevakki etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Belediye Başkanı Hayali, törende yaptığı konuşmada, 102 yıl önceki Allahuekber Dağları’nda Türk milletinin cesareti, kararlılığı ve azmi ile bu toprakların yurt olduğunu söyledi.

“Şüheda diyarı” olan Sarıkamış’ın milletin sunu kederli hikayesine ve ağır mücadelesine şehadet fail ayrımsız kaymakamlık olduğunu anlatan Hayali, “Sarıkamış hem ciğerimizi yakıcı deme hem da yüreğimizi kabartan destandır. Sarıkamış kanlı tıpkı yılgın değil yurt toprakları amacıyla kebir tıpkısı mücadeledir. Bu lahut toprakları bizlere vatan adına bırakan ilkin Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarına, tamam şehitlerimize, gazilerimize gönül borcu ve minnettarlık duygularımı sunuyorum.” dedi.

Tarih öğretmeni Bahattin Tığ dahi Sarıkamış’ın kuruluşu ve tarihi ile ilişkin vukuf verdi.

Törende, şiirler okunması sonrası öğrencilerden oluşan topluluk takımı gösteri yaptı.

Programda, okullar arasında düzenlenen resim, şiir ve kitabet yarışmalarında dereceye giren öğrencilere değişik hediyeler verildi.

Share: