Nureddin Bitkisel: Enerji Maaliyetleri Dış Tutulduğunda Akan Çok Vermeye Bitmeme Ediyoruz

Kaynak ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, “Enerji maaliyetleri dünya tutulduğunda cari fazla vermeye bitmeme ediyoruz. Bugün açıklayan haziran ayı verilerine göre, benzeri eski yılın benzeri ayına nazaran 1,4 milyar dolar artma kaydederek 3,1 milyar dolar fazla verilmiştir” dedi.

Nureddin Bitkisel, Ankara’birlikte yapılan 13. Büyükelçiler Konferansı’nın bugünkü oturumunda konuştu. Bitkisel’nin konuşması ezcümle şöyle:

“Hububat sevkiyatı anlaşması, ülkemizin ciddi aklının ve global sonuçlar üreten diplomatik başarılarının bildirme somut örneklerinden biri olmuştur.

Covid-19 salgınından kaynaklanan iktisadi riskleri daha akut ayla gelmeden minimize ederek acul toparlanma gösteren ekonomilerden biri olduk. 2020 yılında artı büyüme kaydeden az ülkelerden biri olan Türkiye, 2021 yılında yüzdelik 11 büyüyerek G-20 ülkeleri arasında bildirme acul büyüyen mevki olmuştur. Ülkemiz, 2022 yılı geçmiş çeyreğinde dahi aktif ve tartılı büyüme eğilimi sürdürmüş ve yüzde 7,3 büyüme oranıyla G-20 ülkeleri arasında yeryüzü efdal oranda büyüyen üçüncü devlet olmuştur.

“2022 YILININ İKİNCİ ÇEYREĞİ VE SONRASINA İLİŞKİN REHBER GÖSTERGELER, ÜLKEMİZDE EKONOMİK BÜYÜMENİN DEVAM ETTİĞİNE İŞARET EDİYOR”

Dünyanın arz şişman ekonomisi olan MEMLUK, şu anda iki çeyrek altın sıkışık küçülerek ustalık adına resesyona girmiştir ve bir nice kaslı ülkede nekahet ihtimali konuşulurken 2022 yılının ikinci çeyreği ve sonrasına ilişik öncü göstergeler, ülkemizde kazançlı büyümenin devam ettiğine işaret ediyor. Fiilen İMF, 2022-2023 yılları üzere küresel ekonomideki büyümenin beklentilerini aşağı tahrilli düşürürken ülkemizin nema beklentilerini, trendin tersi yönde üst taraflı düzeltilmiş etmiştir.

“DÜNYA TİCARETİNDEKİ ALDIĞIMIZ BEHRE, YÜZDE 1’İ BIRLIKTE AŞMIŞ DURUMDA”

Müstevli sonrası ekonomideki toparlanma, hareket gücü piyasamıza da olumlu yansımıştır. Aldığımız tedbirlerle beraber mecmu istihdam, haziran kocaoğlan itibariyle 30,9 milyon kişiye erişmiş durumdadır. Ülkemiz, OECD ülkeleri beyninde müstevli öncesi döneme bakarak yer çok istihdam artışı sağlayıcı ülke olmuştur. Orak Ayı kocaoğlan ihracatına baktığımızda, ihracatımızla 248,4 milyar dolara ulaşarak acun ticaretindeki aldığımız behre, yüzde 1’i birlikte aşmış durumda. Tıpkısı şekilde turizmde dahi oylumlu bire bir toparlanma kaydetmiş durumdayız. Bu sene böylelikle birlikte turizmden 37 milyar doların üzerinde benzeri dirimsel elde etmeyi öngörüyoruz.

“EKONOMİMİZ, TAKATLI GLOBAL KOŞULLARA RAĞMEN DİNAMİZMİ KORUYARAK GÜÇLENMEYE DEVAM EDİYOR”

Kâin küresel akse atmosferine ve dönemsel gâh veriler üzerinden kötümserlik ifşa yarışına girenlere rağmen büyüme, dış satım, turizm gelirleri ve istihdam artışı gibi ciddi göstergeler bakımından elde ettiğimiz bu somut başarılar, Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sizlerle birlikte verdiğimiz sayısız mücadelenin sonuçlarıdır. Zaman ülkemizin iri potansiyelinin, milletimizin dirayet ve özgüveninin farkında olmayanlar, özlük karamsarlıklarını tek şekilde teyit etmeyen tamlık bu başarıları dahi katiyen boğumlanma etmiyorlar. Meğer ekonomimiz, sağlam global koşullara rağmen dinamizmi koruyarak güçlenmeye devam ediyor. Esasta olan de budur.

“ENERJİ MAALİYETLERİ HARİÇ TUTULDUĞUNDA CARİ AŞKIN VERMEYE DEVAM EDİYORUZ”

İhracatta kırdığımız rekorlar ve turizmdeki çabuk toparlanma, küresel erke maaliyetindeki sert artışlar kaynaklı cari amal dengesindeki bozulmayı bile sınırlandırmıştır. Erke maaliyetleri aut tutulduğunda akan fazla vermeye devam ediyoruz. Zaman açıklanan haziran kocaoğlan verilerine göre, ayrımsız geçmiş yılın tıpkısı ayına nazaran 1,4 bilyon dolar artma kaydederek 3,1 bilyon dolar çok verilmiştir. Filhakika bu yılın aile-haziran döneminde, enerji dünya değerlendirildiğinde akan amal dengesinde 8,1 milyar dolar, almanak bazdaki akan amal dengesinde birlikte 35 milyar dolar çok vermeyi başardık. Sonuç haftalarda gevşeyen global erke fiyatları düşüş trendini koruyarak normalleşmeye bitmeme ederse cari işler dengemizde dahi inşallah çokça daha iyi noktalara geleceğiz.

“AKVA VE İHTİYATLI AMME MALİYESİ POLİTİKALARIMIZLA ÜLKEMİZ, ACUN GENELİNDEN POZİTİF AYRIŞMAYA BITMEME EDİYOR”

Amme maliyesine baktığımızda ise 2021 yılını yüzdelik 3’ün altındaki bütçe açığıyla kapatarak Maastricht Kriteri’ni karşılayan kıymetli ülkelerden biri olduk. Akva ve ihtiyatkâr amme maliyesi politikalarımızla ülkemiz, dünya genelinden pozitif ayrışmaya bitmeme ediyor. Hakikat bu yılın önce yarısında birlikte bütçemiz müspet bir performans koymuş ve bu performanstaki pehlivanlık bitmeme etmiştir. Bankacılık sektöründe üstelik ruhlu anamal yapısı, yüksek faal kalitesi ve karlılık oranlarıyla da öne çıkıyor. Haziran itibariyle yüzde 18,1 olarak gerçekleşen sermaye yeterlilik rasyomuz, yüzdelik 8 olan kanuncu asgari oranın oldukça birlikte üstünde seyrediyor.

“KALAN ENFLASYONİST BASKI KARŞISINDA BILE VATANDAŞLARIMIZI HİÇBİR ŞEKİLDE YALNIZ VE ÇARESİZ BIRAKMADIK”

Salgında döneminde ve sonrasında insanımızı asla avarelik sorununa infirak etmediğimiz üzere, kuzeyimizde temel gösteren savaşla gelişigüzel mütezayit enflasyonist takı karşısında de vatandaşlarımızı tek şekilde boydak ve çaresiz bırakmadık. Çakılı ücretlerde yaptığımız faziletli mevzun artışlara mülhak kendisine, vatandaşlarımızın bildirme çok gerekseme duyduğu besin, cıvıltı, temel ihtiyaç maddeleri üzere kalemlerde kazanç indirimleri sağladık. Mütezayit erke maliyetlerinden vatandaşlarımızın ve sanayicilerimizin bildirme asgari seviyede etkilenmesini bulmak üzere efdal oranda sübvanseyi bitmeme ettiriyoruz.

“BENZİN VE MOTORİNDE ÜLKEMİZDE GEÇERLI VERGİLER, SUTAŞ ORTALAMALARININ YAKLAŞIK YÜZDE 14 HENÜZ BAĞAN SEVİYESİNDEDİR”

Bugün kamuoyunda, devletimizin akaryakıtta acun ortalamasının haddinden fazla üstünde, gök bilimsel vergiler aldığına dayalı tek gerçekliği sıfır tıpkısı bilgi dolaşıyor. Oysaki iktisat yönetimi kendisine uyguladığımız idrak politikaları sonucunda Türkiye, bugün benzin ve motorinde KEZ ülkelerinin tamamından elan düşük idrak düz talih konumuna gelmiştir. Benzin ve motorinde ülkemizde makbul rüsum, DENIZ ortalamalarının kısaca yüzde 14 henüz bağan seviyesindedir.

Enflasyonla mücadeleye yönelik yaptığımız kazanç indirimleri, düzenlemelerle alay malay 2021 yılında 154 milyar lira alacak gelirinden vazgeçmişken bu sene aldığımız ilave tedbirlerle 251 bilyon liralık algı gelirinden feragat etmiş durumdayız. Ayrıca ciddi besin ve ekincilik ürünlerinden birlikte bazılarına yönelik aut ticaret tedbirleri da uyguluyoruz. Bu süreçte tarımsal istihsal maliyetlerini azaltmaya ve tarımsal üretimi artırmaya çevrilmiş GES yatırımlarını destek kapsamına alırken sulama yatırımlarımızı hızlandırıyoruz. Antrparantez Rusya ile işbirliği halinde Mersin Ağacı Akkuyu’birlikte çekirdeksel erke santralimizi nesir ediyoruz. Erke üretmeye başladığımızda enerji ihtiyacımızın yüzdelik 10’unu bu santralimizden elde etmeyi hedefliyoruz.”

Share: