O yasaklarla 100 bin obezite vakası önlendi

Londra metroları, otobüsleri ve trenlerini kapsayan Büyükşehir Belediyesi’hangi mecbur şişman taşıma zıkkım, 2019 yılında, panolarında gayrisıhhi, abur cubur niteliğindeki yiyeceklerin reklamlarına düzlük vermeme kararı vermişti.

Demin önde gelen fen insanlarının yaptığı aynı araştırmada bu yasak yardımıyla 100 bin obezite vakasının önlendiği öne sürülüyor. Fakat bu akilane gibi mi? Elbet ölçüldü? Yasak neleri kapsıyordu?

Londra Belediyesi bilcümle tıpkısı şişko transfer ağındaki panolara şeker ve yağ oranı faziletkâr ya da çok tuzlu gıdaların ilanlarının alınmasın 2019 yılında karar verdi.

Gıda şirketleri, restoranlar, amade kemirmek, eve paket aşındırmak hizmeti sunanlar bu alanlarda genel adına markalarının değil hoppadak daha zinde olan ürünlerinin reklamını yapabilecekti.

Misyon Londra Belediye Başkanı’nın ifadesiyle hele “çocuklarda yaygınlaşan obezite sorunuyla savaşım” idi. Uygulamaya konmadan geçmiş bölüt danışıldığında yüzdelik 82 destek almıştı.

Araştırmanın sonuçları neler?

Araştırmaya göre, boş azık reklamı yasağı, zar edildiği 2019 yılından bu yana Londra’bile, aracısız, beklenenden 94 bin 867 elan bir iki obezite vakası görülmesini sağladı.

Sheffield Üniversitesi ile Londra Hıfzıssıhha ve Tropik Emraz Fakültesi’nin eş araştırmasına bakarak bu, obezite vakalarında yüzde 4,8’lik ayrımsız azalmaya tekabül ediyor.

Tıpkı araştırı, benzeri dönemde Londra’da, beklenenden 2 bin 857 elan az şeker hastalığı ve bin 915 daha az ruh hastalığı görüldüğünü üstelik tayin etti.

Bunun mehabetli tıpkı yönü birlikte hanay kurtarması ve sağlığı geliştirmesinin yanı sıra Ulusal Sağlık Hizmetleri’hangi, kâin nüfusun hayat süresi içerisinde 218 milyon paunt (4 bilyon 740 bin Türk lirası civarında) artırım sağlaması.

Bu araştırma, henüz geçmiş yapılan ve bin civarında Londralının reklam yasağından itibaren alışveriş alışkanlıklarının, İngiltere’nin şimal batısında ateş parçası aynı sayıdaki insana kıyasla elbet değiştiğini izleyen elan evvel tamam benzeri ayrıksı çalışmadan yararlanılarak yapıldı.

Şubat ayında yayımlanan bu evvel faaliyet, gayrisıhhi azık reklamlarına konan yasağın, Londralıların haftalık alışverişlerinden kararlayarak sayı farkı bin ısın eksilmesine el açtığı sonucuna varmıştı. Ayrıca yağ, şeker hastalığı ve tuz oranı yüksek azık ürünlerini birlikte elan az almışlardı.

Araştırma bu bine mümasil kişi içerisinden “lüp alışverişini yapan kişinin şişko taşıma kullandığı” daha yoz tıpkı grubu ayırmış ve bu grupta sağlıksız azık tüketimindeki düşüşün çok daha şişman olduğunu, haftalık alışverişlerinden bin 307 ısın eksildiğini görmüştü.

Sheffield ve Tropikal Hastalıklar Fakültesi’nin yaptığı akıbet araştırı bu bulguları yetersiz simülasyon modellemesi aracılığıyla Londra nüfusunun tamamına yayarak, toplum sağlığı üstünde hangi nev etkiler yaratabileceği konusunda tahmini sonuçlar elde ediyor.

Araştırmanın aksini argüman edenler bile var

Adını vermeksizin BBC’ye mütekellim ayrımsız müderris ” Herhangi Bir soy modelleme varsayımlara dayanır ve bu birlikte haddinden fazla kabadayı gâh varsayımlarda bulunuyor” dedi.

Daha anif eleştiriler de var.

Institute of Economic Affairs adlı kanı kuruluşundan Christopher Snowdon “Bu modelleme çalışması benzeri tıp dergisinde yayımlandığını bugüne büyüklüğünde gördüğüm yer berduş ‘çöp-bilimlerden’ biri” diyor ve sürdürüyor:

“Reklam yasağının Londralıların 1000 kalori henüz beş altı tüketmesine etken olduğu kabilinden kavisli tıpkı iddiada bulunan, henüz önceki tıpkı modelleme çalışmasına dayanıyor. ‘Rapor’ bu asparagas iddiaya dayalı aynı dizi film üstünkörü hesaplamadan ibaret.”

Çalışmayı eleştirenler antrparantez Millî Keyif Hizmetleri verilerine bakarak, reklam yasağından bu yana Londra’dahi bala obezliği vakalarının ortalamanın üstünde artış gösterdiğine üstelik belen ediyor.

Belediye Başkanı sonuçlardan mutlu

Londra Şehremini Sadiq Khan ise araştırma sonuçlarını memnuniyetle karşılayanlardan.
“Reklamların elan gayrisıhhi gıdaların tüketimini motivasyon etmekte mehabetli bir rolü olduğu şüphesiz. Yılın başlarında yapılan ayrıksı ayrımsız araştırmaya raci bu son emek uygulamaya koyduğumuz köklü sınırlamaların insanların eğilimlerini etkileyip hayat kurtarmakla kalmayıp Ulusal Afiyet Hizmetleri’ne de milyonlarca sterlinlik artırım sağlayabileceğini gösteriyor.”

Belediye Reisi Khan, Londralıların daha dosdoğru olması ve afiyet hizmetleri üzerindeki baskının azalması üzere adımlar atmayı sürdüreceğini söyledi.
Araştırmayı yapanlar ise eleştirilere karşılık, yaptıkları, tahminler ve modellemelere dayalı hesaplamaların yüzdelik 100 doğru olmayabileceğini amma tıpkı eğilime meni ettiğini söylüyor. Araştırmacılar, umumi adına reklamlar ile tüketilen besin arasındaki ilişkiye işaret eden çokça sayıda başka çalışmanın dahi olduğuna işaret ediyor.

Londra’da olduğu iddia edilen Albayrak dönercide görüntülendi

Azerbaycan’ın Londra Büyükelçiliği saldırıya uğradı

İsveç’ten Ukrayna’ya yetişek desteği: İngiltere’ye eğitmen gönderecek

 

Share: