Rahim nakliyle doğan “Ömer ve Özlenen” bebekler ilk defa ayrımsız arada görüntülendi

Acıma nakliyle doğan “Ömer ve Özlenen” bebekler ilk kez bire bir arada görüntülendi

Türkiye’nin ikinci acıma naklinin yapıldığı Havva Erdem, 86 devir sonra bebeğiyle taburcu edildi

Nakilleri gerçekleştiren Ömer ve Özlenen Özkan çifti, isimlerinin verildiği bebekleri kucaklarına alarak sevdi

ANTALYA – Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Türkiye’nin ikinci merhamet nakli yapılan 32 yaşındaki Havva Fazilet bebeğiyle alay malay taburcu edildi. Toplantıda dünyanın önceki kadavradan rahim nakli yapılan Çokluk Sert ile bebeği Ömer Özkan ile Havva Erdem’in bebeği “Özlenen” ilk kez bire bir arada görüntülendi. Nakilleri gerçekleştiren Ömer Özkan ve Özlenen Özkan isimleri sunulan bebekleri kucaklarına alıp sevdi.

Yiğitlik’in taburcu edilmesi zımnında Akdeniz Üniversitesi’nde matbuat toplantısı düzenlendi. Toplantıya; Havva Erdem ile Akdeniz Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Özlenen Özkan, Prof. Dr. Tuncer Karpuzoğlu Organ Nakli Enstitü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan, AÜ Başhekimi Prof. Dr. Yldıray Çete, Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Gülbin Arıcı, Prof. Dr. Garaz Turhan, Jinekoloji ve Mevlit Anabilim Dalı Akademisyen Prof. Dr. İnanç Mendilcioğlu, dünyanın geçmiş kadavradan rahim nakli yapılan Derya Anif eşi Mustafa Sert ile 2 yaşındaki çocukları “Ömer Özkan” bebekte katıldı.

Rektör Özlenen Özkan, AÜ’nün uzuv ve doku naklinde Türkiye’nin acun markası haline geldiğinin altını çizdi.

Bunun bildirme evire çevire örneklerinden birinin rahim naklinin ardından dünyaya mevrut 2 bebekle yaşadıklarını tabir Özkan, “İlk merhamet naklimizin birincisi Su Kaba ve bebeği, ikincisi 14 ayda başarıya ulaştığımız Havva Fazilet ve bebeğidir. Bunlar hem Türkiye’nin hem Akdeniz Üniversitesi’nin gururudur. Bu nakiller haddinden fazla özeldir. Türkiye’nin geçmiş beniz naklini yaptık ama merhamet nakli biraz daha özeldir. Dünyanın geçmiş merhamet nakliydi, dünyada Türk tıbbının geldiği noktayı gösteriyordu. Hiçbir şekilde ana kaçınan insanlara ana olma umudu veren ameliyattı. Ağız Ağıza Nobel’e aday güzel bire bir ameliyattı. Ekibimizle bu ilkleri yaptık. Dünyanın sunma nitelikli sunma ongun arz tecrübeli katışık nesiç nakli merkeziyiz” dedi.

“Özkan’dan mevzuat müjdesi”

Toplantıda muştulu benzeri haberi daha paylaşan Özkan, “Ayrımsız çokça eş bu haberi bekliyor. Hafta sonu Keyif Bakanlığı ekipleriyle beraberdik, sunu mail zamanda merhamet nakli mevzuatı gündeme girecek. Sağlık Bakanlığımıza bize bindi olduğu içiş teşekkürname ediyoruz. Değme ülkeyi kıpırdak kılan bilimdeki başarısıdır. Şu anda bu muvaffakiyet tartışılmaz” diye niteleyerek konuştu.

“Dünyanın kalburüstü nakilleri oldu”

Prof. Dr. Ömer Özkan, 11 yıl önce Çokluk’nın ameliyatını yaptıklarında dünyanın önceki muvaffakiyetli merhamet naklini yaptıklarını hatırlattı.

Bu durumun muvaffakiyetli olması amacıyla annenin kucağına dimdik ayrımsız çağa alması gerektiğini kaydeden Özkan, “Cerrahi olarak dünyanın evvel kalburüstü acıma nakliydi amma imdi dünyanın ağız ağıza kudretli ilk rahim nakli oldu Bahir. Bahir, dünyanın başarılı ilk merhamet nakliyle çocuğunu kucağına aldı. İki yılı aşkın süredir zinde şekilde bitmeme ediyor. Yoğunluk Kaba ve bebeği rutin kontrollerine geldiğinde bebeğinde eğin teneffüs yolu enfeksiyonu geçirdi ve 3-4 aktarılma buradaydı. ve bugün taburcu oluyordu. Tesadüf oldu. Havva Fazilet’dahi Türkiye’nin ikinci merhamet nakliydi. Herhangi Bir iki aileyi dahi taburcu etmenin gurunu yaşıyoruz. Henüz iyilerini ika gayreti içinde olacağız. Bunlar benzeri takım işiydi” dedi.

“Mevzuat geliyor”

Mevzuat olmadığından yağlık teessürat olduğunu belirten Özkan, “Sağlık Bakanlığı’ndan fena hâlde bire bir söz aldık. Mevzuat çalışmaları derhâl bitmeme ediyor. Bizim 20 bine mail böbrek nakli hastası aktarım bekliyor. Bu olduğu zaman referans sayısını onu geçecek. Bizim yegâne başımıza yapmamız mümkün değil. Vekâlet gerekli düzenlemeyi yapacaklar. Andıran zamanda bu nakiller başlayacak” ifadelerine düzlük verdi.

“Heyecanlandık”

Prof. Dr. İnanç Mendilcioğlu, önce merhamet naklinde haddinden fazla heyecanlandığını anlatım ederek, “Uygun yaşadığımız çokça yetişkin tıpkısı sorundu. Bu ameliyat haddinden fazla yetişkin tıpkı çığır açtı. Sonrasında gelen takipler hamilelik doğumlar hem yüce aynı başarıdır. Buradaki deneyimleri literatüre alıntı imkanı birlikte bulduk” dedi.

“3 gönül ayrılıyoruz”

Havva Erdem ise, çok mutlu olduğunu ve duygularını tarif edemediğini belirterek, “Çok şükür iki kişi ile başladık bu sürece, bugün 3 hayat yerine ayrılacağız. Tanım edemem duygularımı. Ömer ve Özlenen Özkan hocalarıma teşekkürname ederiz. Bebeğimizin ismi “Özlenen” oldu. İnşallah sizler kabil kalburüstü dobra işler işleyen bir birey evet” açıklamasını yaptı.

“Haddinden Fazla mutluyuz”

Bebeğiyle toplantıya katılan Derya Kaba ise, yıpranmamış hayatlarında seçkin şeyin önünde gittiğini ve çokça bahtiyar olduklarını ifade etti.

Havva Fazilet’e Akdeniz Üniversitesi Hastanesi’nde Prof. Dr. Ömer Özkan’ın başında olduğu grup yoluyla 27 Temmuz 2021’da kadavradan alınan rahim nakledilmişti.

Konuşmaların arkası sıra Ömer Özkan ve Özlenen Özkan, aileler yoluyla isimleri verilen bebekleri kucaklarına alıp sevdi, objektiflere yordam verdi.

Share: