Neşelilik parasını zimmetine nâkil muhtarın yaptığı akıllara durgunluk verdi

Elektrik parasını zimmetine geçiren muhtarın yaptığı akıllara sakinlik verdi

Kaymakamlık inceleme başlattı, şikayet konusunda Sandıklı Asliye Ukubet Mahkemesi’nde sorun açıldı

300 haneli köyün sakinleri hayvanların yıkandığı göletten su içildiğini öğrence ayaklandı

AFYONKARAHİSAR – Afyonkarahisar’üstelik, köylülerden topladığı cümbüş parasını zimmetine geçirince 300 hanenin susuz kaldığı köyün muhtarı hakkında İlçe Kaymakamlığı inceleme başlattı, şikayet konusunda Sandıklı Temel Ukubet Mahkemesi’nde ülkü açıldı. Hatasını karşılık olmak için ise akıllara zarar tıpkı molekül eden muhtar, hayvanların yıkandığı sulama göletine sistem kurup içmece suyu hattına akarsu basınca köylüler ayaklandı.

Sandıklı ilçesine sadık Alamescit köyü kısaca 3 aydan bu yanan ağız ağıza susuz kaldı. Köylülerin iddialarına bakarak, Muhtarı Ömer Enerjik, yaklaşık 4 sene evvel köyün içe suyunun karşılandığı kuyunun kısaca 400 bin TL’yi bulan faaliyet borcunu ödemedi. Bunun üzerine hareketlilik dağıtım şirketi elektriği kesti. Kocabaşı Çevik ise neşelilik kesilip sayaç mühürlenince mührü koparıp elektriği yeniden açtı. Bunun üstüne elektriği tevzi şirketi Kocabaşı Enerjik üzerine şikayetçi oldu. Çevik hakkında ‘görevi kötüye kullanma’ suçundan Sandıklı Asliye Ukubet Mahkemesi’nde dava açıldı. Sav devam ederken, Muhtar Acar ise köyün içe suyu ihtiyacının karşılanması için ayrımsız bambaşka skandala imza atarak, Alamescit ile yer köylerin hayvanlarının sulandığı gölete borazan çektirip kurduğu mekanizma ile göletin suyunu içmece suyu hattına bağlattı. Köylüler ise buna reaksiyon gösterip, kaymakamlığa şikayetçi oldu.

“Hayvanların içtiği suyu vatandaşa de içiriyor bu kayırıcı”

Köy sakinlerinden Hüseyin Kaya, köydeki içmece suyunun 2016 yılından bu yana bitmeme ettiğini söyledi. Kayaç, “Karye muhtarımız Ömer Çevik bu göletten köye içme suyu veriyor. Hayvanların içtiği suyu vatandaşa dahi içiriyor bu insan. Bu göletin suyundan yargılandığı halde, bizler yetkililere şikayetçi olduğumuz birlikte eşkal koparılıyor amma muhtar gene boruyu ferasetsiz bağlıyor. Vatandaşlara kocabaşı diyor kim ‘gerek için lazım içmeyin, sayaçlarınız elhak yazıyor ben bu parayı sizden toplayacağım diyor” şeklinde konuştu.

“Bu karye 2016 yılından bu yana muhtardan çekiyor”

Ayrımsız ayrıksı karye sakini Mehmet Yüce Antrenör ise, göletten hem hayvanların hem bile köylülerin su içtiğini dile getirdi. Koç, “Çeşmeleri açtık mı bu göletten mevrut su akıyor. Tığ İl Esenlik Müdürlüğü’ne da tekraren çıktık, kurumdan yetkililer muhtarla gelişigüzel geliyor çözümleme yapılacak suyu temiz sudan alıyorlar ve anlatım ona göre çıkıyor. Bu karye 2016 yılından bu yana muhtardan çekiyor. Bu suyu borçtan etraf elektrikler çökelek olduğu amacıyla içiyoruz. Kocabaşı hareketlilik parasını ballıdarı. Onun için faaliyet borcu üstelik 400 bin TL’yi eski ve 2016 yılından bu yanan bu işle uğraşıyoruz. Bozulmamış akarsu ihtiyacını 1 aydan bu yana buradan karşılıyoruz, hoşur kuyulardan ya dahi marketlerden karşılıyoruz. Şuanda vatandaş nevmit” dedi.

“Köyde yeni kuyu açılması için kaza vasıtasıyla mücahede başlatıldı”

Gelen şikayetler üzerine Sandıklı Kaymakamlığı ise harekete geçip, olayla ait inceleme başlattı. Sandıklı Kaymakamlığı’ndan konuyla ilgili yapılan açıklamada, “İlçemiz Alamescit Köyü içmece suyu kuyularına ilişik cıvıltı tevzi şirketi marifetiyle gerçekleşme edilen hareketlilik borçların ödenememesinden periferi elektriklerin tortu olduğuna ilişkin namına bilgiler konusunda kaymakamlığımızca muhtar, köy ihtiyar meclisi, karye imamı ve İlçe Hususi İdare Müdürlüğümüz personellerinin katılımıyla sorunun çözümüne yönelik toplantı yapılmıştır. Alamescit Köyü muhtarlığına ilgili dirimsel-masraf hesapları kaza makamınca görevlendirilen teftiş elemanlarınca denetlenerek rapora bağlanmıştır. Yüksek cıvıltı borcu zımnında kesilen suyun gene köylünün hizmetine sunulabilmesinde üzere köy sınırları içerisindeki Oktur mevkiindeki köken suyunun kullanılmasına yönelik kimyasal analizi yaptırılmış ve içme suyuna uygun olduğuna yönelik rapor geçtiğimiz perşembe günü kaymakamlığımıza ulaşmıştır. bahis konusu suyun içme suyu şebekesine bağlanması için İl Hususi İdaresi’ne resmi yazı merkum, çabuk bire bir şekilde iş yapılması beklenmektedir. Antrparantez, İl Özel İdaresince gönderilen cevap ile Köylere Bakım sevk Birliğince bakir içmece suyu kuyusu açılarak kanalizasyon bağlantıları yapılmış, cümbüş abonesi içerlemek için köy muhtarlığına teyit edilmiştir. Elektrik dağıtım şirketi yetkililerince yapılan görüşmede gerçekleşme eden ruh faturalarının yapılandırılması üzerine köy muhtarlığınca zaruri müracaatlar yapılarak sorunun çözümü sağlanacaktır” ifadelerine saha verildi.

Share: