Pancar bereketi Kars Şeker Hastalığı Fabrikası’nda mesaiyi üç katına çıkaracak

Yağışlarla pancarda bereket yaşanan Kars’ta, önceki yıllarda sezonda averaj 30 bölüm müteharrik şeker hastalığı fabrikasında bu sene yaklaşık 90 zaman himmet yapılacak.

Dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’in 29 sene önce Kars’ın düşman işgalinden kurtuluşu olan 30 Ekim’de hizmete açtığı Kars Şeker Fabrikası’nda, yöredeki çiftçilerin şişman emeklerle yetiştirdiği pancarlar şekere dönüştürülüyor.

İlkbahardaki yağışlarla 15 bin dekar alanda ekimi yapılan pancarda eli nimetli sezon nâkil çiftçiler, hasat ettikleri ürünleri traktörlerle fabrikaya ulaştırıyor.

Fabrikada bant sistemiyle yıkama bölümüne taşınan ve basınçlı suyla yıkanan pancarlar, toprak ve çamurlarından şişman ölçüde arındırıldıktan bilahare kanallar yoluyla makinelere taşınıyor.

Soyma, kesme, rendeleme, haşlama ve print işlemleri meri çükündür, yüksek sıcaklıkta şerbet filtrelerinden geçirilerek sınırlı aynı sıcaklık düzeyinde kristalleştirilip şeker hastalığı haline dönüştürülüyor.

Bu yıl 155 bin ton civarında çükündür işlenmesi hedefleniyor

Fabrika Müdürü Ayhan Babacan, AA muhabirine, fabrikanın Kars ve mutluluk ekonomisine heybetli katkı sunduğunu söyledi.

Kars ve Ağrı’nın Patnos ilçesinden ati ürünlerle bu yıl 155 bin titrem civarında çükündür işlemeyi hedeflediklerini tabir eden Babacan, şöyle konuştu:

“Çiftçilere sevkiyat programı veriyoruz. 23 Eylül’de söküm talimatı verdik, icraat bitmeme ediyor ve pancarlar geliyor. Günde 2 bin, 2 bin 500 titrem civarında pancar, fabrikamıza geliyor.”

Babacan, Kars için fabrikayı tıpkısı dönüm noktası yerine gördüğünü belirterek, “Geçmiş yıllarda sezonda ortalama 30 periyot müteharrik üretimlik, şimdi 85-90 bölüm emek yerinde. Sabık sene 68 bin 300 bin ton işledik, bu yıl 160 bin tona hayat ihtimalimiz var. Bu üstelik bizim amacıyla hava verici tıpkısı olay. Bu fabrikanın dumanının tütmesi üzere elimizden geleni yapacağız.” diye konuştu.

Share: