Rusya’nın nükleer torpidolarla hamile denizaltısı NATO sınırında ortaya bundan sonra

Rusya Heybet Başkanı Vladimir Putin’in tekmil dünyaya saygı salan çekirdeksel denizaltısı Belgorod, Kuzey Kutbu’na andıran bir noktada kâin Severodvinsk’teki ayrımsız limanda görüntülendi. Kıran drone’larını taşıyan denizaltının NATO sınırına akıbet paye mail olan limanda ortaya çıkması Batı’ya uyartı olarak görülüyor.

UKRAYNA SAVAŞINDA KULLANILACAĞINDAN ENDİŞE EDİLİYOR

Denizaltının Rusya’nın Kola yarımadasının bulunduğu Barents denizinde belirsiz benzeri operasyonun arkası sıra bir süreliğine kafasız döndüğüne inanılıyor. K-329 Belgorod’un radyoaktif tsunamileri tetikleyebileceği ve su şeş dronu Poseidon ile düşman kıyılarını yok edebileceği anlatım ediliyor. Nükleer torpidolar haiz denizaltının Ukrayna savaşında kullanılacağından endişe ediliyor. Tahtelbahir, tekmil bu özellikleriyle ‘şehir katili’ adına adlandırılıyor.

SAVAŞIN GİDİŞATINI AĞIZ AĞIZA DEĞİŞTİREBİLİR

Moskof donanması, giz kadar saklanan denizaltının konumlarını peçelemek üzere temas şeyi yaparken, aktarılma aktarılma denizaltıyı ortaya çıkararak üstelik bati gösterisi yapıyor. Ukrayna’daki karışma süreci her an karmaşık tıpkısı tutum kayran Rusya’nın Belgorod’u kullanacağından korkuluyor. Rusya’nın bu denizaltıyı kullanmasının savaşın gidişatını tamamen değiştireceği tabir ediliyor.

3 ÇEKIRDEKSEL DENİZALTI ELAN DONANMAYA KATILACAK

Poseidon sualtı insansız albeni araçlarının geçmiş taşıyıcısı olan Proje 09852, yani özel amaçlı nükleer denizaltı Belgorod, 23 April 2019’da denize indirildi. Denizaltının başlangıçta 2020’de Zalim Donanması’na teslim edilmesi planlanmıştı ancak pandemi dolayısıyla programın denemeleri ertelendi. Rusya, 2027 yılına büyüklüğünde oran silahlanma programı kapsamında, üç hususi gayeli nükleer denizaltını donanmasına katmayı planlıyor.

Share: