Pakistan’a yardım malzemesi haiz “İyilik Trenleri” ferda Ankara’dan yola çıkma

Afet ve Müstacel Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil sosyete kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın Ankara Tarihi Tren Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak.

AFAD’dan yapılan açıklamaya göre, Türkiye, yeğin afetlerinin 33 milyondan fazla kişiyi etkilediği Pakistan için kurduğu insanca müzaheret köprüsünden destek göndermeyi sürdürüyor. Arkalama çalışmaları, 50 bin çerge ve 500 bin hıfzıssıhha malzemesi hedefiyle AFAD koordinasyonunda yürütülüyor.

Bu kapsamda, AFAD koordinasyonunda 30 ilden 22 sivil topluluk kuruluşunun katkısıyla hazırlanan 8. ve 9. “İyilik Trenleri”, yarın saat 10.00’da Ankara Tarihi Şimendifer Garı’ndan Pakistan’a uğurlanacak. Trenler, mecmu 1040 titrem ağırlığındaki 57 bin 266 kolide, azık ve hijyen malzemesi götürecek.

Yardımlara bir nice ilden destek veriliyor

Trenler, toplam 47 vagon ile Pakistanlı afetzedelerin insanca ihtiyaçlarını karşılayacak. Vagonlardaki 997,2 ton ağırlığındaki 50 bin 126 azık kolisi, 42,7 ton ağırlığındaki 7 bin 140 hıfzıssıhha kolisi, 203,8 ton un ve 10 ton makarna bölgeye ulaştırılacak.

İyilik trenlerinin debi ettiği bölgelere bakarak illerdeki valilikler, kaymakamlıklar, belediyeler ve STK’ler, yardımların hazırlanmasına şişman ulama veriyor.

Ankara etkin trenler üzere müzaheret hazırlayan vilayet, kaymakamlık ve belediyelerden oluşan iller arasında, Zonguldak, Bartın, Kastamonu, Sinop, Samsun, Ordu, Giresun, Trabzon, Gümüşhane, Tokat, Amasya, Çorum, Çankırı, Karabük, Bolu, Eskişehir, Kütahya, Kırşehir, Kırıkkale, Yozgat, Rize, Konya, Muğla, Denizli, Ziyalı, Çeltek, Afyon, Sivas, İzmir ve Manisa meydan alıyor.

Share: