Sakarya’da sezonluk tarım işçilerinin stabil fındık mesaisi sürüyor

Doğu ve güneydoğu illerinden Sakarya’ya fındık toplamaya mevrut mevsimlik ekincilik işçileri, eş ekonomilerine yardım uydurmak üzere hamam havada vahim himmet harcıyor.

Kocaali ilçesi Kestanepınar, Açmabaşı, Gümüşoluk ve Demiraçma mahallelerindeki bahçelere yaz aylarında çalışmaya gelen işçiler, kısaca 2 ay herhangi bir periyot sabahın er saatlerinden çevrim batımına kadar mesailerini sürdürüyor.

İlçenin akıntılı arazilerinde yunak ve vahim havaya karşın işlerini fariza paylaşımı ve tesanüt içerisinde yapan mevsimsel işçiler, evlerinden yüzlerce kilometre uzakta geçimleri üzere karşı teri döküyor.

“Burası çokça güzel”

Adana’dan gelen mevsimsel işçi Lale Başgül, AA muhabirine, 12 yıldır Kocaali’ye fındık toplamaya geldiğini belirtti.

İşin el fakat baskı almanın henüz tahakküm olduğunu dile getiren Başgül, “Fındığa bağlı yerine 60 devir artan var, 30-40 dolaşma üstelik küsurat oluyor.” dedi.

Başgül, Adana’de bile çalışabileceklerini fakat oradaki faziletli alaz nedeniyle bu bölgelerin tercih edildiğine değinerek, “Burası haddinden fazla adamakıllı. Adana’de çalıştığımız ahit paramızı 3-4 kamer sonradan alabiliyorken burada fındığın bitmesiyle şişko dünyalık alıyoruz. Bu bizim üzere çok mehabetli.” diye konuştu.

Şırnak’tan mevrut Özlem Keder, yemek ve arılık işleriyle uğraştığını belirterek, “Gelişigüzel dönüş 20 kişinin yemeğini hazır ediyorum. Kirlenen eşyalarını yıkıyorum. Burada kazandığımızla berenarı ailemize müzaheret ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

37 yıldır ilçeye mevsimlik işçi getiriyor

İlçeye 37 yıldır sezonluk ekincilik işçileri getiren dayıbaşı Diyadin Doğan ise Mardin, Van, Şırnak, Diyarbakır’dan insanları getirdiğini aktardı.

Evlerinin abat olduğunu anlatan Doğan, şunları kaydetti:

“Seçkin birinin içerisinde çamaşır makinesi, frijider, duşları var. Toprak sahipleri, doktor geçişsiz olduğu antlaşma bizi hastaneye götürüyorlar. Vürut ve azimet paramızı veriyorlar. Koca cömert gibi geçiniyoruz.”

Doğan, güneydoğuda gelgel sıcaklığının çok olması dolayısıyla Kocaali’nin kendilerine plato gibi geldiğini vurgulayarak, “Hem dünyalık kazanıyoruz hem de eğleniyoruz. Burada çokça rahatız.” dedi.Share: