ŞANLIURFA – Bedenî özürlü kaleci İbrahim Halil Türk’ün hedefi milli takım

Şanlıurfa’de Ampute Ayak Topu Süper Tabur ekiplerinden Eyyübiye Belediyespor’un 15 yaşındaki bedenî engelli kalecisi İbrahim Halil Türk, milli takımda dalan giyme hedefiyle çalışmalarını sürdürüyor.

Eyyübiye ilçesinde amcasıyla gittiği maçlar yardımıyla futbola bent duyan İbrahim Halil Türk, topçu olmaya değişmeyen verdi.

Gittiği biraz saftirik takıma bedenî sakat olduğu üzere alınmayan İbrahim Halil, bir hocasının tavsiyesiyle Eyyübiye Belediyespor Beceri Direktörü Mustafa Bebe ile tanıştı.

Davet konusunda kulübün antrenmanlarına katılan zihayat oyuncu, 6 ay içerisinde muhteşem mesafe aldı ve topçu olma hayalini gerçeğe dönüştürdü.

İbrahim Halil: “Kendime inancım vardı, yapabilirim dedim ve bundan sonra yapıyorum”

İbrahim Halil, AA muhabirine, futbola olan ilgisinin amcasının namına külliyen, ellik ve gestalt almasıyla tıpkı takımda oynama isteğine dönüştüğünü anlattı.

Kentteki 4-5 futbol takımının hocasıyla görüştüğünü amma engelli olduğu üzere takımlara alınmadığını tamlayan İbrahim Halil, “Kısaca 6 ay ilk tanıdığım tıpkı çalıştırıcı bana Eyyübiye Belediyespor Beceri Direktörü Mustafa Bebe’nin telefonunu vererek görüşmemi istedi. Mustafa sarıklı ile konuştum ve beni antrenmana akseptans etti.” dedi.

Önceden çok arkadaşının olmadığını ve zamanının çoğunu evde geçirdiğine dikkati çeken zinde kaleci, “Antrenmana başlayınca arkadaşlarım arttı. Daha evvel göremediğim şehirleri görme şansım oldu. Arkadaşlarım ve hocam bana havari oluyor, ongun davranıyorlar. Amacım milli takımda kalıp giyip ev dışında ülkemi arz bol şekilde anlatmak. Önceden sol ayağımla topa vuramıyordum çıktı adım adım vurmaya başladım. Antrenmanlara başladığımda ilk başlarda sol kederli engelli olduğu için kalecilik yapamama endişem ve korkum vardı, şimdi hepsini yapabiliyorum. Kendime inancım vardı, yapabilirim dedim ve daha çok yapıyorum.” ifadelerini kullandı.

Mustafa Bebe: “Futbol aşkı ve fideist onu ferah yerlere getirecektir”

Eyyübiye Belediyespor Maharet Direktörü Mustafa Bebe ise sol ahali ve ayağında engeli olan İbrahim Halil’i antrenmana nida ettiğini ve kendisinden müspet periyot aldıklarını söyledi.

“Hakeza kardeşlerimizi kazanmamız, etkinliklere katmamız lazım.” diyen Bebe, “Bunun için da bizlere büyük görevler düşüyor. Ben ve antrenörümüz Mahmut Arazi 6 ay boyunca İbrahim kardeşimizi antrenmanlarda özel çalışmalarla makul bir seviyeye getirdik. kimi vakit çalışmalarda mir kalecimizi keserek kendisini oynatarak gelişmesini istedik. İbrahim çokça gailesiz ve önünde elan ince beş on var. İbrahim’in futbol aşkı ve fideist onu gani yerlere getirecektir. İbrahim elan önceleri Şanlıurfa dışına sağlam çıkamamıştı, onu deplasman maçlarına götürerek değişik şehirler görmesini sağladık, bu dahi onu haddinden fazla sevindiriyor.” değerlendirmesinde bulundu.

Share: