Orta ve Şark Karadeniz’de “19 Ilkgüz Gaziler Haset” törenleri

Trabzon, Cıvıl Cıvıl, Bayburt, Rize ve Artvin’de, 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Trabzon Atatürk Alanı’ndaki tören, Ilbay İsmail Ustaoğlu, Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur Zorluoğlu ve Türkiye Muharip Gaziler Derneği Trabzon Şube Başkanı Gezmen Sağıroğlu’nun, Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam fail törende konuşan Seyyar Sağıroğlu, gazilerin gösterdiği fedakarlığın unutulamayacağına bel ederek, “İnşallah bu memlekette tıpkısı henüz savaşma olmaz. Amma olursa birlikte 70 yaşında hazırız. Devletimiz kâfi ki yürü desin.” dedi.

Tören, öğrencilerin okuduğu şiirlerin ardından sona erdi.

Kalabalık

Altınordu ilçesi Şarkiye Mahallesi’ndeki Atatürk Anıtı uğrunda düzenlenen merasim, Vali Tuncay Sonel, Büyükşehir Şehremini Mehmet Hilmi Güler, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Kalaba Şubesi Başkanı Mehmet Mehabetli Gümüşkaya, Polis Güçleri Şehitleri ve Sökel Gazileri Teavün Derneği Başkanı Şenel Delice ile Türkiye Savaş Malulü Gaziler Martir Dul ve Yetimleri Derneği Ordu Yazıhane Başkanı Nurettin Korkmaz’ın Atatürk Anıtı’na çelenk sunmasıyla başladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden törende Vali Sonel, günün meal ve önemini belirten müracaat yaptı.

Bayburt

Bayburt’taki tören Tüvana Osman Şehitliği’nde gerçekleştirildi.

Bayburt Valisi Cüneyt Epcim, Belediye Başkanı Hükmü Pekmezci, Garnizon Komutanı Topçu Albay Zekeriya Boğa ile sair tören düzeni üyelerinin katıldığı törende, şehitlik anıtına çelenkler sunuldu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunduğu törende, Bayburt Şehit ve Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Selami Köksal, günün deme ve önemini tamlayan konuşma yaptı.

Şehitler üzere Kur’an-ı Semih okunarak dualar edilen törende, Vali Epcim ve protokol üyeleri, şehitlerin kabirlerine karanfil bıraktı.

Rize

Rize Valiliği uğrunda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak imtina etmek duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Kıbrıs Gazisi Nejdet Tecimer’in günün anlamına ait müzakere yaptığı törene, Ilbay Eksiksizlik Çeber, Belediye Reisi Rahmi It Canlı, İl Inanma Müdürü Nurettin Gökduman, İl Kurnaz Komutanı Uca Güngör, Şehit ve Gazi Aileleri Derneği Başkanı Eksiksizlik Aksu, gaziler, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ile değişik ilgililer katıldı.

Artvin

Milli İrade Meydanı’nda düzenlenen törende, Atatürk Anıtı’na çelenk sunularak, ocumak duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Ilbay Yılmaz Zirve, törende yaptığı konuşmada, toplumun inancında “Ölürsem martir, kalırsam gazi olurum” düsturunun bulunduğunu söyledi.

Malazgirt’ten İstiklal Harbi’ne, bağımsızlığına kasteden seçkin kalem girişimin, karşısında bu iradeyi bulduğunu belirten Zirve, “Bu nedenle aziz milletimiz, tarih boyunca bağımsızlık ve istikbalinden katiyen ivaz vermemiştir. Yer pres şartlar altında birlikte kutsal bildiği birlik değerlerine topluluk çıkmıştır. Bu anlayışla hareket fail kahramanlarımız, canından fariğ, vatanından vazgeçmemiştir. Gazilerimiz, kahramanlığın sönmeyen meşalesidir.” sözlerini gider etti.

Tören, Artvin Garnizon Komutanı Piyon Miralay Mehmet Özgül, Belediye Başkanı Demirhan Elçin, İl Güvenlik Müdürü Sinan Erge, İl Jandarma Komutanı Bitirmiş Miralay Saika Okkalı, Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği Başkanı Nilda Yavuzdemir, hava müdürleri, gaziler ve vatandaşlar katıldı.

Share: