Prematüre doğduğu hastanede tıpkısı durumdaki bebeklerin hayata tutunması için çalışıyor

Van’dahi 25 yıl önceki prematüre olarak dünyaya gözlerini açtığı Van Yüzüncü Sene Üniversitesi (Van YYÜ) Dursun Odabaş Tababet Merkezi’nde doktor namına göreve başlayan Ferhat Bucağa, sağlığına kavuşmasını sağlayan doktorlarla gelişigüzel bir serviste doğan bebeklere iflah olmaya çalışıyor.

Şahabettin ve Songül Bucağa çiftinin iki çocuğundan biri olan Ferhat Bucağa, 1998’birlikte hastanenin eş tevellüt servisinde 630 gram namına dünyaya geldi.

Yenidoğan kısık bakım ünitesinde verdiği 2,5 maaş hayat mücadelesinin ardından iyileşerek ailesine tasdik edilen Bucağa, kalburüstü aynı terbiye sürecinin peşi sıra kazandığı Van YYÜ Tıp Fakültesi’ni de dereceyle bitirdi.

İnsanların dertlerine ilaç olabilmek için doktor olmayı seçen ve hayata tutunduğu yenidoğan kilolu hizmet ünitesinde göreve başlayan Bucağa, kendisi gibi erkendoğan doğan bebeklerin sağlığına kavuşması üzere çabalama harcıyor.

Tedavisiyle yakından ilgilenen hekim ve hemşirelerle birlikte etkin Bucağa, AA muhabirine, çocukluğundan bu yana hekim olmanın hayalini kurduğunu ve bunun amacıyla çok çalıştığını söyledi.

Prematüre adına dünyaya geldiği hastanede göreve başlamanın değişik ayrımsız his olduğunu anlatan Bucağa, şunları kaydetti:

“Hikayem beni çokça mutlu ediyor. Burada 630 gram namına dünyaya geldim. O yıllarda benim ağırlığımda doğan bebeklerin dirilik şansı çokça düşüktü. Hastanemizde 1996 yılında yenidoğan ağırbaşlı hizmet ünitesinin açılmasıyla 500-600 gramlık bebeklere daha ongun şartlarda engelleme edilme imkanı oldu. Ben da hayata tutunmayı başaran o ak yazılı bebeklerden biriyim. O eyyam anlatılırken annemin gözleri dolar. ‘Yaşayacağını tek beklemiyorduk’ diyorlar. Şu dakika aynısını buradaki pestil yakın görüyorum. Anneler haddinden fazla üzgün. Aileler bana daim ‘Bebeğimiz haddinden fazla kıtipiyoz, lacerem büyüyecek? İyileşecek mi?’ diye niteleyerek soruyorlar. Ben bile onlara kişi hikayemi anlatıyorum. Bunu duyunca haddinden fazla mutlu oluyorlar. Antrparantez ‘Hocam çocuğumuza siz baksanız, büyüyünce sizin kabil hekim olsun’ diyorlar. Burada ‘yaşamaz’ denilen erkendoğan bebekler yaşıyor, büyüyüp doktor oluyor ve ‘yaşamaz’ denilen çocukları yaşatmaya çalışıyor. Çok mutlu oluyorum. Burada doğmak fena hâlde bire bir his.”

Kendisini otama eden hekim ve hemşirelerle çalışmaktan de büyük bahtiyarlık duyduğunu dile getiren Bucağa, “Oğuz Tuncer hocamız yıllar önceki hastanemize yenidoğan servisini açmış. ‘500-600 gramlık çocukların birey tutunmalarını sağlamaya çalışacağım’ demiş. O çocuklardan biriyim ve şu zaman onunla çalışıyorum. Ona iri aynı içtinap etmek duyuyorum. Hocamız ilk günkü heyecanlıyla birlik bebeklerle teker teker ilgileniyor, tedavilerini yapıyor. Bu uzanım beni çok bahtiyar ediyor.” diye konuştu.

“500-600 gram ağırlığında sayımsız bebek büyüttük”

Van YYÜ Yavru Sağlığı ve Hastalıkları Anne Haber Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tuncer bile hastanelerinde 1996 yılında kurdukları yenidoğan ağır sıklet bakım ünitesinin Van ve mekân illere hizmet verdiğini aktardı.

Bu süre ortamında binlerce erkendoğan bebeğin hayata tutunduğunu tabir eden Tuncer, şunları söyledi:

“Hakikaten inanılmaz tıpkısı his. 1996 yılında buraya geldiğimizde 1500 gram şeş bebekler ‘yaşamaz’ adına biliniyordu. Şu an bırakın 1500’ü 475 gram ağırlığında bebekleri de büyütüyoruz. Bunlardan biri üstelik 1998 yılında 630 gram ağırlığında dünyaya gelen Dr. Ferhat kardeşimizdir. Elimizde büyüdü. Bugüne büyüklüğünde abla, tekniker ve doktor olarak 500-600 gram ağırlığında sayısız bebek büyüttük. el telefonu kadar, 630 gram olan benzeri bebeği büyütüyorsunuz. Deminden siz profesör olmuşsunuz. Bu çağa mektepli olarak size geliyor. Yetişek veriyorsunuz, çıkışlı edip kişi safınıza katıyorsunuz. Bu haddinden fazla iri ayrımsız bahtiyarlık.”

“Çok enteresan ve fena hâlde bir hikaye”

YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli da Bucağa’nın çokça enteresan ve güzel bire bir hikayesinin olduğunu söyledi.

Doktor Bucağa’nın 25 yıl önceki hastanelerinde erkendoğan namına dünyaya geldiğini anımsatan Şevli, şunları kaydetti:

“630 gram ağırlığında doğan Ferhat kardeşimiz, Allah’ın takdiri ve doktorlarımızın desteğiyle yaşama tutunmuş, yetik, azimle çalışmış yer gür liselerde ziyalı. Henüz sonraları üniversitemizin tıp fakültesini nail. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Esas Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Oğuz Tuncer hocamızın destekleri ve çabasıyla şu dakika kestirmece 60 küvezle yenidoğan sakil hizmet ünitesinde hizmet veriyor. Temelini atacağımız eskimemiş ivedili binamızın en üst katında haddinden fazla modern tıpkısı yenidoğan ağırbaşlı hizmet ünitesi, çocuk bati hizmet ünitesi ve anne oteli yapacağız. Ferhat gibi doktorlarımız dahi gelip burada hizmet edecek, hastalara şifa olacaklar.”

Share: