Pamukova’da hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor

Mikroklima iklimi sebebiyle birçok sonuç ve sebzenin yetiştirildiği Sakarya’nın Pamukova ilçesinde hasadına başlanan üzümden 45 bin ton rekolte bekleniyor.

Meyve ve sebze üretimiyle öne çıkan ilçede 28 bin dekar alanda “Sinan Mir Karası”, “Trakya İlkeren”, “Michele Palieri”, “Alphonse Lavellee”, “Kartal”, “Yalova İncisi”, “Victoria”, “Dede Sarısı”, “Red Globe”, “Müşküle” ve “Değirmendere Karası” türlerinde üzüm yetiştiriliyor.

Bu sene ilçede 45 bin titrem rekolte beklenen üzüm, Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor.

“Üzüm fiyatları bu yıl üreticimizin yüzünü güldürüyor”

Pamukova Kültür Odası Başkanı Yaşar Ulukaya, AA muhabirine, ilçede 11 cins üzüm üretildiğini söyledi.

Ulukaya, üzümün bakımı baskı olan bir kâr olduğunu belirterek, “Bu sene âdeta üzüm üreticimizin yılı diyebiliriz. Şu anda Karadeniz Bölgesi, özellikle Ankara, İstanbul almak için acilen lahzada Türkiye’nin temas tarafına üzüm gönderiyoruz. Pamukovamız ilkin İstanbul’un vitamin deposuydu amma şu anda eksiksiz Türkiye’mizin vitamin deposu. Üzüm fiyatları bu yıl üreticimizin yüzünü güldürüyor.” diyerek konuştu.

Üreticinin yağız üzümün kilogramını 7-8 teklik, parafin üzümü ise 8-10 liralık aralığında sattığını nâkil Ulukaya, tüccarın birlikte alımda arzulu olmasıyla hem ilişki bulma açısından hem dahi eşit bakımından üreticinin kıvançlı olduğunu anlattı.

“Fiyattan dahi talepten üstelik memnunuz”

Üzüm üreticisi Mehmet Çekişme üstelik bu yıl sevimsiz havalardan etkilense de üzüm kalitesinin iyicene olduğunu dile getirdi.

Yetiştirdiği kestirmece 100 ton üzümün Karabük, Trabzon, İstanbul, Bolu, Ankara kadar Türkiye’nin değme namına gönderildiğini belirten Kavga, “Fiyattan bile talepten bile memnunuz ama girdi maliyetleri faziletkâr olduğu için az buçuk ondan şikayetçiyiz. Geçen seneye göre fiyatlar gür. İstek de var, malımızı rahat satabiliyoruz. Üzüm yerine bu sene çiftçinin yüzü güldü.” ifadelerini kullandı.

Kışın üzümün yerey şeş gübrelemesini, sonra budamasını, ilaçlamasını yaptıklarını, yıl boyu bakımını sürdürdüklerini anlatan Savaş, 10-15 bölüm arayla albeni şartlarına, çor durumuna göre ilaçlama çalışması yaptıklarını kaydetti.

Üretici Sami Katışıksız ise 5 dönüm arazisinden 15 ton üzüm topladığını dile getirerek, “Tarlalarda mahsul ve üzüm fiyatları bu yıl adamakıllı. Girdi fiyatları biraz faziletkâr. Yetkililerden az buçuk henüz çiftçiye koruyucu olmalarını istiyoruz.” dedi.

Share: