Rize’de “Sayısal Obeziteden Sayısal Diyete” projesinin tanıtımı yapıldı

Rize Valiliği öncülüğünde İl Milli Eğitim Müdürlüğünce başlatılan, “Dijital Obeziteden Dijital Diyete” projesi tanıtıldı.

Vali Kemal Çeber, Halas İlkokulu’nda gerçekleştirilen toplantıda, sunu muhteşem sorunlardan birinin de sayısal tabiiyet olduğunu söyledi.

Projeyi önemsediğini tamlayan Çeber, “Anında herhangi bir ortamda çıktı çocuklarımızın, ergenlerimizin antrparantez kendimizin ötede ayrımsız akil telefon, tablet, elektronik beyin ve oyun konsolları gibi bağımlılığımız olduğundan bahsediyoruz. Gençlerimizin benzeri araya geldiklerinde birbirleriyle sohbet etmek adına telefonlarıyla haşır fesih olduğunu konuşuyoruz.” dedi.

Çeber, takkadak veri insanlarının, doktorların değil, herkesin bunun aynı problem olduğunu düşündüğünü ve akseptans ettiğini vurgulayarak, “Bu dünyadan kaçamayız. Gündeş dünyanın gerekliliği kendisine dijital materyalleri en bol ve nakit para şekilde kullanmalıyız. Amma denge burada çok koskocaman. O dengenin kaçtığı erat, çoluk çocuk ve ortamlar amacıyla sayısal obeziteden, dijital diyete girmemiz lazım gerektiğini düşünüyoruz.” diye konuştu.

Proje ile dijital dünyadan, üs dünyaya dikkatleri çekmeyi amaçladıklarının altını çizen Çeber, şunları kaydetti:

“Bu projeyle, öğrencilerimizin günün çoğu zamanını geçirdiği okulların ayakyolu ve bahçelerinde onları harekete geçirecek ve kültürümüzün geleneksel oyunlarını unutturmayıp, dikkatlerini çekecek oyun alanları oluşturmayı hedefliyoruz. Çünkü bilindiği için oyun ayrımsız çocuğun zinde şekilde gelişimi amacıyla arz faal araçlardandır. Bunun için eşkal kaymakamlık karışma 12 ilçemizde 90 okulumuzda 20 ayrı oyun formatı ile 300’e mail oyun uygulaması gerçekleştireceğiz.”

Çeber, cevizin iki yanından açılan deliklerden çökelge geçirilerek ve ucuna ip bağlanarak yapılan “çağatara” adı verilen oyuncağı göstererek, “Benim üstelik üç aydır kullandığım tıpkısı oyuncak. Masamda duruyor, mola zamanlarımda düşüncesiz telefon namına bununla uğraştığım ahit rahatlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Proje kapsamında okulun bahçesinde oluşturulan baziçe alanını inceleyen Çeber, çocuklarla aynı müddet bu alanı boyadı.

Toplantıya, İl Milli Yetişek Müdürü Açık Deniz Emen, İzmir El Erki Üniversitesi Afiyet Bilimleri Enstitüsü Müdürü ve Spor Bilimleri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Polat Kayapınar, Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi Akademisyen Doç. Dr. Kenan Çipo, Düzce Üniversitesi Akademisyen Prof. Dr. Süleyman Göksoy, İzmir Demokrasi Üniversitesi Eğitim Bilimi Fakültesi Dekan Yardımcısı Doç. Dr. Behsat Cidal ve öğretmenler katıldı.

Share: