Şanlıurfa’da kent sorunlarına bisturi vuruluyor

Sivas Valiliği görevinden 2022 yılının mayıs ayında Şanlıurfa’ya atanan Salih Ayhan’ın, esrar ile mücadeleden eğitime, sağlığa, tarıma, ekonomiye, turizme, firez ve sanata müteveccih projelerinin beraberinde kurumlar ortada oluşturduğu görevdaşlık ile site sorunlarına adeta bisturi vuruluyor.

Göreve başladığı günden itibaren site merkezi ve 13 ilçeye yönelik geziler düzenleyerek Şanlıurfalıların daim adına sahada görmeye alıştığı Ilbay Ayhan, milletvekilleri, büyükşehir ve kaza uray başkanları ile kanaat önderleri başta başlamak için kentin eksiksiz dinamikleri, sivil sosyete kuruluşları, muhtarlar ve matbuat kuruluşlarıyla Şanlıurfa’ya bakım noktasında sonsuz istişare halinde bulunuyor.

Göreve geldiği önce aylarda oluşturduğu “Eş Akılla Yarınlara Şanlıurfa Çalıştayı” ve “Halk Günleri” ile katılımcı dalavere anlayışını hakim kılan Vali Salih Ayhan, amme alım ve kuruluşları, muhtarlar, iz grubu toplantıları, mahalle, köy, merhale ziyaretleri ile Alışveriş yerlerindeki esnafa büyüklüğünde kentin seçkin noktasındaki bireylere ulaşarak ihtiyaç ve sorunları birinci ağızdan belirleme ediyor. Uyuşturucu ile mücadeleden eğitime, sağlığa, tarıma, ekonomiye, turizme, hars ve sanata kadar önceliğine aldığı mecmu projeler üstüne ait bakanları konuşma etmekle kalmayıp kente birlikte davet yazar durumunda tespiti sağlayan Ilbay Salih Ayhan’ın çabaları kente verilen hizmetleri herhangi bir sabık dönme daha birlikte yükseltiyor.

Eğitime 2,5 milyar TL’lik yatırım

“Geçmiş Yetişek” diye, kentteki eğitim bilimi seviyesinin yükselmesi üzere okulların fiziksel altyapı ihtiyaçlarını önceliğine düz Ilbay Ayhan, video konuşma marifetiyle umum okul müdürleri ile uygun görüşmeler yapıyor. Ilbay Ayhan, eğitimde fiziki altyapının güçlenmesi amacıyla 2.5 milyar TL’yi bulan yatırımların faaliyete geçmesiyle öğrencilere daha eli nimetli yetişek talim müjdesini birlikte vererek hem eğitimcilerin hem birlikte mektepli ve velilerinin yüzünü güldürdü.

“Urfa okuyor”

20.6 yaş ortalaması ile Türkiye’nin sunu gailesiz nüfusuna ehil Şanlıurfa’bile çocuk ve gençlere yönelik projeleri önemseyen Ilbay Ayhan’ın hayata geçirdiği “Urfa Okuyor” projesi çerçevesinde bugüne kadar toprak genelinde temas ay 10 bin sayı oluşmak amacıyla hep 100 bin nüsha tezkere, çocuklarla buluştu.

“Şanlıurfa’nın evlatları geleceğe yetişiyor”

“Geleceğimizi şekillendirecek olan gençlerimizdir” diyen Vali Ayhan, “Şanlıurfa’nın Evlatları Geleceğe Yetişiyor” projesi ile burs seferberliği başlattı. 15 Ilk Teşrin 2022 tarihi itibariyle başvuruları alınan proje çerçevesinde, 2022-2023 terbiye tedrisat yılında vacip şartları taşıyan, Şanlıurfalı olup site dışında lisans eğitimi kayran kız öğrencilere destek sağlanacak.

Esrar ile mücadele

Esrar istimal yaşının giderek düştüğü kentte çocuk ve gençlerin geleceklerini karartan tacirlerle amansız tıpkısı uğraş başlatan Vali Ayhan’ın “Kökünü kazıyana kadar bitmeme” emri verdiği onlarca cerrahi müdahale başarıyla sonuçlandı. Vali Ayhan’ın, “Tek keleş odağın gençlerimizin geleceğini çalmasına beraberlik ile müsaade vermeyeceğiz” şeklindeki sözleri ailelere güven verirken eroin ile mücadeledeki kararlılıklarını ortaya koydu.

Kentin turizmi gelişiyor

Güneydoğu Anadolu’nun benzersiz tıpkısı sıra zenginliğine erbap Peygamberler Şehri Şanlıurfa’nın “2023 yılı Turizm Kenti” seçilmesinin peşi sıra turizm konusundaki çalışmaların startını veren Ilbay Ayhan, “İslam İşbirliği Teşkilatının Bakü’da gerçekleştirdiği 11’inci Turizm Bakanları Konferansında 4 ülkenin adayı arasından Şanlıurfa’nın 2023 Yılı Turizm Kenti” seçilmesinin avantajını yeryüzü gani şekilde gitmek amacıyla parçalanmamış ilgili birimleri harekete geçirdi. Ilbay Ayhan, bünyesinde Unesco Acun Mirası barındıran Şanlıurfa’nın tarihi değerlerinin korunması ve gerekseme duyulan yerlerde gerekli restorasyonların yapılması konusundaki çabaları, şehir turizmin gelecekteki konumuna dair umutları arttırdı. Balıklıgöl Platosu için hazırlanan projeyi birlikte hayata nâkil Vali Ayhan, “Şanlıurfa’mızı parçalanmamış dinamikleriyle alay malay yeryüzü ongun şekilde düzen ederek, acun turizminin heybetli merkezlerinden olması üzere çalışacağız” dedi.

Tarımda üretim hamlesi

“Şanlıurfa’mızın geleceğini üreterek şekillendirmede kararlıyız” diyen Ilbay Ayhan, tarımdan hayvancılığa büyüklüğünde birçok işletmeyi ziyaret ederek, ihtiyaçları tespit etti. Hayvancılık özellikle oluşmak amacıyla kırsalda 16 sektördeki yatırımlara yüzde 40 – 70 oranında hibe desteği müjdesini veren Vali Ayhan, çiftçiler ve yetiştiricilerin gönlünde de meydan edindi. Vali Ayhan, kentte toplam 562 projeye 451 milyon 500 bin TL yardım sağlandığını açıkladı.

Üreticinin ve yatırımcının yanında

TKDK tarafından desteklenen benzen el işi ve fıstık İşleme tesislerini gezerek, moral ve güdeleme da sağlayıcı Vali Ayhan, “Yatırımcılarımıza temas ant bindi olmalıyız ki ilimizde üretilen değerler gine ilimizde işlenerek ilişik değeri efdal ürünler kendisine pazara sunulabilsin” ifadelerini kullandı.

Sanayiye envestisman

Kentlerin ve mevki ekonomisinin kalpleri durumundaki tevhit sanayi bölgelerinin öneminin bilincinden hareketle bu bölgeleri musahabe ederek istişarede kâin Vali Salih Ayhan, Organize Uran Bölgesi ile Besin İhtisas Kombinasyon Sanayi Bölgesindeki yatırımlara öncülük ediyor. “Yer üzere su hangi ise iktisat üzere de sanayi odur” diyen Vali Ayhan, bölgede 113 fabrikanın inşaatının 90 fabrikanın ise onay işlemlerinin bitmeme ettiği belirtti. YİKOB, Karacadağ Kalkınma Ajansı ve belediyelerin desteğiyle 13 kullanılmamış üretimevi ile 12 bin kişiye istihdam sağlayacaklarını dile getiren Ilbay Ayhan, kenti ayakkabı sektöründe dahi bellik site haline getireceklerini kaydetti.

“Şanlıurfa kombinasyon uran bölgelerine akarsu sevk projesi”

Vali Ayhan, Şanlıurfa Organize Endüstri Bölgesi, Tarıma Dayalı İhtisas Organize Endüstri Bölgesi ve Besin Sanayi Bölgesinde akarsu ihtiyacını karşılayacak olan projenin da startını verdi. OSB’birlikte cümbüş gösteren firma ve çalışanlarının yaşadığı akarsu probleminin giderilmesi ve gelecekteki su taleplerinin karşılanması amacıyla çabalama harcayan Ilbay Ayhan, OSB Tevsi Projesinin dahi müjdesini verdi. Ilbay Ayhan, Şanlıurfa OSB amacıyla Sanayi ve Uygulayım Bilimi Bakanlığından istek edilen 2 bin hektar teşmil talebinin onayladığını açıkladı.

Birlik ve kardeşlik vurgusu

“Yeryüzü büyük zenginliğimiz ilişki ve beraberliğimiz” diyerek, kentteki huzurun ve esenliğin öncülüğünü özne Ilbay Salih Ayhan, “Şanlıurfalılarımıza hizmet üzere ilimizde yapılmak istenen seçkin projeye seçme ahit bindi olacağız. muadele ile ilimizin tam ihtiyaçlarını bastırmak üzere çalışacağız” dedi.

” Fırat’ın çocukları takımına cemaat çıkıyor”

Şanlıurfa’nın ülke sınırlarında eğitim bilimi ve öğretimini sürdüren, alelhusus kırsal kesimde kıvrak dezavantajlı çocukların mülk genelindeki tarihi ve kültürel zenginliği yemeden içmeden okul kitaplarında gördüklerini tayin fail Vali Ayhan, “Fırat’ın Çocukları Takımına Cemaat Çıkıyor” projesini hayata geçirdi. Şanlıurfa’nın 13 ilçesini kapsayacak ve minimum 14 hafta sürecek bu proje ile 14 bin öğrenciye ulaşılması hedefleniyor. Öğrencilerin, Göbeklitepe, Balıklıgöl, Haleplibahçe ve Mozaik Müzesini gezip, 11 April Stadyumunda Şanlıurfaspor’un maçlarını izleyerek 1 Teşrinievvel 2022 tarihinde başlayan proje, 30 Haziran 2023 tarihine büyüklüğünde sürecek. Spora ve sporcuya verdiği değerle de Şanlıurfalıların gönlünde meydan edinen Ilbay Salih Ayhan, tam halkı kentin takımına cemaat çıkmaya ve maçları izlemeye nida ederken, kulüp yönetimleriyle bile arada bir bir araya gelerek, sporu ve sporcuyu motivasyon ediyor. – ŞANLIURFA

Share: