OYDER’den ikinci el kurgu satışına ilgilendiren düzenlemeye destek

Otomotiv Mezun Satıcıları Derneği (OYDER) Başkanı Altuğ Erciş, “Piyasadaki kurgusal hareketleri engellemeye müteveccih bu kararı, otomotiv yetkili satıcıları yerine destekliyor ve özellikle bakanımız Mehmet Muş olmak üzere umum bakanlık çalışanlarına teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Erciş, OYDER vasıtasıyla paylaşılan açıklamasında, Ticaret Bakanlığı’nın 16 Ağustos 2022 tarihinden itibaren resmi gazetede yayınlanan ve yürürlüğe giren, “İkinci Ahali Motorlu Karaca Taşıtlarının Ticareti” hakkında yaptığı talimatname değişikliğine ilişik açıklamalarda bulundu.

Erciş, eskimemiş uygulamanın önemine değinerek, “Ticaret Bakanlığı yoluyla yayınlanan kullanılmamış yönetmelik değişikliği ile önceki tescili yapılan araçların 6 ay ve 6 bin km boyunca eş ve pazarlamalarına kısıtlılık getirilmiştir. Henüz önceki birlikte belirttiğimiz kabil piyasadaki düşüntülü hareketleri engellemeye müteveccih bu kararı, otomotiv mezun satıcıları kendisine destekliyor ve ilkin Bakanımız Sayın Dr. Mehmet Muş kalkışmak için umum Nezaret çalışanlarına teşekkürname ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“Fırsatçı yaklaşımları ortadan kaldıracağına inanıyoruz”

Kararın belli bir süreyi kapsayacak şekilde geçici çıkartılmış olmasının birlikte bakanlığın çağ dinamiklerine güvendiğini ve sorunların global etkilerden kurtulunca düzeleceğine inandığını gösterdiğini belirten Erciş, şunları kaydetti:

“Sektörümüzde gün aktarılma ortaya çıkan oportünist yaklaşımları ortadan kaldıracağına inandığımız bu uygulamanın, hem çıkışlı satıcılar üzerindeki haksız iddiaları hem dahi yüksek rüşvet peşinde koşan haksız rekabetçileri ortadan kaldıracağına inanıyorum.

OYDER yerine, sektörümüzün menus olduğu mukayyet ve uyumlu ticareti destekleyen seçkin makule uygulamanın yanında olduğumuzu, dönemlik kazançlar peşinde koşarak bu kızıl sektörü zedeleyenlere birlikte alın olduğumuzu bire bir kere elan vurgulamak isterim. Yıpranmamış yönetmeliğin sektöre ve alelhusus da tüketicilere kalburüstü olmasını dilerim.”

Share: