Polisin Müdahale Ettiği Ankara’daki Matbuat Açıklamasına Mardin’den Otostopla Gelebilen Özel Meslek Öğretmeni Öztemel: “Biz Kimseye Yalvarmıyoruz, Halk dahi…

DİLAN MUTLU- MAHİR BAĞIŞ

Özel Sektör öğretmenlerinin aya maaşların yükseltilmesi amacıyla Ankara’üstelik planlı toplantıya Mardin’den otostopla mevrut öğretmen Hogir Öztemel, polisin biber gazlı müdahalesinin ardından memleketine izansız döndü. Milli Yetişek Bakanlığı’na “Özel Sektör öğretmenleri patronların vicdanına mahkum edilmesin” diye seslenen Öztemel, “Literatür aylık almıyoruz o yüzden tığ da yer akilane yolun otostop olduğunu düşündük ve yola çıktık. Bakanlığın işini yapmasını hatırlatmaya geldik. Biz kimseye yalvarmıyoruz, el dahi açmıyoruz. Nezaret işini yapsın diyoruz” dedi.

Özel Sektör Öğretmenleri Sendikası, kuruluşunun bir numara yılında, minimal ücretin altına sakıt ücretleri, kısa devamlı konvansiyon ve mufassal mesailere alın esbak Ankara’da toplantı yaptı. Türkiye’nin çeşitli yerlerinden mevrut öğretmenlerin, toplantının peşi sıra MEB uğrunda fayrap etmek istedikleri basın açıklamasına polis müsaade vermedi. Öğretmenler, bunun üstüne basın açıklamasını Olgunlar Sokak’taki Madenci Anıtı’nın önünde ika kararı aldı. Fakat polis, öğretmenlere biber gazıyla müdahale etti, 7 sarıklı gözaltına alındı.

Hogir Öztemel da bağan ücretle müteharrik öğretmenlerden biri. Mardin’da özel aynı okulda coğrafya öğretmenliği yapan 30 yaşındaki Öztemel, Ahkara’daki toplantıya ulaşım fiyatının yüksek olması zımnında otostopla geldi. Polisin biber gazlı anif müdahalesine maruz küsurat Öztemel, özel sektör öğretmenlerinin sıkıntılarını SIMURG Olgun Ajansı’na anlattı:

INIKAT İMZALARKEN YANINA BILE İSTİFA DİLEKÇESİ KOYUYORLAR: Bize 12 maaş sözleşme imzalattırıyorlar. Ama haziran ayında okullar kapanınca ati sene bizimle çalışmayacaklarsa bizi istifa ettiriyorlar. Kurumların iri ayrımsız kısmı yıl başında barışma imzalarken yanına bile çekilme dilekçesi koyuyorlar. Kendileri istedikleri tarihi atıyor, bize de altına imza atmamızı söylüyorlar. İşsizliğin bu kadar faziletli olduğu atamaların bu büyüklüğünde bağan olduğu, devletin hoca atamadığı bir dönemde öğretmenler birlikte bunu hücre alamayıp mecburen imza atıyor ve biz 9-10 ay çalışmış oluyoruz.

YAZLARI İNŞAATLARDA, TARLALARDA İŞÇİ YERINE ÇALIŞIYORUZ: Yazları arkadaşlarımız apayrı işlerde inşaatlarda çalışıyor. Tarlada sezonluk işçi kendisine çalışanlar var. Öğretmenler, pazarlarda semere göveri satıyor. Kafelerde garsonluk yapıyorlar ve şöyle incitici ahval yaşanıyor. Öğrencileri bazen o kafelere geliyor. Öğretmenler arada sırada sınıfta ders anlattıkları öğrencilere kafede öz servis emreylemek zorunda kalıyor.

BAKANLIĞIN İŞİNİ YAPMASINI HATIRLATMAYA GELDİK: Ben dahi çalıştım. Bu yaz çalışamadım. Bu yaz kızım doğdu 43 günlük elan, onu bırakıp Mardin’den buraya otostopla geldim. Edebiyat aylık almıyoruz o yüzden Mardin’den ta buraya kadarki yol ücreti inanılmaz benzeri sefer ücreti olduğu için biz birlikte yeryüzü akla yatkın yolun otostop olduğunu düşündük ve yola çıktık. Bakanlığın işini yapmasını hatırlatmaya geldik. Biz kimseye yalvarmıyoruz, umum üstelik açmıyoruz. Nezaret işini yapsın diyoruz. Ego sınıfa girip konularımı derdimi anlatıyorsam bakanlık dahi öğretmenlerin beyninde ayrım yapması bıraksın ve hep öğretmenleri denk bire bir şekilde ele alsın. Tığ özel sektör öğretmenleri patronların vicdanınıza mahkum etmesin. Çünkü patronda vicdan olanaksız.

HER YIL KPSS’Yİ DENİYORUM: Özel sektördeki altıncı yılım. Mezun olduktan sonra atamalarımız yapılmadığından çevre özel sektörde mahkum kaldık. Rastgele sene KPSS’yi deniyorum amma atamaların çokça çok bağan olmasından kontekst. Mülakat denen garabetteki hukuksuzluklar oradaki yolsuzluklar ve hak yemeden ufuk işin zaten ayrımsız kalem KPSS’den istediğimiz sonucu alamıyoruz yıllardır.

MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI’NA DERS VERMEYE GELDİK: Bizim elimizden 2014 yılında benzeri gecede yasadan çıkarılan aynı kanun vardı. Hususi sektörde müteharrik öğretmenlerin maaşları dengi heybet okulunda etkin öğretmenlerden bağan olmaz. 2014 yılında ihtişam patronların elini kolaylaştırmak patronlara henüz aşkın kar çıkarmak amacıyla bu yasayı elimizden aldı ve minimum ecir ve altına mahkum kaldık. Bizim temel talebimiz aya maaş yasamızın gine mankafa gelmesi. Devletin öğretmenleri ortada ayrım yapmaması, devletin özel sektör öğretmenlerini görmezden gelmeye sökmek istiyoruz burada. Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı’na ibret vermeye geldik burada.Share: