Palamudun fiyatı düştü vatandaşlar soluğu tezgahlarda aldı

Palamudun fiyatı düştü vatandaşlar soluğu tezgahlarda aldı

İSTANBUL – Geçtiğimiz hafta sonu sunum fiyatı 70 TL’ye kadar çıkan pelit, bu hafta sonu 35 ile 50 TL arasında tezgahta alıcı buldu. Palamut balığı, fiyatı ve azık değeri açısından vatandaşlar eliyle kısık deste görürken balıkçılar 1970’lerden bu yana sunma kart ve besili palamudun çıktığını belirtti.

Denizlerde avlanma yasağının kalkmasının arkası sıra palamudun devam fiyatı 150 TL ile önceden geçtiğimiz hafta sonu 70 TL’ye büyüklüğünde düşmüştü. Bu hafta sonu ise palamudun tezgahtaki fiyatı 35 ile 50 TL arasında oldu. Türkiye Deniz Canlıları Müzesi’nin kurucusu Balıkçı Kenan Balcı ise 1970’lerden bu yana palamudun ilk kez bu büyüklüğünde semirtilmiş ve anaç olduğunu söyledi. Pelit balığının ucuzlamasını okazyon bilen vatandaşlar ise balık tezgahının yerini doldurdu.

“en son 1970’li yıllarda sivri, hakeza irileşmişti ve yağlanmıştı”

Konu ile ilişik konuşan Türkiye Deniz Canlıları Müzesi kurucusu Kenan Balcı, “en üst 1970’li yıllarda pelit böyle irileşmişti ve yağlanmıştı. 50 sene sonraları ayrımsız ongunluk yaşandı. Vatandaşlara çokça teşekkürname ederim. Dün aldılar, zaman esasen alıyorlar. Bu aralar palamut irileşti ve lezzetlendi. Yağlandı ve Omega3 deposu oldu. Yer çokça pelit başvuru ediyorum. Hamsi, istavrit, barbunya, tekir almayın. Sivri alın. Dünyada fakirlik var ama palamutta kut var. Edirne’den Kars’a değme yerde palamut satılıyor. Softaların birinci tercihi balık diyebiliriz. Çocuklar tadını haddinden fazla beğeniyor ve tagaddi çantalarına sivri konmasını istiyor. Soğuğu da çokça lezzetlidir” dedi.

Tezgahlardan balık satın kayran vatandaşlardan Sağlam Karagüzel ise, “Çokça şaşırdık. Balıklar büyümüş. Fiyatları dahi sunturlu. İnşallah bu şekilde seyreder ve tümce dahi faydalanır” diyerek konuştu.

Çocukları ile gelişigüzel balık almaya gelen bire bir apayrı vatandaş ise “Haftada aynı balık tüketmeye çalışıyoruz. Palamudun yekpare zamanı. Çocuklarım üstelik palamudu çok seviyor” şeklinde konuştu.

Share: