Oğullarına mehterli sünnet yapan İsviçreli babanın Türk bayrağı sevgisi görenleri duygulandırdı

İsviçre’de tanıştığı Denizlili Şekibe Eseballı ile evlenip Dindar olan İsviçreli Michael Bruderer, 3 oğluna mehterli sünnet düğünü yaptı. “Ölürüm Türkiyem” müziğine dayanamayıp, eline Türk bayrağı düz İsviçreli damadın Türkiye sevdası görenlere duygusal anlar yaşattı.

Denizlili Şekibe Eseballı ile İsviçreli Michael Bruderer’in 12 sene önce İsviçre’da başlayan tanışıklık aşka dönüştü. Türk kızı ile evlilik kararı düz İsviçreli Michael, eşinden öğrendiği İslamiyet ile Türk adet ve göreneklerine hayran kaldı. Dindar olup Mikail ismini düzlük İsviçreli baba, evliliklerinden dünyaya mevrut 3 oğluna eşinin baba bucağı olan Denizli’nin Tavas ilçesine sınırlı Garipköy Mahallesi’nde Türk geleneklerine göre yöresel tıpkısı sünnet düğünü yaptı.

Michael Mikail – Şekibe Bruderer çiftinin oğulları Veli, Bahir ve Kaya’nın dernekevi sünnet düğünü mülevven görüntülere tayf oldu. Fayton ve mehter takımı eşliğinde Türk eşinin köyünü gezdikten sonradan sünnet merasiminin yapıldığı alana mevrut İsviçreli babanın, eline aldığı Türk bayrağıyla yaptığı eylem izleyenleri hem duygulandırdı hem birlikte gururlandırdı. “Ölürüm Türkiyem” müziği eşliğinde elindeki Türk bayrağını dalgalandıran İsviçreli baba, “Ne mutlu Türküm” diye niteleyerek Türklüğe verdiği önemi gözler önüne serdi. Yiğit oynayan İsviçreli babanın Türk bayrağı sevgisi karşısında kendisine bilgili olamayan ara sıra davetliler, oturdukları yerden kalkarak bayrağı öptü.

Eşi yardımıyla tanıştığı Türk kültürünü çokça beğendiğini belirten İsviçreli ağababa Michael Bruderer, “İsviçreliyim, 3 pare oğlan çocuğum var. Türkiye çok iyice, burada olduğum amacıyla çok sevindim” dedi.

“Eşim filhakika Türk kültürünü çok aşkın seviyordu”

İsviçre’dahi evlendikten sonrada eşiyle birlikte Türk kültürüne katışıksız bire bir dirim tarzını benimsediklerini anlatan Şekibe Bruderer ise bu sayede eşinin Dindar olmaya değişmeyen verdiğini söyledi. İsviçreli eşinin Türk kültürünü çokça sevdiğinin kaydeden Şekibe Bruderer, “12 yıllık evliyim. Eşimle İsviçre’dahi tanıştık. 8 yaşındaki ikizlerimiz ve tıpkısı dahi 4 yaşında gelmek amacıyla 3 oğlumuz var. Eşim zaten Türk kültürünü çokça fazla seviyordu. Müslümanlığı benimsediği üzere bile çocuklarımızı sünnet ettirmiştik. Eşimle çocuklarımıza Denizli’deki cet ocağımda sünnet düğünü yapmaya değişmeyen verdik. Bundan belde herhangi bir husus Türk kültüründe olduğu kadar yaptık” dedi.

“Çocuklarımızın Türki bilmeleri ve Türk kültürüne göre yetişmeleri çok eke”

Sünnet düğününü örf ve adetlerine bakarak yaptıkları için çok mutlu olduklarını tamlayan Şekibe Bruderer, çocuklarının Türk kültürünü unutmamaları üzere fedakarlıklar yaptıklarına dikkat çekti. Oğullarının Türkçe öğrendiklerini tabir fail Şekibe Bruderer, “Köyümüzde yaptığımız sünnette mehterler takımı bizim üzere çokça önemliydi. Rastgele şeyi örf ve adetlerimize göre yaptığımız için mutlu oluyoruz. Eşim amacıyla dahi örf ve adetlerimize uymamız ve çocuklarımızı buna bakarak yetiştirmemiz çok önemliydi. O yüzden köyümüze sürekli tatile geliyoruz. Çocuklarımız gelip kültürlerini görsün diye. Çocuklarımızın Türkçe bilmeleri ve Türk kültürüne göre yetişmeleri çok şanlı” diye niteleyerek konuştu.

Torunlarına Türk nüsha ve geleneklerine göre sünnet düğünü işleyen kızı ve İsviçreli damatlarına teşekkürname fail Mestan ve Güllü Esebalı çifti da torunlarını bu bahtiyar günlerinde yalnız bırakmayan arkadaş ve akrabalarına teşekkürname etti. – DENİZLİ

Share: