O çeşmeden 1800 sene sonradan yeniden akarsu aktı!

UNESCO’nun Acun Firez Mirası Arızi Listesi’ndeki Perge Antika Kenti’nde 2. yüzyılda Roma İmparatorunun yaptırıldığı tutum edilen çeşmede, bire bir arazözle getirilen suyla tecrübe yapıldı. Antika sistemin bibi çalıştığı belirleme edildi.

Antalya’nın 18 kilometre doğusunda, Aksu ilçesi sınırlarındaki Pamfilya bölgesine başkentlik yapmış Perge Antik Kenti’nde, 1946’da Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel marifetiyle başlatılan, peşi sıra Prof. Dr. Jale İnan, Prof. Dr. Haluk Abbbasoğlu ve zaman birlikte Prof. Dr. Çiy Sedef Hastalığı Çokay Kepçe başkanlığında yürütülen hafriyat çalışmaları sürüyor.

Arazözle akarsu getirildi, çeşme çalıştı

Yunan riyaziyeci Apollonios’un da memleketi olan Perge Antik Kenti’nde, Roma döneminde İmparator Hadrianus yoluyla 2. yüzyıla tarihlenen ve nehir tanrıçası Kestros’un canlandırıldığı benzeri heykelin bulunduğu ve adını üstelik verdiği çeşmeden akarsu akıtma işlemi gerçekleşti.

Hafriyat başkanlığı ekibi, Katarakt Belediyesi’nden getirilen tıpkı arazözle antik çeşmede, akarsu sisteminin çalışıp çalışmadığının tespiti amacıyla sınama yapıldı. Su verilen çeşmede antik sistem çalıştı. Kadro, demincek tarihi dönemlerde olduğu üzere çeşmeden daima su akmasını sağlayacak çalışmaları başlattı.

Prof. Dr. Mansel döneminden beri akarsu akması istenen benzeri çeşmeydi

Perge Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Çiy Sedef Hastalığı Çokay Kepçe, F3 adına tanımladıkları Kestros çeşmesinin, önceki kazı başkanı de olan Ordinaryüs Prof. Dr. Arif Müfid Mansel döneminden beri akarsu akması maksut tıpkısı pınar olduğunu belirtti.

Perge’yi görüşme eden herkesin da ‘su aksın’ diye düşündüğü bire bir çeşme olduğunu kaydeden Kepçe, “Bizim üstelik çalışma programımızda böyle ayrımsız cümbüş vardı. Geçtiğimiz günlerde burada tıpkısı akarsu denemesi yaptık. Katarakt Belediyesi’nden tıpkı arazözü kullanarak, ‘akım var mı, antika cümle çalışıyor mu’ bunları taharri edebilmek üzere. Sonuçta hocalarımızla esasen görüşeceğiz. Umuyoruz buradan suyu daim akıtabileceğiz” diyerek konuştu.

İmparator Hadrianus’tan kalma

Kestros çeşmesinin şişman olasılıkla İmparator Hadrianus döneminde yapıldığını belirten Prof. Dr. Kepçe, “Perge’nin yıldız güney doğultulu sütunlu caddesinin bire bir dönemlerde yapılmaya başlandığını söylememiz kabil. Bu caddenin sunu böylecene İmparator Hadrianus yüklülük var. Sonda üstelik esasen İmparator Hadrianus’un heykelinin bulunduğu bu pınar yapısı var. Dolayısıyla iri olasılıkla ilhan olduktan sonra eksiksiz olmalı. Bunu bile milattan sonraları 2. çağ olarak tabir edebilirim” dedi.

Perge için akarsu çok majör

Perge için suyun haddinden fazla şanlı olduğunu nâkil Prof. Dr. Kepçe, bir nice noktasında kentin çeşme yapıları olduğunu, içlerinde sunma gözle görünür, sağlam ve korunagelmiş durumda Kestros çeşmesini gösterdi. Çeşmenin altından ona ilişkin, kenti boydan boya kateden su kanalının dahi gene şişman olasılıkla antika çağda hem etrafın serinlemesi hem bile insanların sudan yararlanmasını sağladığını belirten Kepçe, bu nedenle esasta beş on rastlanır örneklerden biri olduğunu söyledi.

Antika dönemde akarsu, Kurşunlu Şelalesi’nden geliyordu

Çeşmenin antik dönemdeki kaynağının kuzeybatısındaki Kurşunlu Şelalesi olduğunu belirten Kepçe, şu ifadeleri kullandı:

Su oradan akarsu kemerleri, kimi zaman da muhalif tünellerini kullanarak Akropolis tepesi eteğinden geliyor. Çarçabuk heykelin arkasında ayrı tıpkı kanalı var, orada bire bir su havzası var. O akarsu havzasına doluyor, bilahare heykelin altından süfli akıllıcasına akıyor. Orada kireç izlerini görebilirsiniz akarsu akmasından kaynaklı. Katarakt nehri antik çağda ‘Kestros’ kendisine tanımlanan bir nehir. Yontu birlikte iri olasılıkla ırmak tanrısı Kestros’un ayrımsız canlandırması. Kestros çeşmesinden suyun akması hepimizin arzuladığı ayrımsız şeydi ve biz uzman hocalarımızla bunu sınama gayeli gerçekleştirdik. Bizi çok mutlu etti. Umarım ilerleyen süreçte çeşmeden de suyu akıtabilir ve hep beraber serinleyebiliriz.

Bursa’dan geçmişe çerağ tutak antik şehir: Myrleia

 

5 milyon dolarlık antika Palikarya eserlerini kırdı

 

Mısır’bile antik dönemden kalma 250 mumya bulundu

 

Side Antik Kenti’nde skandal!

 

Share: