Rektör Çomaklı, ÜNİDAP 6. çevrim toplantısına katıldı

Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı, Yükseköğretim Yerleşmiş (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın katılımıyla Bingöl Üniversitesi ev sahipliğinde gerçekleştirilen Şarki Anadolu Projesi Bölgesi Üniversiteler Birliği (ÜNİDAP) 6. Ahit toplantısına katıldı.

Şarki Rum Bölgesindeki üniversiteler ve kalkınma ajanslarının güçlerini çitmek, ortak çalışmalar fethetmek ve bulundukları bölgenin kalkınmasına yardım sunmak için kurulan ÜNİDAP’ın 6. Çağ toplantısına YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar’ın beraberinde, YÖK Icra Yerleşmiş Üyesi Prof. Dr. Naci Gündoğan ile birlikte Atatürk Üniversitesi ile Ağrı İbrahim Çeçen, Ardahan, Bingöl, Bitlis Aziz, Erzincan Binali Saika, Erzurum Ustalık, Fırat, Hakkari, Iğdır, İnönü, Kafkas, Munzur, Muş Alparslan, Sivas Marifet ve Maharet, Sivas Cumhuriyet Altını, Van Yüzüncü Sene Üniversitelerinin rektörleri katıldı.

Akademik, fiziki, bilimsel ve beşeri varlıklarını ve kaynaklarını bir araya getirmek, yatırımların ve hizmetlerin doğru, planlı, projeli, çalışkan ve bereketli bire bir biçimde gerçekleştirilebilmesi doğrultusunda katılım ve teşrikimesai süreçlerinin geliştirilmesini tedarik etmek, ana temasının içtimai kalkınma yerine belirlenen ÜNİDAP’ın her sene düzenli yerine gerçekleştirilmesinin kesim yükseköğretimine kebir katkılar sunduğunu tamlayan YÖK Başkanı Prof. Dr. Erol Özvar yaptığı konuşmada şunları aktardı: “DAP Bölgesi Üniversiteler Birliğinin temsilcileriyle yıllık olarak planlı toplantılarda bir araya gelerek hem yapılan çalışmalara dair değerlendirmelerde bulunuyor hem birlikte gelecek döneme dayalı el haritasının planlamasını yapıyoruz. Bu çerçevede 6.’sını gerçekleştirdiğimiz ÜNİDAP toplantısında siz zer konuklarımızla yeniden tıpkısı araya gelmekten büyük tıpkısı bahtiyarlık duyuyorum” dedi.

Komutan Özvar: “Üniversitelerimiz Kurumsallaşma ve Olgunlaşma Sürecine Girdi”

Birlikten ağır sıklet doğar anlayışıyla DAP Mıntıka Kalkınma İdaresi ile bölgedeki 16 üniversitenin bire bir araya geldiğini ve 2014 yılında üniversiteler birliğinin kurulduğunu hatırlatan Başkan Özvar: “Bundan umum 10 ay evvel Erzurum’de sizlerle benzeri araya gelmiş ve hasbıhal etmiştik. O toplantıda lehçe kalkınma ve üniversitelerin rolüne ilişkin düşüncelerimi bile sizlere tabir etmiştim. Konuşmamda esas vurguladığım hususlardan biri, yükseköğretim kurumlarının birbirinin tıpkısı olma yönünde bire bir nabız içerisinde olduklarıdır. O ant birlikte belirttiğim için, parçalanmamış üniversitelerin birbirine benzemeye çalışmaları ve bire bir misyona erbap olmaları gelişmeyi ve ilerlemeyi engelleyen aynı durumdur. Üniversitelerimizin bire bir kısmının eğitimde, bire bir kısmının araştırı ve uygulayım bilimi üretiminde, bazılarının dahi lehçe kalkınmaya yardım terazi odaklı farklılaşmasında yarar akıl ettiğimizi anlatım etmiştim. Bu vesileyle şurası kesin kendisine terennüm etmek istiyorum: Türkiye’nin dört bir yanındaki üniversitelerimiz ayrımlı kurumsallaşma düzeylerine sahiptirler. bununla birlikte, lahzada acilen tamamı çok kısık tıpkısı kurumsallaşma evresini tamamlamış durumdadır. Dolayısıyla, hele 2006-2008 yılları arasındaki yükseköğretim kurumlarımızın “yapı süreci”nden çıkıp imdi “kurumsallaşma ve olgunlaşma süreci”nde olduklarını kıvançla gözlemliyorum” şeklinde konuştu.

“Mektepli ve Akademisyen Profillerinde Tenevvü Sağlanmalı”

Yükseköğretim kurumlarımızdan ve üniversitelerimizden beklentilerimiz beyninde gördüğümüz genişlik mefret hedeflerden biri dahi, kurumlarımızın mektepli ve öğretim üyesi profillerinde çeşitliliği çıkarmak şeklindedir. Zımnında, aynı yandan kamu ülkeden öğrenci çekmenizi bekliyor, öte yandan bölgenizde haddinden fazla yalın kat ulaşılabilir ve bire bir zamanda birinci sınıf bire bir eğitim hizmeti sunmanızı bekliyoruz. Değişik yörelerden üniversitelerimize katılacak öğrenciler kurumlarımızın belki üstelik arz büyük zenginliği ve gelecekte ülke çapında mensur edilecek sosyal münasebat ağının teminatı olacaklardır.

Bu düşüncelerle; bugünkü toplantımızın eli nimetli geçmesini, yükseköğretim sistemimize ve ülkemizin bölgesel kalkınma odaklı süreçlerinin gelişimine katkılar sağlamasını diliyorum. Başta toplantımıza ev sahipliği fail Bingöl Üniversitemiz gelmek amacıyla cümle ÜNİDAP üyesi üniversitelerimize, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığına ve bu organizasyonun gerçekleşmesinde emeği geçenlere teşekkür ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum” diye konuşmasını tamamladı.

Rektör Çomaklı: “Üniversitelerimiz, Topyekün Kalkınmanın Mimarları Olmaya Bitmeme Ediyor”

Toplantıyla ilişkin değerlendirmede kâin Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ömer Çomaklı ise eğitim bilimi, erke, sanayi, tarım ve hayvancılık ile kültür ve turizm konularında mıntıka illerinin sorunları ele alınarak hal önerilerinin masaya yatırıldığını belirterek şunları söyledi: “ÜNİDAP’ın paydaşı adına katıldığımız 6. aktarılma toplantısı hem üniversiteler hem dahi mıntıka kalkınması açısından oldukça verimli geçti. Bilcümle fonksiyonları ve paydaşlarıyla gelişigüzel ortamında bulunduğu bölgenin dirim kalitesinin iyileştirilmesine ve artırılmasına bakım fail kurumlar olan üniversitelerimiz, DAP Bölgesindeki her bir ilimizi nitelikli vukuf ile buluşturarak topyekun kalkınmanın mimarları olmaya bitmeme ediyor. Gelişigüzel çalışmanın oylumlu kazanımları üstelik peşinde getirdiğinin oluşumlardan olan ÜNİDAP 6. periyot toplantısındaki çıktıların ülkemiz ve bölgemiz yerine güzel olmasını diliyorum” diye niteleyerek konuştu.

Toplantıda Lehçe Kalkınmaya Ulama Sağlayacak Projeler Ele Alındı

Toplantıda, ihtisaslaşma programlarının bölgesel kalkınma üzere önemine değinildiğini belirten Rektör Çomaklı: “Temas üniversite temsilcisi zat üniversite çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Toplantıda ayrıca tarım ve hayvancılık, sanayi, beşeri-sosyal resülmal ve toplumsal altyapı, kurumsal yetenek, enfrastrüktür ve kasaba kabil bölgesel kalkınmaya yardım sağlayacak farklı projeler üstelik değerlendirildi. Tığ birlikte hem Araştırı Üniversitesi olduktan sonraki çalışmalarımızı hem bile bilimsel, araştırma-geliştirme ve içtimai yardım başlıklarında geliştirdiğimiz projeler için vukuf paylaşımında bulunduk. Tıpkısı esbak ÜNİDAP’a üniversitemiz eş sahipliği yapmıştı. Bu dönemki toplantının Bingöl Üniversitesinde gerçekleşmesinden etraf bulunmaz mevkidaşım Prof. Dr. Prof. Dr. İbrahim Çapak ile emeği geçen herkese teşekkürname ediyor, YÖK Başkanımız Prof. Dr. Erol Özvar’a ise üniversitelere verdikleri destekler başta olmak amacıyla, mümasil ilgisi, kere kılık tavsiyeleri ve bölgemize müteveccih sağladığı katkılardan ufuk şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

ÜNİDAP toplantısı; konuşmaların ardından ruzname maddelerinin değerlendirilmesi, yapılan çalışmaların paylaşılması, akademik ve bilimsel yerine atılması planlanan adımların tasarlanması ve hazırlanan projeler üstüne düşünüm alışverişinde bulunulmasının arkası sıra sona erdi. – ERZURUM

Share: